Ok. Zadajesz sobie pytanie: czy zmywarki są ekologiczne? Pierwsze, co sobie od razu myślisz to ta duża literka obok kolorowej skali energooszczędności… oczywiście ty masz zmywarkę klasy A… tej na zielonym kolorze, ekologicznym… więc jest dobrze. Lepszej nie ma. Wszystko jest pod kontrolą. Jesteś posiadaczem ekologicznego sprzętu. Dbasz o środowisko. NIE! Pomieszały ci się pojęcia. Ta klasa, która ci na myśl wskoczyła jest związana z ekonomicznością. Ekonomiczne nie musi znaczyć ekologiczne. Ale nie znaczy to, że energooszczędność nie jest ekologiczna. Wielki misz-masz. Na dodatek musisz pomyśleć co dla ciebie oznacza pojęcie sprzętu ekologicznego. Czy myślisz w kategorii globalnej? Czy bardziej w zakresie twoich domowych czynności i życiowego podejścia? Można się pogubić. I to bardzo!
Jak nie skala energooszczędności to na pewno ta liczba przy ikonce kranika na etykiecie? Ona mówi wszystko! Koniec. Jest ekologicznie. I co ci teraz powiedzieć? Też nie do końca. Powiesz, że się czepiam. I tak jest! Ale diabeł kryje się w szczegółach, a w tym wypadku niedopowiedzeniach.
W skrócie:
1. Czym jest ekologia? ➡️
2. Zużycie prądu w zmywarce ➡️
3. Zużycie wody w zmywarce ➡️
4. Płyny i środki czyszczące w zmywarce ➡️
5. Jak wybrać ekologiczną zmywarkę? ➡️
6. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca ➡️
1. Czym jest ekologia?
Zacznijmy od podstaw. Czym jest ekologia. Wiem… powiało szkolną ławką. Ale co zrobić. Zróbmy to raz, a dobrze i będzie po temacie. Jest kilka definicji tego pojęcia. Od powiązań i warunków życia roślin i zwierząt oraz środowiskiem, przez powiązanie z ochroną środowiska, po użycie składników naturalnych w produkcji. Oczywiście pojęcie ekologii zostało mocno rozszerzone przez swoją rosnącą popularność i niekoniecznie ma dużo wspólnego z pierwotną definicją. Obecnie wszędzie zobaczysz jak wszyscy prawie przyklejają sobie napis „eko” gdzie się da… bo jest na topie. Jest trendy. Jestem EKO. Produkt jest eko. Sprzęt jest eko. Jedzenie jest eko. Wszędzie eko. Dzisiaj za ekologiczne uznaje się też coś, co nie musi być naturalne, ale nie szkodzi środowisku, pochodzi z recyclingu, nie zatruwa otoczenia, nie zużywa ogromnych ilości wody czy energii, itd.
To jak już sobie to wyjaśniliśmy, to wróćmy do naszej zmywareczki. Na produkcję samego sprzętu nie mamy wpływu więc pod tym względem nikt z nas nie powie czy jest on ekologiczny czy nie. Prądu też nie produkujemy, a jedynie zużywamy, tak jak wodę.
Idąc tą myślą, można powiedzieć, że przynajmniej jak mniej zużyję wody w zmywarce czy mniej prądu, to mniej zostanie ich wyprodukowane i tym samym jest to już działanie pro ekologiczne. Powiedzmy, że tak można sobie to wytłumaczyć.
Tak więc sama zmywarka niekoniecznie jest ekologiczna, mówiąc o procesie produkcyjnym, ale z całą pewnością można ocenić, czy jej działanie jest ekologiczne czy też nie, mając na uwadze powyższe wywody. Brzmi coraz poważniej. Gdzieś w tym wszystkim luz nam uciekł.
Wracamy do naszych domowych zakamarków. Myć naczynia trzeba i czy ręcznie czy w zmywarce i tak będziemy to robić. Proste i bezdyskusyjne. Więc operujmy z tym założeniem i zobaczmy czy damy radę odpowiedzieć na pytanie czy zmywarki są ekologiczne.
