Kominek na medal – jak o niego zadbać

Kominek na medal – jak o niego zadbać

17-04-2023
Sprawdź, jak zadbać o czyszczenie kominka

Przyjemne ciepło i relaksujący widok płomieni… trudno sobie wyobrazić coś przytulniejszego, niż spokojny wieczór przy kominku, z książką, ukochanym zwierzakiem lub w gronie najbliższych. Nic dziwnego! Kominek kojarzy nam się z domowym ogniskiem, które od wieków było centrum domu i rodzinnego życia. Ta przyjemność wiąże się jednak także z mniej radosnymi momentami, w których przychodzi czas, lub najwyższy czas, by kominek wyczyścić. Dla najwspanialszych wrażeń i dla bezpieczeństwa.

Estetyka i bezpieczeństwo

Regularne dbanie o kominek jest niezwykle istotne z dwóch powodów. Przede wszystkim sadza, która podczas użytkowania kominka zanieczyszcza przewód kominowy, może się zapalić i zadymić dom, a nawet doprowadzić do pożaru. Jest to więc kwestia naszego bezpieczeństwa. Znaczenie ma też kwestia estetyczna: utrzymywanie w czystości zewnętrznych elementów kominka pozwala uczynić go ważną częścią wystroju naszego wnętrza. Zakopcona szyba kominkowa pozbawi nas tego wspaniałego efektu. Dodatkowo regularne czyszczenie kominka zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Jak często czyścić kominek? Najważniejsze, wręcz obowiązkowe, jest czyszczenie go bezpośrednio przed sezonem grzewczym oraz po jego zakończeniu. Dobrze jest także dodatkowo czyścić go jeszcze dwukrotnie poza sezonem, co jest wręcz jest wymogiem wobec właścicieli domów, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jeśli w Twoim kominku ogień prawie nigdy nie gaśnie, warto przemyśleć czyszczenie go raz w tygodniu.

Relaks przy kominku

Kominkowy niezbędnik

Zanim zabierzesz się do pracy, upewnij się, że masz przygotowane wszystkie środki i akcesoria, których potrzebujesz, by ją posprzątać skutecznie i bezpiecznie, dla siebie i samego kominka. Odpowiednie wyposażenie zaoszczędzi ci czasu i zmartwień.

Narzędzia do czyszczenia:

Wybierak do popiołu

Wybierzesz nim popiół, który zalega w palenisku i tym samym poprawisz jakość spalania. A podczas użytkowania kominka możesz nim rozgarniać i poruszać palące się drewno, bez narażenia na oparzenia.

Miotełka kominkowa

Nie tylko w precyzyjny sposób oczyścisz nią palenisko z popiołu, który się w nim zebrał, także usuniesz z podłogi resztki kory, trocin czy drewna.

Łopatka do popiołu

Szybko usuniesz nią nadpalone resztki, popiół, a dodatkowo nałożysz nią drewno do paleniska.

Szczotka druciana

Za jej pomocą bez trudu wyczyścisz przewód kominkowy.

Worki na popiół lub wiaderko

Wynieszesz w nich popiół do śmietnika, bez zabrudzenia siebie i domu.

Rękawice ochronne i maseczka

Dzięki nim ochronisz skórę i drogi oddechowe przed kontaktem z sadzą i popiołem.

Środki do czyszczenia:

Szyba kominkowa

Dobrej jakości środek usunie powstałą sadzę i pomoże przywrócić szybie nieskazitelny wygląd. Możesz użyć w tym celu np. odpowiedniego płynu lub pianki, np. płynu Glossy McFire, przeznaczonego do czyszczenia szyb kominkowych. Aktywna piana rozpuszcza sadzę i spaleniznę i odtłuszcza czyszczoną powierzchnię, bez szorowania. W przeciwieństwie do niektórych dostępnych preparatów, ten nie rysuje szkła i jest bezzapachowy.

Wnętrze kominka

Powierzchnia pieców lub wkładów kominkowych jest pokryta powłoką ogniotrwałą. Wykończenie to jednak nie jest antykorozyjne, dlatego trzeba uważać, jakiego środka się używa do jego czyszczenia. 

Niewielkie zabrudzenia najlepiej czyścić miękką suchą ściereczką. Pomocne będą tutaj ściereczki, które usuną pył i pozostałości spalania. Są bardzo wszechstronne – przeznaczone do użytku na sucho, mokro i z detergentem. Po użyciu można je prać w temperaturze do 60℃.

