Wyżuta, wypluta albo rzucona, a potem przydepnięta i przyklejona do spodni, buta, płaszcza czy sukni wieczorowej podczas wręczenia Oscarów... Guma do żucia. Zawinięta w papierek lub nie, włożona do kieszeni i zapomniana. Bywa też nabyta w szkole, kawiarni albo w tramwaju, zwłaszcza na tylnym siedzeniu… Nieważne skąd się wzięła. Ważne, by wiedzieć jak ją usunąć, nie niszcząc ubrania.
Ten mały, lepki i klejący się potwór potrafi zrobić niezłą aferę, szczególnie w kieszeniach i to najchętniej jeansów. Guma i dżinsy jakoś współgrają mentalnie. Nosisz jeansy i nie żujesz gumy? No właśnie! Delektujesz się chwilą przyjemnego orzeźwienia w ustach, a potem… martwisz się i kombinujesz, jak usunąć gumę do żucia przyklejoną do twojego ubrania. Bywa często, że nie swoją… A jeśli dotąd ci się to nie zdarzyło, nigdy nie wiesz kiedy ta wiedza może się przydać! Mamy dla ciebie kilka wskazówek, dzięki którym uratujesz swoją odzież i honor. Zamrażarka na twoją gumę nie działa? Masz jeszcze ocet, żelazko i … Poznaj 5 sprawdzonych sposobów – jak usunąć gumę do żucia z ubrania i pozbyć się plam, które po sobie zostawia:
W skrócie:
1. Sposób 1 – zamrażarka ➡️
2. Sposób 2 – gorący ocet ➡️
3. Sposób 3 – gorąca woda ➡️
4. Sposób 4 – rozgrzane żelazko ➡️
5. Sposób 5 – suszarka do włosów ➡️
6. Usunięcie gumy to nie wszystko – jak pozbyć się plamy po gumie? ➡️
7. Kilka rad w pigułce ➡️
8. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca ➡️
Metod na pozbycie się gumy do żucia z odzieży jest kilka, w zależności od rodzaju materiału, do którego się przykleiła.
1. Sposób 1 - zamrażarka
Włóż sklejone gumą ubranie na kilka godzin do zamrażarki (w foliowej reklamówce, aby nie przykleiło się do kury). Po wyjęciu, za pomocą noża, szpatułki lub po prostu paznokcia najpierw podważ twardą, zamrożoną gumę, po czym ostrożnie ją usuń z tkaniny. Jeśli w zamrażarce nie ma miejsca, a kury nie chcesz jeszcze rozmrażać – wykorzystaj kostki lodu lub wkład żelowy. Obłóż nimi ten fragment materiału, do którego guma przywarła i poczekaj godzinę. Kostki lodu oczywiście wymieniaj - na gumę działa lód, nie zimna woda. Co zrobi guma? Przymarznie i skruszeje, wtedy łatwo ją usuniesz, bo jej przyczepność całkiem osłabnie. Pamiętaj, aby resztki gumy usunąć także z rowków tkaniny (dotyczy to zwłaszcza sztruksów) - najlepiej posłuży ci do tego pałeczka do sushi.
2. Sposób 2 – gorący ocet
To metoda drastycznie różniąca się od pierwszej ale skuteczna! Nie wierzysz, że gorący ocet pomoże ci się pozbyć gumy do żucia z ubrania? Sprawdź. Ocet zaskoczył cię i pewnie zaskoczy jeszcze nie raz. Zagotuj ocet (pół szklanki wystarczy) i polej nim miejsce z gumą do żucia. Przetrzyj kilka razy twardą szczoteczką lub gąbką – guma zrobi się elastyczna i łatwo ją odkleisz.
