Jak prać buty w pralce, aby były jak nowe?

Anna Czelewska
17-04-2025
main image

Każdy sprzedawca obuwia stanowczo ci powie, że butów w pralce się nie pierze, a do ich czyszczenia  nie używa się pasty do zębów. To trochę tak, jakby sprzedawca majonezu ci powiedział, że w Wielkanoc białej kiełbaski albo galarety się nie je z majonezem... Wszystko jest dla ludzi! No chyba, że twój lekarz kategorycznie ci zakazał majonezu, a producent butów zakazał prać buty w pralce automatycznej…  

No bo wiadomo, jeśli będziesz jeść majonez z białą kiełbasą co tydzień, może się to faktycznie nieciekawie skończyć dla twojego zdrowia. Kiedy jednak podelektujesz się tym zestawem raz na jakiś czas – wątroba da radę, a i na twojej urodzie się to nie odbije. Podobnie jest z praniem butów w pralce. Jeśli będziesz to robić bardzo często, żywotność twoich butów znacznie się skróci. Chyba, że zostały kupione na jeden sezon lub dwa, to OK. Ale jeśli bardzo zależy ci na butach, masz czas i cierpliwość – pierz je ręcznie.  

Wybierasz wariant prania butów w pralce? Jest to jak najbardziej możliwe! Musisz tylko wiedzieć jak to zrobić dobrze, aby twoje buty wyglądały jak nowe i nie miały zacieków. Podpowiemy ci na co zwrócić uwagę, zwłaszcza, że samo pranie to nie wszystko…

W skrócie:

1. Z czym do pralki – białe, kolorowe, sportowe? ➡️
2. Zanim wrzucisz buty do pralki – trzy ważne elementy! ➡️
3. Jak prać buty w pralce? Krok po kroku i na co zwrócić uwagę ➡️
4. Jak prawidłowo suszyć buty? ➡️
5. Czy można suszyć buty w suszarce automatycznej? ➡️
6. Jakich butów nie prać w pralce? ➡️
7. Podsumowanie – jak biała kiełbaska bez chrzanu albo jajko bez majonezu ➡️
8. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca ➡️

1. Z czym do pralki – białe, kolorowe, sportowe?

Najłatwiejsze do wyprania buty to modele sportowe, uszyte z tekstylnej, przewiewnej tkaniny lub wykonane z siateczki. Pralka sobie z nimi doskonale poradzi, nawet jeśli nie ma specjalnego programu do prania obuwia sportowego.  

Białe tenisówki, sneakersy, trampki, vansy, superstary i inne superbuty białe pozostają tylko przez kilka dni noszenia. Potem już różnie bywa. Ale lubisz w nich wychodzić i chcesz wiedzieć jak je wyczyścić, by wyglądały jak nowe i nie miały zacieków? Białe jest piękne ale wymaga więcej troski! Nie aż tak dużo, żeby sobie nie poradzić. Je też możesz wyprać w pralce.  

Ale chwileczkę, zanim udasz się do pralki, trzeba przeprowadzić trzy ważne czynności… 

2. Zanim wrzucisz buty do pralki – trzy ważne elementy!

Odkurzanie  

Bynajmniej nie dywanów ale butów właśnie. Zanim wrzucisz swoje białe trampki do pralki, dobrze będzie jeśli najpierw je odkurzysz. Mało kto o tym myśli, ale to podstawa całej operacji prania butów w pralce. Kurz i brud bardzo lubią osiąść na bucie, szczególnie jeśli jest z tekstylnego materiału. A przy zetknięciu się z wodą będziesz mieć błotko. Z zabawy błotkiem już wyrosłaś. Czym odkurzyć? Odkurzaczem! Najmniejsza końcówka i duża moc w kilka sekund załatwią sprawę. Bo jeśli zmoczysz zakurzony but mokrą ściereczką zrobi się szary. A wtedy nie pomoże soda, cytryna czy ten słynny ocet ani woda utleniona.  

▶ Dobrym sposobem na utrzymanie w czystości nowych, białych trampek, szmacianych czy skórzanych adidasów jest spryskanie ich powierzchni sprayem przeciw wilgoci. Brud ma mniejsze szanse, aby się do nich przyczepić. 