W przypadku trudnych do usunięcia lub silnych zabrudzeń, spryskaj powierzchnię przeznaczonym do tego preparatem, takim jak Burny Bernie, poczekaj, aż nalot się rozpuści i przetrzyj powierzchnię dokładnie mokrą gąbką lub szmatką, a na końcu wytrzyj do sucha. Koniecznie załóż rękawiczki, bo jest to silny produkt przeznaczony do gruntownego czyszczenia.

Granulat neutralizujący

W pewnych warunkach dochodzi do powstania cieczy (kwaśnych skroplin) w przewodzie kominka, które ściekając, powodują jego korozję. Dlatego właśnie kominek posiada odskraplacz, w którym należy regularnie uzupełniać granulat neutralizujący do poziomu wskazanego przez producenta.

Sprawdź jak czyścić kominek

Czyszczenie kominka w 6 krokach

Krok 1 – zabezpiecz otoczenie i siebie

Pamiętaj, że zanim zaczniesz czyszczenie, kominek powinien być dokładnie wygaszony i wychłodzony (co najmniej 12 h po zgaszeniu), a szyba chłodna.

Osłoń starannie podłogę w okolicy kominka oraz meble i inne przedmioty za pomocą folii malarskiej, płachty, starego koca lub gazet. Przygotuj wszystkie akcesoria, w tym worki lub wiaderko na popiół. Załóż rękawice i maseczkę.

Krok 2 – usuwanie popiołu

Zacznij od czyszczenia wnętrza kominka. Usuń większe pozostałości po spalaniu za pomocą wybieraka lub łopatki, następnie wymieć popiół szczotką z paleniska lub popielnika, jeśli twój kominek go posiada. Istnieją także specjalistyczne odkurzacze do popiołu, które usprawniają tę czynność. Warto pamiętać o usunięciu pyłu z wyczystki, znajdującej się najczęściej blisko posadzki.

Krok 3 – usuwanie sadzy

W wyniku spalania drewna w kominku, na wewnętrznych ściankach przewodu kominowego gromadzi się łatwopalny kreozot. Im go więcej, tym większe ryzyko pożaru komina, a w jego konsekwencji – całego domu. Dlatego czyszczenie kominka z sadzy jest tak ważne. Należy używać jedynie preparatów do tego przeznaczonych, niezawierających sody kaustycznej, która może spowodować zniszczenie powierzchni. Spryskaj powierzchnię i po kilku minutach przetrzyj ją wilgotną szmatką. Jeśli zabrudzenia są niewielkie i łatwe do usunięcia, wystarczy usunąć je miękką suchą szmatką.

Krok 4 – czyszczenie wkładu kominka

Zanim rozpoczniesz sezon kominkowy, usuń osad gromadzący się w przewodach dymowych i komorach spalania. Żeby mieć łatwiejszy dostęp, zdemontuj i wyczyść wewnętrzne elementy, takie jak: płyty żeliwne, szamot, ruszt, górny deflektor, czy przepustnice kierunkowe ciągu, jeśli twój kominek je posiada, po czym wyczyść powierzchnię przewodu. Tutaj sprawdzi się najlepiej druciana szczotka – wyszoruj nią dokładnie osad i wymieć lub odkurz popiół.

Jeśli komin będzie nieużywany, po oczyszczeniu zamknij piec lub wkład kominkowy odpowiednimi zasuwami. 

Krok 5 – czyszczenie szyby 

Czysta szyba kominkowa jest jak czyste okna na święta – albo omijasz je wciąż wzrokiem, albo zabierasz się do pucowania. Z tą różnicą, że podczas użytkowania kominka szybę należy czyścić częściej. Co więcej nie powinno się do tego celu używać wody oraz należy unikać ostrych gąbek. Spryskaj szybę specjalnym środkiem, odczekaj kilka minut i zetrzyj zabrudzenia ręcznikiem papierowym lub miękką szmatką. Gotowe!

Krok 6 – czyszczenie obudowy kominka

Sposób czyszczenia obudowy zależy przede wszystkim od materiału, z którego jest wykonana. Większość powierzchni wystarczy przetrzeć suchą szmatką, w celu usunięcia kurzu. Przy większych zabrudzeniach i powierzchniach zmywalnych, lepsze będzie czyszczenie na mokro, z użyciem detergentów dozwolonych przy danym materiale.

