Mycie podłóg bez smug - to proste!

Mycie podłóg bez smug - to proste!

17-04-2023
Mycie podłóg bez smug - to proste!

Znasz to uczucie, kiedy podłoga jest tak czysta, że możesz chodzić po niej boso? Czysty parkiet jest ozdobą każdego wnętrza, a odpowiednie dbanie o podłogę przedłuża jej żywotność.

Jak często czyścić podłogę?

Jak często czyścić podłogę?

Z jednej strony estetyka, z drugiej – długowieczność i dobra kondycja podłogi. To dwa najważniejsze argumenty za regularnym myciem podłogi. Częstotliwość zależy od rodzaju podłogi, liczby domowników i ich zwierząt, a nawet… lokalizacji mieszkania i tego, co znajduje się za jego oknami. Można jednak śmiało przyjąć, że myjąc podłogę na mokro raz w tygodniu unikniesz ciężkich do zmycia zabrudzeń. 

Rodzaje mopów i różnice między nimi

Każdy rodzaj posadzki będzie wymagał innej pielęgnacji. Jeśli chcesz umyć podłogę szybko, dokładnie i wygodnie, zadbaj o właściwy wybór mopa.

Mop płaski

Do mycia dużych pomieszczeń z równym podłożem warto użyć mopa płaskiego. Bezbłędnie zbiera kurz nie pozostawiając po sobie smug czy zacieków. Nieocenioną zaletą mopa płaskiego jest bezproblemowe utrzymywanie go w czystości. Po każdym użyciu dokładnie wypłucz nakładkę, a co jakiś czas wypierz ją w pralce. Dobrym przykładem płaskiego mopa jest profesjonalny mop MasterGloss Soft Pro. Wygodny w obsłudze zestaw perfekcyjnie myje nawet delikatne powierzchnie. 

Mop sznurkowy

Charakterystyczne plecione sznurki dotrą do wszystkich zakamarków i zgłębień. Dzięki temu mop sznurkowy idealnie sprawdzi się przy płytkach ceramicznych czy panelach. Zanim zdecydujesz się na jego zakup, zwróć uwagę na poziom chłonności: im wyższy, tym lepsza pielęgnacja. Taki jest mop sznurkowy MasterGloss z bawełnianymi włóknami. Natomiast jeśli cenisz łatwe czyszczenie i szybkie schnięcie nakładki to mop sznurkowy Every Way jest stworzony właśnie dla ciebie.

Mop paskowy

Od sznurkowego różnią go paski z tkaniny, a łączą właściwości: również czyści trudnodostępne zakamarki. Mop paskowy wykazuje się wysoką skutecznością bez potrzeby mocnego dociskania, co również jest ważne w dbaniu o jakość podłogi. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór mopa wykonanego z mikrofirby - bez problemu wyczyści zarówno na morko, jak i na sucho, nie pozostawi zacieków, smug ani zabrudzeń. Mop paskowy Every Way został stworzony na bazie niezwykle chłonnej mikforibry, dzięki czemu czyszczenie podłóg będzie proste i skuteczne.

Jaki środek czyszczący do podłóg wybrać?

Środek czyszczący: uniwersalny czy przeznaczony do konkretnych powierzchni?

Dopasowanie środka czyszczącego do rodzaju podłogi przynosi widoczne efekty. Dlatego jeśli posiadasz drewniany parkiet, wybierz płyn do drewnianych podłóg. Jeśli natomiast chcesz umyć i zabezpieczyć przed wilgocią panele z laminatu lub linoleum – lepszą decyzją będzie płyn do paneli podłogowych

W przypadku różnych rodzajów podłóg w domu wygodne będzie korzystanie z płynu uniwersalnego. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić miejsce na półce, a efekt lśniącej czystości zostanie zachowany. Jednym ze środków uniwersalnych jest ⁠płyn Adore Floore, który zapewni każdej podłodze wyjątkową świeżość. Wyróżnia go wydajność, przyjemny zapach i krótki czas schnięcia.

Zanim umyjesz na mokro...

Perfekcyjnie umyta podłoga powinna być wcześniej dokładnie oczyszczona z kurzu i innych zanieczyszczeń. Jest to ważne zarówno w przypadku paneli podłogowych, jak i drewnianego parkietu. Nawet drobne ziarenka naniesionego na butach piasku mogą porysować ich strukturę podczas mycia.