Podeszwa i gumowe części

Druga ważna czynność przed praniem butów w pralce to czyszczenie podeszwy. Lubią się w niej zbierać różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak piasek, glina, drobne kamyczki czy ta nieszczęsna psia kupa (wdepnięcie w nią jeszcze ci nigdy tego przysłowiowego szczęścia nie przyniosło), przez którą masz ochotę cisnąć w daleki kąt swoje ulubione skoki. Nie poddawaj się tak łatwo. Użyj wykałaczki albo pałeczki do sushi i wydłub to co trzeba z podeszwy. Jeśli kamyczki utkną w pralce może się to skończyć awarią urządzenia. Zabrudzonego psią kupą bębna też nie chcesz… Podeszwa jest naprawdę ważna. Ważniejsza od sznurowadeł i całej reszty. Wraz z podeszwą wyczyść wszystkie gumowe elementy buta – użyj do tego białej pasty do zębów i szczoteczki (tylko nie wjeżdżaj na materiał!) lub specjalnego płynu do czyszczenia gumowych powierzchni.  

▶ Do czyszczenia gumowych części buta użyj magicznej gąbki z melaniny. Czyści się nią szybko i wygodnie. To najprostszy sposób.

Wkładki

Twoje stopy też bywają brudne i nie pachną cały dzień fiołkami. Nawet jeśli w miłosnym uniesieniu biegasz bosą stópką po zroszonej trawie, po czym wsuwasz ją z gracją do fancy trampka, zapominając o skarpetkach… Halo! But ma być czysty także w środku! Na szczęście wkładki wewnątrz buta w większości przypadków bez problemu się wyjmuje. Dzięki temu możesz je łatwo wyczyścić. Wystarczy kilka kropel płynu do mycia naczyń i szczoteczka. Pod bieżącą wodą (wody ma być odrobina) wyszoruj wkładki. Pieniący płyn zrobi całą robotę. Jeśli ręczne czyszczenie wkładek do buta cię nie urządza – możesz je wyprać w pralce. Jak? O tym za chwilę.  

▶ Jeśli lubisz chodzić w butach bez skarpetek, na wkładkę do buta nałóż skarpetkę-stópkę. Co jakiś czas ją zdejmiesz i wypierzesz. To wkładka będzie nosić skarpetkę, nie Ty.

Teraz dopiero można przystąpić do prania – zarówno ręcznego, jak i w pralce. Jeśli myślałaś, że tak po prostu wrzucisz swoje buty do pralki, to znaczy, że nie jesteś gotowa na posiadanie vansów, zwłaszcza białych. Sprawdź jeszcze czy producent dopuszcza czy zdecydowanie odradza pranie automatyczne.

nad3.webp3. Jak prać buty w pralce? Krok po kroku i na co zwrócić uwagę

  1. Wybierz krótki program prania, najlepiej dla tekstyliów sztucznych lub fitness, z temperaturą nieprzekraczającą 30 stopni. Żadne buty nie lubią moczenia w wodzie ani wysokiej temperatury. Pranie w 30°C jest skuteczne – detergent rozpuści się, a zabrudzenia zostaną usunięte.
  2. Ustaw niskie obroty wirowania. Buty mają się wyprać, a nie poobijać. Możesz nawet zrezygnować z wirowania.
  3. Poluźnij sznurówki (nie wyjmuj ich całkiem) i wystaw „języki” butów, aby je doprać z każdej strony.  
  4. Włóż każdy but osobno do specjalnego woreczka do prania obuwia (może to być stara poszewka – ważne, aby materiał był biały, nie kłaczył i nie farbował!). To zapewni ochronę butom i innym tkaninom podczas prania, jak również zamortyzuje uderzenia i ochroni pralkę przed uszkodzeniami.
  5. Do każdego woreczka z butem możesz włożyć wkładkę - tę, której wcześniej nie chciało ci się czyścić szczoteczką. Wkładka lepiej się dopierze, a but w środku będzie lepiej doczyszczony.  
  6. Dorzuć do prania koc lub ręcznik, niech buty same nie „latają” w bębnie. Dzięki temu twoje obuwie nie będzie narażone na uszkodzenia podczas prania i odwirowania.  Nie poobija się i nie uszkodzi pralki.

    ▶ Nie panikuj! Wstępnie wyczyszczone buty nie zabrudzą ci pozostałego prania. Możesz spokojnie im coś dorzucić do towarzystwa.

  7. Zamiast proszku zastosuj specjalny płyn do prania obuwia, który zapewni im delikatne czyszczenie i świeży zapach. Nie używaj płynu do płukania! Detergenty zmiękczające pranie mają zgubny wpływ na obuwie.
  8. Od razu po praniu wyjmij buty z pralki.
  9. Wysusz!