2. Zużycie prądu w zmywarce
Tutaj nie ma porównania z myciem ręcznym, chyba że do podgrzewania wody używamy urządzenia na prąd. Co samo w sobie przesuwa szalę oszczędności i ekologicznej korzyści na stronę zmywarki, ponieważ pobiera ona zimną wodę.
3. Zużycie wody w zmywarce
Jest wiele porównań zużycia wody między myciem ręcznym i myciem naczyń w zmywarce. Ręczne mycie korzysta z ciepłej wody, więc trzeba wziąć pod uwagę dodatkowo jej podgrzanie… magicznie się to nie dzieje. Z pewnością więcej wody jest zużywane choć nie zawsze. Natomiast zmywarka pobiera zimną wodę i zużywa jej mniej.
Żeby nie było tak prosto i różowo. Czy to będzie woda ze zmywarki czy z mycia ręcznego, trafia ona do ścieków. Potem do oczyszczalni. Potem wraca do ponownego obiegu… mówiąc dość prosto. Więc z punktu widzenia ekologii ocenę pozostawię tobie. Ponieważ ekonomicznie wiadomo co lepiej wychodzi.
4. Płyny i środki czyszczące w zmywarce
Naczyń samą wodą nie umyjemy. Ręcznie wystarczy nam płyn do mycia naczyń, gąbka i druciak. Oczywiście użyjemy płynu naturalnego, ekologicznego, nie szkodzącego środowisku. O to nam chodzi, ekologiczne mycie naczyń. Zmywarce jednak sam płyn nie wystarczy. Używa ona o wiele więcej różnych dodatków i niestety jak bardzo byśmy tego chcieli nie wszystkie są ekologiczne lub nie w pełni ekologiczne. Dlaczego? Ciężkie, przyschnięte czy przypalone pozostałości same z siebie nie odpadną. Przy ręcznym myciu używamy gąbki lub druciaka do skrobania, a tutaj z wiadomych powodów zmywarka nie ma takiej możliwości. I nie… nie ma tam zastępu krasnoludków z dumną nazwą na koszulkach „wewnętrzna ekipa czyszcząca zmywarki”. To co w takim wypadku wykorzystuje zmywarka? Silniejsze środki i płyny czyszczące.
Czy zmywarki są ekologiczne? Z pewnością są wygodniejsze. Pozwalają nam zaoszczędzić czas i zwiększają komfort życia. Bo nasz czas jest bezcenny, a w dzisiejszych czasach mamy go dla siebie coraz mniej. Niestety wbrew ogólnemu przekonaniu i niebiańskim wysławianiom sprzętów przez producentów ciężko jest stwierdzić czy zmywarki są na 100% ekologiczne. Z pewnością w odpowiednich warunkach i odpowiednim użytkowaniu mogłyby się okazać pro ekologiczne, o czym poniżej.
Czy zmywanie w zmywarce może być ekologiczne? Może, ale zależy to od umiejętności jej użytkowania. Poniżej kilka porad jak przyczynić się do tego, by zmywanie w zmywarce było ekologiczne:
- Zawsze włączaj zmywanie w zmywarce dopiero jak jest ona pełna.
- Odpowiednio układaj naczynia w szufladach, tak by uderzał w nie najmocniejszy strumień wody.
- Korzystaj z jak największej ilości ekologicznych środków czyszczących i ekologicznych płynów do naczyń.
- Używaj trybu Eco. Jest on dłuższy, ale pobiera mniej wody i prądu.
- Nie pozostawiaj naczyń i garnków by zaschły. Moczenie przed włożeniem do zmywarki przeczy oszczędności wody.
5. Jak wybrać ekologiczną zmywarkę?
- Zwróć uwagę na etykietę
- Sprawdź klasę energooszczędności zmywarki
- Sprawdź pobór prądu zmywarki na 100 cykli
- Sprawdź zużycie wody zmywarki
- Pomocna jest też informacja o czasie trwania trybu Eco w zmywarce
- Pamiętaj, że dane na etykiecie zawierają odniesienie do pracy zmywarki w trybie eco.