Tak łatwo usuniesz owady z karoserii

Tak łatwo usuniesz owady z karoserii

Im mocniej wciskasz gaz, tym więcej owadów pojawia się na masce, zderzaku i przedniej szybie. Takie zabrudzenia wpływają nie tylko na estetykę, ale również trwałość lakieru. Jak zatem czyścić karoserię samochodu z muszek, komarów i innych insektów? W tym artykule przedstawiamy proste i skuteczne wskazówki, jak zadbać o swoje auto.

Dlaczego należy usuwać owady z lakieru?

Jazda czystym samochodem sprawia większą przyjemność. Ale kwestie estetyczne to nie jest jedyny powód, dla którego warto regularnie czyścić karoserię. Nieusuwane pozostałości po owadach mogą uszkodzić lakier.

Jeśli rzadko myjesz swój samochód, musisz liczyć się z tym, że na karoserii będą zostawały brzydkie plamy i przebarwienia. Ten nieestetyczny efekt może powstawać w szczególności latem, kiedy upał i promienie słoneczne jeszcze bardziej obciążają powierzchnię lakieru.

Na marginesie: Zagrożeniem są także ptasie odchody. Nie czekaj z usunięciem takich zabrudzeń, ponieważ lakier samochodu będzie przez nie mniej odporny na warunki atmosferyczne. Najlepiej rób to regularnie.

Nie zapomnij też o przedniej szybie. Utrzymanie jej w czystości wpływa na większą widoczność, a co za tym idzie – na bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Jak szybko i skutecznie umyć samochód?

Mycie samochodów nie musi być przykrym obowiązkiem. Można to zrobić naprawdę sprawnie i z doskonałym efektem. Pomogą Ci w tym specjalne akcesoria takie, jak gąbki oraz środki do usuwania owadów z karoserii i wosk chroniący lakier. Jeśli chcesz utrzymać swój samochód w czystości, delikatne środki czyszczące są tym, czego szukasz. Jednak zanim przystąpisz do mycia, warto samochód wstępnie opłukać, aby namoczyć wszystkie elementy.

Twój arsenał czystości powinien też zawierać odpowiednią gąbkę, która poradzi sobie z każdym przyklejonym owadem, nie pozostawiając zarysowań. Dzięki takiemu zestawowi możesz szybko i skutecznie pozbyć się owadów z maski, zderzaka czy reflektorów.

Dobra rada: przed zastosowaniem nowych środków czystości, wypróbuj je na małym fragmencie karoserii. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia lakieru, jeśli źle dobierzesz preparat.

Jak usunąć owady z karoserii?

Zabezpiecz lakier swojego auta

Po umyciu samochodu, na lakier warto nałożyć wosk z płynnym kwarcem. Tego typu środek tworzy warstwę ochronną, dzięki której pozostałości po owadach nie będą już tak łatwo przylegać. Wosk zabezpiecza też lakier przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wodą czy piaskiem. Stosując go, możesz także skrócić czas kolejnego mycia samochodu, ponieważ zabrudzenia nie dotykają samego lakieru, tylko powłoki ochronnej. Właśnie dlatego aplikuje się go tylko na umyty samochód.

Co więcej, po naniesieniu warstwy wosku, lakier wygląda dużo lepiej. Zyskuje żywy kolor, a powłoka odzyskuje blask. 

Kiedy i jak często usuwać owady z samochodu?

Pozostałości po owadach usuwaj jak najszybciej. W przeciwnym razie będą one zasychać i przywierać, powodując skazy lakieru. Ciężko będzie je usunąć domowymi sposobami.

Takie zabrudzenia powstają w głównej mierze podczas szybkiej jazdy – na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Najlepszy moment na wyczyszczenie karoserii następuje więc tuż po zakończeniu podróży. Jeśli twierdzisz, że jest to dla ciebie dużo pracy, być może przekona Cię ten argument: bieżące czyszczenie auta z owadów jest dużo szybsze i łatwiejsze niż mycie mocno brudnego pojazdu. Szczególnie jeśli lakier był wcześniej woskowany.