Jak myć parkiet drewniany

Podłoże z drewna nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu, jednak jest ono wymagające i podatne na uszkodzenia. Aby parkiet cieszył oczy jak najdłużej, odpowiednio o niego zadbaj. W kwestii mopa, najlepszym rozwiązaniem będzie ten wykonany z bawełny. Z kolei środkiem, który myje i pielęgnuje parkiety, będzie płyn do podłóg drewnianych, taki jak Adore Floore. Jego specjalna formuła skutecznie czyści nie pozostawiając smug, wzmacnia kolor i zabezpiecza przed powstawaniem kolejnych zabrudzeń.

Jak myć panele

Prostej i systematycznej pielęgnacji wymagają panele. W ich czyszczeniu sprawdzi się każdy rodzaj mopa, jednak przed użyciem należy go mocno wycisnąć, aby uniknąć wybrzuszeń spowodowanych nadmiarem wody. Idealny środek powinien impregnować i nie zostawiać smug. Dobrym wyborem będzie płyn do paneli podłogowych Adore Floore

Jeśli chcesz je nabłyszczyć domowym sposobem użyj octu z zimną wodą. Wymieszaj, rozprowadź po umytej podłodze i wypoleruj suchą szmatką. Taki zabieg nada twoim panelom błysk i je zdezynfekuje.

Jak myć podłogę z płytek ceramicznych?

Jak myć podłogę z płytek ceramicznych

Mycie powierzchni ceramicznych nie jest trudnym zadaniem. "Schody" pojawiają się gdy przychodzi do czyszczenia fug. Aby przywrócić im pierwotny wygląd użyj gąbki o dużej powierzchni, która usprawni pielęgnację lub szczoteczki do zębów, która zrobi to z wyjątkową dokładnością. Silne czyszczenie bez zbędnego wysiłku uzyskasz korzystając z odpowiedniego preparatu. Specjalistyczny płyn do fug Bath Bloom Joints Cleaner skutecznie eliminuje wszelkie zabrudzenia bez żmudnego szorowania. Czyste fugi sprawią, że podłoga z płytek ceramicznych będzie wyglądała jak nowa.

blog_1600X1000 – 2.jpg

Inne rodzaje podłóg

Podłoża z kamienia cenione są za swój wygląd oraz niezwykłą trwałość, jednak ze względu na mikroszczeliny są wyjątkowo podatne na brud i wymagają regularnej impregnacji.

Do zwykłego mycia użyj mopa sznurkowego lub paskowego z dodatkiem wody i uniwersalnego środka do podłóg. W tym przypadku nie sprawdzą się ocet ani soda oczyszczona - mogą wywołać rysy lub ubytki.

Dbanie o linoleum jest mniej wymagające - wystarczy mycie raz na dwa tygodnie jednak przed tym należy dokładnie zamieść lub odkurzyć, aby nie rozprzestrzeniać brudu. Stosuj ciepłą wodę, zbyt gorąca usunie warstwę ochronną podłoża.

Podłogi z żywicy oprócz niepowtarzalnego wyglądu są łatwe w czyszczeniu i bardzo proste jest utrzymanie ich w świetnym stanie. Dodatkowo posiadają właściwości antyelektrostatyczne, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla alergików. Do ich mycia unikaj produktów z dodatkiem amoniaku czy octu, zamiast tego wybierz przeznaczone do powierzchni żywicznych środki, które najlepiej rozprowadzić mopem płaskim z mikrofibrą, dzięki któremu unikniesz smug i zacieków.

Posprzątana podłoga to przyjemniejsze mieszkanie

Specjalne chusteczki - gdy trzeba wytrzeć podłogę "na szybko"

Mycie podłogi z użyciem mopa jest czasochłonne, a dobrze wiemy, że wypadki się zdarzają w najmniej oczekiwanych momentach. Dlatego jeśli potrzebujesz szybkiej i dokładnej pielęgnacji postaw na nawilżane chusteczki. John le Floor do płytek i podłóg kamiennych skutecznie usuwa zabrudzenia oraz kurz. To gwarancja czystości z połyskiem bez smug. Dostępne są również w wersji do parkietu oraz paneli. Jeśli chcesz oszczędzić podłodze z drewna lub laminatu niekorzystnego dla nich kontaktu z wodą, użyj ściereczki do sprzątania Dust Tamer z woskiem pszczelim, które działają na kurz niczym magnes. To ekspresowa pielęgnacja w wersji na sucho z efektem głębokiego połysku. Przy dużych powierzchniach owiń ścierkę na miotle, aby łatwo z niej skorzystać.