Buty EMU i UGG: jak je pielęgnować, by służyły przez wiele sezonów?

Buty EMU i UGG: jak je pielęgnować, by służyły przez wiele sezonów?

Popularne buty EMU i UGG nie tylko wyglądają komfortowo, ale i w praktyce zachwycają swoją wygodą. W dodatku świetnie sprawdzają się w wielu zimowych stylizacjach. Niestety, bez odpowiedniej pielęgnacji potrafią stracić swój urok. Z kolei nieodpowiednia pielęgnacja może zniszczyć powierzchnię buta. Sprawdź nasze wskazówki, dzięki którym unikniesz błędów podczas dbania o buty EMU i UGG. 

Czym właściwie są buty EMU i UGG?

Ostatnio buty EMU i UGG stały się rozchwytywane. Ich wygląd i struktura sugerują, że są stworzone z zamszu i weluru. Jednak to nieprawda: zamsz i welur powstają na skutek zgolenia futerka zwierzęcia i poddania go procesowi garbowania. Oznacza to, że jedynie futerko, bez skóry zwierzęcia ląduje na naszych welurowych lub zamszowych butach. 

W przypadku oryginalnych butów EMU i UGG wygląda to nieco inaczej: skóra z owcy jest zdejmowana razem z wełną, którą następnie poddaje się procesowi oczyszczania. Wełenka nie jest odczepiana od skóry – odwraca się ją do góry nogami i garbuje spodnią warstwę.

Właśnie dlatego buty EMU i UGG z zewnątrz pokryte są lekkim meszkiem, a w środku obuwia znajduje się przyjemna w dotyku wełna

Buty EMU i UGG nie są stworzone z zamszu ani weluru

Jak NIE czyścić butów EMU i UGG? Częste błędy

Zbyt intensywne pocieranie i zły dobór szczotki

Buty EMU i UGG z wierzchu są delikatne i właśnie z tego względu ich pielęgnacja bywa problematyczna. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na dobór szczotki, która nie uszkodzi powierzchni. Buty te są również podatne na przebarwienia, przez co z czasem mogą blaknąć, a intensywne pocieranie szczotką również prowadzi do odbarwień. 

Zbyt duża ilość wody tworząca zacieki

Z kolei zacieki pojawiają się m.in. wtedy, gdy mocniej przyciśniemy gąbkę lub szmatkę podczas spłukiwania detergentu. W tym miejscu skóra przyciąga więcej wody i tak tworzy się nieestetyczny zaciek. 

Pamiętaj również, że EMU i UGG to nie są kalosze. W miarę możliwości staraj się unikać kałuż czy błota

Suszenie butów suszarką lub pod kaloryferem

Błędem jest też suszenie butów suszarką lub pod kaloryferem. Zamiast tego poczekaj, aż wyschną same, w swoim tempie. Pod żadnym pozorem nie pierz butów EMU/UGG oraz zamszowych w pralce. 

Czesanie butów EMU/UGG

Czesanie 

Pierwszym krokiem w pielęgnacji obuwia EMU i UGG jest wyczesywanie włosia. Nie używaj do tego gumowych akcesoriów – skorzystaj ze specjalnej szczotki do zamszu. Nasza szczotka Boot Champ posiada część z mosiężnego włosia, które nie uszkodzi butów, a usunie zaschnięte zabrudzenia oraz odświeży wygląd skóry. Mosiężne włosie jest stworzone do takiego czyszczenia, więc nie trzeba się obawiać, że zahaczy o wierzchnią część buta. 

Powierzchnię wyczesuj delikatnie i równomiernie, ponieważ do uszkodzeń struktury obuwia oraz jego przebarwień dochodzi również w momencie zbyt intensywnego pocierania. 

Czyszczenie butów EMU / UGG

Czyszczenie 

Zanim zaczniesz właściwe czyszczenie, zadbaj o zachowanie jego kształtu. Najlepiej sprawdzą się prawidła do butów, jeśli ich nie masz – powinny wystarczyć szmatki lub gazety, które utrzymają oryginalny kształt twoich EMU lub UGG. Prawidła powinny pozostać w butach przez wszystkie etapy aż do ich wyschnięcia.

Następnie usuń na sucho piasek i grubsze zabrudzenia z powierzchni buta. 

Delikatna skóra buta z niezbyt trwałymi barwnikami wymaga użycia delikatnych środków czyszczących. Nasz płyn do butów typu EMU i UGG stworzony jest na bazie naturalnych składników roślinnych. Dokładnie oczyszcza z soli i piasku, nie pozostawiając smug. 

Do czyszczenia użyj miękkiej gąbki lub szmatki np. z mikrofibry. Zwilż ją i nałóż niewielką ilość płynu, po czym delikatnie przetrzyj ściereczką powierzchnię buta. Zwilż kolejną ściereczkę wodą i dokładnie zmyj preparat. Tak wyczyszczone buty odstaw do wyschnięcia.

Impregnacja butów EMU / UGG

Impregnacja 

Gdy buty EMU/UGG są już czyste, pora przejść do impregnacji. Dzięki niej obuwie uodporni się na wilgoć, plamy oraz będzie odpychać wodę. W sklepie cleangang znajdziesz preparat do impregnacji Boot Champ w sprayu. Rozpyl go produkt na powierzchnię z odległości ok. 20 cm i odczekaj na jego wchłonięcie przez kilka godzin w przypadku pierwszej impregnacji lub 10-15 minut, jeśli nie jest to pierwsza impregnacja dla tej pary.

Buty EMU / UGG mogą cieszyć przez wiele sezonów

EMU / UGG na wiele sezonów

Buty typu EMU i UGG nie należą do najłatwiejszych w pielęgnacji. Dbająć o nie regularnie możesz mieć jednak pewność, że będą nie tylko niesamowicie wygodne, ale i staną się mocnym elementem twoich stylizacji na wiele sezonów.