Warto więc poświęcić minutę i zadbać o lakier. Wystarczy spryskać maskę preparatem do usuwania owadów i przetrzeć odpowiednią gąbką. Dla większej wygody, możesz wszystkie akcesoria przewozić w bagażniku. Zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy problem z owadami na samochodzie powraca po każdej podróży.

Czy samochód można myć wszędzie?

Aby móc umyć cały samochód, należy wybrać dostosowane do tego miejsce. Powinno być ono wyposażone w odpływ prowadzący do ścieków lub specjalny zbiornik, aby płyny do czyszczenia nie zanieczyszczały gleby. Taki wymóg musi być spełniony nawet, jeśli chcesz umyć auto na własnej posesji, ponieważ większość płynów czyszczących ma negatywny wpływ na środowisko.

Dotyczy to mycia samochodu. Natomiast usuwanie insektów z karoserii nie sprawia, że płyny ściekają na ziemię. Wystarczy, że zetrzesz cały płyn gąbką, a następnie opłuczesz ją w domowej umywalce.

Jednak, jeśli chcesz wyczyścić całe auto lub nawoskować lakier, lepiej udać się na myjnię ciśnieniową. W takim miejscu nie ma wątpliwości co do tego, czy możesz umyć samochód nie zanieczyszczając środowiska.

4 sposoby na usuwanie owadów z karoserii

4 sposoby na skuteczne usuwanie owadów z karoserii

Podczas mycia samochodu i przy usuwaniu owadów warto stosować różne triki, które ułatwiają zadanie. Dzięki nim delikatnie usuniesz owady z karoserii, a pomogą ci w tym domowe środki czystości.

1. Nylonowe rajstopy

Jak wspomnieliśmy, dziś możesz skorzystać ze specjalnej gąbki i preparatu do usuwania owadów, jednak warto znać także klasyczne triki.

Czy wiesz, że rajstopy nylonowe świetnie się nadają do czyszczenia delikatnych powierzchni? Zanim więc je wyrzucisz, możesz wyczyścić nimi karoserię z owadów. W pierwszej kolejności zmocz miejsce, które chcesz wyczyścić. Następnie zgnieć parę nylonowych rajstop lub pończoch i przetrzyj nimi zabrudzony fragment. Twoi rodzice lub dziadkowie z pewnością pamiętają takie domowe sposoby.

2. Wyczyść auto tuż po deszczu

Po ulewnym deszczu możesz szybciej usunąć pozostałości po owadach. W tym celu wystarczy użyć gąbki lub szmatki i okrężnymi ruchami przetrzeć zabrudzoną powierzchnię. Deszczówka, która opłucze samochód zdecydowanie ułatwi zadanie, rozpuszczając resztki owadów.

3. Namoczenie ciepłą wodą

Ciepła woda przy czyszczeniu i sprzątaniu zawsze działa lepiej! Wnika ona głębiej w zabrudzenia i rozpuszcza je. Usuwanie owadów z karoserii samochodu działa na tej samej zasadzie. Po namoczeniu, wystarczy przetrzeć poszczególne elementy, bez szorowania. Nie stosuj jednak wrzątku, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenia lakieru.

4. Myj ręcznie zamiast na myjni automatycznej

Chcesz zrobić szybką wycieczkę do myjni samochodowej, aby usunąć owady? Są lepsze metody! Myjnia automatyczna może jest wygodniejsza, ale może powodować zarysowania z powodu pozostałości po owadach. Takich uszkodzeń można uniknąć, myjąc samochód ręcznie lub za pomocą myjki z wysokim ciśnieniem.

Właściwa pielęgnacja chroni lakier samochodu

Ciesz się błyszczącym kolorem

Właściwa pielęgnacja nie tylko chroni lakier przed plamami spowodowanymi przez owady, ale także przed rdzą. Najlepiej wybrać specjalny płyn i gąbkę oraz systematycznie stosować woskowanie karoserii. Takie produkty zdecydowanie wystarczą w standardowym czyszczeniu. Jeśli regularnie zajmujesz się usuwaniem owadów, lakier Twojego samochodu odwdzięczy ci się pięknym, błyszczącym kolorem. Natomiast tobie będzie się dużo przyjemniej jeździło. Szerokiej drogi!