Profilaktyka to podstawa

Oprócz czyszczenia kominka, warto pamiętać o metodach jego konserwacji, czyli profilaktyce – utrzymaniu go dobrym stanie oraz przeciwdziałaniu awariom. Przed rozpoczęciem nadchodzącego sezonu grzewczego sprawdź stan techniczny kominka pod kątem uszkodzeń – pęknięć (np. paleniska czy drzwiczek, szyby), zużytych elementów (np. uszczelek). Zwróć uwagę na regulatory wlotu powietrza, szyber i blokadę drzwiczek. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, powierz tę czynność specjaliście, gdyż jest to podstawa bezpiecznego użytkowania kominka. 

Ruchome elementy wkładu, takie jak manetki szybra, zamknięcia drzwiczek czy mechanizm zamykający, są obciążone mechanicznie podczas pracy. Warto, co jakiś czas, smarować te, narażone na tarcie, powierzchnie smarem węglowym lub innym odpowiednim do działania w wysokich temperaturach.

Impregnacja kominka specjalistycznym preparatem to także istotny element utrzymywania go w dobrym stanie przez lata i zapobiega wnikaniu sadzy i innych zanieczyszczeń w powierzchnie kominkowe. Dobierz preparat to odpowiedni do materiału, z którego wykonany jest twój kominek i stosuj, w miarę możliwości, po każdym czyszczeniu, nakładając na powierzchnię obficie płaskim pędzlem.

Różne kominki - wspólne zasady

Kominkowa ściągawka

Kominek bezwarunkowo musi być utrzymywany w czystości, poddawany konserwacji i cyklicznym specjalistycznym przeglądom, by działał sprawnie i nie stwarzał zagrożenia. Twój kominek odwdzięczy ci się niezawodnym działaniem i nienaganną prezencją, jeśli będziesz pamiętać o tym, co najważniejsze. Co więcej, im bardziej przykładasz się do tego zadania, tym dłużej wszystkie elementy kominka pozostaną w świetnym stanie, a koszty serwisu czy ewentualnych napraw będą o wiele niższe

Żeby ci ułatwić dbanie o kominek, przygotowaliśmy małe podsumowanie w formie ściągawki. 

Jak często czyścić

 • Obowiązkowo: generalne porządki przed i po sezonie grzewczym
 • Dodatkowo: 2 razy poza sezonem grzewczym
 • Warto: raz w tygodniu, przy codziennym użytkowaniu kominka

Etapy czyszczenia 

 1. Demontaż i czyszczenie elementów wkładu kominkowego
 2. Usunięcie popiołu i nagromadzonej sadzy
 3. Opcjonalnie impregnacja
 4. Czyszczenie szyby kominkowej
 5. Czyszczenie obudowy

Pamiętaj!

 • Zabezpiecz podłogę i meble przed rozpoczęciem czyszczenia
 • Zabezpiecz siebie
 • Używaj detergentów przeznaczonych do czyszczenia kominków
 • Obudowę czyść jako ostatnią, gdyż może się zabrudzić podczas pozostałych czynności
 • Przeprowadzaj cykliczne przeglądy stanu technicznego kominka, wymieniaj zużyte/uszkodzone elementy, smaruj częściruchome

Kominkowe FAQ

Temat dbania o kominki potrafi być bardzo gorący i rodzi wiele pytań. Na koniec odpowiemy na kilka z nich.

Jak czyścić kamienne obudowy kominków?

Należy używać w tym przypadku preparatów niezawierających kwasów.

Jak mogę myć pomalowany kominek?

Taki kominek należy myć delikatnie, miękką szmatką, z niewielką ilością łagodnego detergentu (np. płynu do naczyń czy mydła), bez cząsteczek ściernych.    

Jak wyczyścić kominek emaliowany?

Wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką.

Czy kominki z kurtyną powietrza czyści się inaczej?

W tego typu kominkach szyby brudzą się bardzo szybko, należy je czyścić co kilka dni. Popiół powinno się usuwać codziennie, dlatego warto zainwestować w odkurzacz do popiołu.

Czy można czyścić szyby kominkowe z powłoką pirolityczną?

Nie, tego typu szyby czyszczą się automatycznie.

Co mogę zrobić, żeby kominek nie brudził się zbyt szybko?

Warto wziąć pod uwagę następujące rzeczy, by kominek dłużej pozostał czysty:

 • rozpalaj ogień przy otwartym szybrze i maksymalnie otwartych wlotach powietrza, a w dalszym ciągu nie przymykaj szybra zbyt mocno
 • rozpalaj wyłącznie suchym drewnem
 • unikaj spalania drewna iglastego