▶ W internecie znajdziesz poradę, że jeśli nie masz w domu octu, to wykorzystaj masło orzechowe lub inny tłuszcz. Idź lepiej po ten ocet. Przyda się też do innych rzeczy! Pomyśl, nie dość, ze plama po gumie to jeszcze po tłuszczu? No weź…
3. Sposób 3 - wrząca woda
Zapach octu odrzuca cię na kilometr, a na samą myśl o jego podgrzaniu robi ci się słabo i niedobrze? Zagotuj wodę. Najlepiej w płaskim garnku. Jak woda nieco ostygnie włóż do niej na około 5 minut ubranie z przyklejoną gumą, aby wysoka temperatura rozgrzała materiał. Nie wkładaj odzieży do wrzątku, bo ją zniszczysz! Po tych kilku minutach usuń tępym nożem lub szpatułką gumę. Powinna gładko odejść. Ta metoda nie nadaje się do swetrów.
4. Sposób 4 – rozgrzane żelazko
Użycie żelazka to najprostsza, bo najszybsza i najmniej angażująca metoda, aby usunąć gumę z ubrania. Wystarczy, że rozgrzejesz je do średniej mocy. Zbyt wysoka temperatura może za bardzo rozpuścić gumę, ta wchłonie się za mocno w materiał i przylgnie do niego na zawsze. Jak to zrobić dobrze? Na desce do prasowania rozłóż ubranie z gumą do żucia. Przykryj zalepione miejsce czystą kartką papieru lub papierem do pieczenia i delikatnie prasuj tę część tkaniny, nie naciskając na nią zbyt mocno żelazkiem. Nie lubisz prasować? Możesz użyć prostownicy do włosów… Będzie skuteczna do usuwania gumy do żucia z kieszeni, torebki i innych trudniej dostępnych dla żelazka miejsc.
▶ Zaschnięta guma łatwiej odklei się od dżinsu i innych grubszych materiałów jeśli zmiękczymy je gorącą parą pod ciśnieniem.
5. Sposób 5 – suszarka do włosów
Ciepły powiew powietrza z suszarki do włosów to alternatywa dla żelazka. Skieruj strumień gorącego powietrza prosto na gumę, a po kilku minutach usuń ją cienkim nożykiem.
6. Usunięcie gumy to nie wszystko – jak pozbyć się plamy po gumie?
Pozbycie się gumy, niezależnie jakim sposobem, to jedno. Przed tobą drugie wyzwanie - usunięcie plamy po gumie. Jak to zrobić? Spryskaj widoczny ślad po gumie rozpuszczalnikiem, np. acetonem, spirytusem etylowym, benzyną ekstrakcyjną lub… zmywaczem do paznokci. Żaden z tych środków nie pozostawi wyblakłego miejsca, bo ich zadaniem jest USUWAĆ PLAMY. Benzyna ekstrakcyjna jest jak pralnia chemiczna.
Niezależnie, który sposób wybierzesz na przyklejoną gumę – ostatni krok to… pranie! Ubranie po usunięciu gumy do żucia wymaga porządnego prania.
7. Kilka rad w pigułce
Nie stosuj ostrych narzędzi do usuwania gumy – drapanie czy skrobanie może skończyć się podziurawieniem tkaniny
- Nie wrzucaj ubrania zabrudzonego gumą do żucia do pralki wraz w pozostałą odzieżą
- W przypadku delikatnych tkanin czy wełny skorzystaj z usług profesjonalnej pralni
- Stosuj profesjonalne środki czyszczące i odplamiacze
- Uważaj na skórę! Używaj rękawiczek
- Zobaczysz przyklejoną gumę, zacznij działać od razu
Nie rzucaj wyplutej gumy komukolwiek, jak zrobił to Adrien Brody na Gali Oscarowej 2025 gdy szedł odebrać statuetkę za występ w filmie „The Brutalist”. Nie dość, że sytuacja może się wymknąć spod kontroli, co też się stało, bo guma nie została złapana i potoczyła się po dywanie w Dolby Theatre, to jest to po prostu zachowanie niestosowne i nieeleganckie!