▶ Dobrze jest prać buty gdy na dworze jest ciepło i słonecznie, bo wtedy schną dużo szybciej niż gdy pada deszcz i powietrze jest bardzo wilgotne. A zapach butów zawilgoconych, nawet po ich wyschnięciu jest daleki od tego czego oczekujesz.  

nad4.webp4. Jak prawidłowo suszyć buty?  

Oto wyszły z pralki czyste i pachnące! Przed tobą równie ważna czynność – suszenie obuwia. Od tego jak to zrobisz zależy czy na bucie pozostaną zacieki. Bingo! Zacieki to nie wina prania, ale niewłaściwego suszenia! I to niezależnie od tego czy pierzesz buty w pralce czy ręcznie, suszenie jest kluczowe. Jak prawidłowo osuszyć buty po praniu?  

Włóż do środka każdego wypranego, mokrego buta ręcznik. Nie musi wejść cały, spokojnie. To nie zawody, kto wepchnie więcej lub głębiej. Świetnie sprawdzi się poczciwa pielucha tetrowa lub… biała, bawełniana skarpetka wypełniona ryżem: do osuszana butów od środka (podobnie jak telefonu kiedy wpadnie ci do wody) jest rewelacyjna. Chodzi o to, aby materiał wchłonął z buta wodę i nadmiar wilgoci. Po pół godzinie wymień mokry ręcznik na suchy (pieluchę lub skarpetę). Pozostaw buty w zacienionym, ciepłym i przewiewnym miejscu. Daj im chwilę.

Dzięki naszym wskazówkom, twoje buty nie tylko dobrze się wypiorą, ale prawidłowo wyschną. W efekcie nie stracą swojego kształtu, koloru i rozmiaru. Nie będziesz na siłę wciskać swoich stóp w ulubionego trampka, udowadniając, że to ty jesteś tym Kopciuszkiem/Księżniczką z balu…

▶ Nie wkładaj gazety w wilgotne buty – bo zafarbuje. Nie stawiaj wypranych tenisówek blisko kaloryfera bo się skurczą lub rozkleją. Nie wystawiaj ich na słońce – bo wyblakną.  Jeśli się bardzo spieszysz – podsusz buty chłodnym powietrzem suszarki do włosów.

5. Czy można suszyć buty w suszarce automatycznej?

Hmmm. W sumie tak. Są suszarki do prania, które umożliwiają suszenie obuwia w przeznaczonym do tego koszu albo na specjalnej półce. Ważne jest ustawienie niskiej temperatury, żeby buty się nie skurczyły i jak najkrótszy czas suszenia. Najlepiej poradzi sobie suszarka z pompą ciepła, dzięki której można wysuszyć obuwie w niższej temperaturze. 

6. Jakich butów nie prać w pralce?

Warto o tym wspomnieć, bo jeśli w ferworze wiosennego rozkojarzenia przyjdzie ci do głowy wrzucić do pralki martensy…  

Zdecydowanie do pralki nie wkładaj butów skórzanych (naturalna skóra licowa nie lubi wody!), zamszowych (woda zniszczy je natychmiast, zamsz w ogóle nie toleruje kontaktu z wodą) czy ze skóry ekologicznej. Zamiast wyczyścić buty możesz uszkodzić ich delikatny materiał i bezpowrotnie je zniszczyć. Z dala od pralki trzymaj też buty klejone, bo klej może rozpuścić się pod wpływem temperatury, a także buty z ozdobami (cekinami, łańcuchami, nitami, kokardkami) – wszystkie one powinny być czyszczone ręcznie. Obuwie trekkingowe wyposażone w specjalistyczne membrany, pianki czy amortyzujące systemy żelowe również nie mogą być prane w pralce, bo utracą wszystkie swoje właściwości. Tutaj swoją rolę spełni tylko szczotka! Zapomnij o praniu w pralce butów na obcasie – włożenie ich do pralki będzie skutkowało uszkodzeniem i urządzenia, i samych butów.

7. Podsumowanie – jak biała kiełbaska bez chrzanu, jak jajko bez majonezu

Niska temperatura, najmniejsze obroty wirowania, krótki czas prania i do tego prawidłowe suszenie - wystarczy zapamiętać tych kilka rad, żeby po praniu w pralce mieć czyste i niezniszczone buty, bez zacieków! Pamiętaj, samo pranie bez odpowiedniego potem wysuszenia nie ma sensu. To jak biała kiełbaska bez chrzanu, jak jajeczko bez majonezu...

8. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca!