Zanim wrzucisz na ruszt… Czyszczenie i pielęgnacja grilla krok po kroku.

Zanim wrzucisz na ruszt… Czyszczenie i pielęgnacja grilla krok po kroku.

Jedna jaskółka nie czyni wiosny, ale gdy podczas spaceru poczujesz apetyczny aromat grillowania wiesz, że już nadeszły ciepłe dni. Spędzanie wolnych chwil przy grillu, z bliskimi, jest jedną z ulubionych letnich aktywności Polaków w każdym wieku. Można grillować w stylu dowolnym – mięsa, sery lub warzywa – co kto lubi, jednak jest jedna rzecz, która łączy wszystkich grill masterów… przygotowania do sezonu grillowego. To jak zadbasz o swojego grilla, wpłynie później nie tylko na przyjemność jego użytkowania, ale także na smak potraw, które na nim upieczesz.

Grillowanie ma długą historię

Grillowa historia

Technika grillowania wyewoluowała na przestrzeni wieków, jako efekt kulinarnych eksperymentów z ogniem, jednak tej części grillowej historii możemy się tylko domyślać. Pierwsze zachowane źródła pisane pochodzą ze starożytnego Rzymu. O tym, co i jak grillowali Rzymianie, dowiadujemy się z zapisków Marka Gawiusza, najbardziej znanego pisarza kulinarnego swoich czasów. W swoim dziele „O sztuce kucharskiej ksiąg 10” wspomina o popularnych w Cesarstwie Rzymskim grillowanych potrawach.

Grillowanie zyskało wielu fanów na całym świecie, nie tylko jako metoda przygotowania posiłków ale, przede wszystkim, jako sposób na spędzanie wolnego czasu i świetna okazja do spotkań w gronie bliskich osób. Polska nie jest tu wyjątkiem – co roku z zimowego snu budzi nas wizja smakowania dobrze wypieczonych rarytasów. Dlatego bardzo dbamy o to, by oprawa grillowego wydarzenia była nieskazitelna. Świeże składniki, odpowiednie napoje, sałatki i dodatki… Tak, to ważne! Tak jak lśniący czystością grill.

Czysty start

Grill magicznie sam się wyczyścił, na błysk, po ostatnim sezonie? Tak brzmi piękny scenariusz filmu o idealnym świecie. A jednak, rzeczywistość oferuje nam inną historię, w której twoja rola, jako właścicieli grilla, będzie niezwykle istotna. Dlatego jeśli wypadło ci z głowy solidne czyszczenie urządzenia przed schowaniem go na zimę, zrekompensuj mu to w najbliższym czasie, zanim znów z niego skorzystasz.

Jeśli posiadasz grilla gazowego, sprawdź stan butli gazowych i wymień je, jeśli są puste lub uszkodzone. W przypadku grilla węglowego, upewnij się, że masz pod ręką zapas węgla.

A teraz, zabieramy się do czyszczenia:

  • Jeśli masz już na dłoniach gumowe rękawiczki, usuń popiół z grilla za pomocą łopatki i zdrap z rusztu grubsze zabrudzenia skrobakiem lub drucianą szczotką.
  • Czas na środek czyszczący. Użyj takiego, który pomoże ci łatwo i skutecznie oczyścić grilla. Na rynku dostępne są płyny, które świetnie radzą sobie z przypaleniami i tłuszczem, takie jak Burny Bernie. Wytwarza on aktywną pianę, która przylega do zabrudzonej powierzchni oraz rozpuszcza przypalenia i pozostałości tłuszczu. Wystarczy rozprowadzić płyn na powierzchni mocną gąbką do szorowania, przepłukać ruszt wodą i go wysuszyć.
  • Grill lśni czystością? Czas przepalić go, zanim umieścisz na ruszcie pierwsze potrawy. W przypadku grilla gazowego, nastaw go na najwyższą temperaturę i pozostaw na 20-30 minut. Jeśli posiadasz grill węglowy, przepal ruszt nad rozgrzanym żarem, przez co najmniej kilka minut.
Grill to prawdziwa przyjemność

Dobre grillowe praktyki

Czyszczenie grilla po każdym użyciu może się wydawać dużą stratą czasu, jednak w rzeczywistości, gdy robisz to regularnie, za każdym razem idzie ci to szybciej i wkładasz mniej wysiłku. 

Co więcej, ma to swoje uzasadnienie z punktu widzenia wartości smakowych i zdrowotnych. Resztki jedzenia, pozostałe na ruszcie po poprzednich grillowaniach, podgrzewając się, nadają potrawom gorzkawy posmak i nieestetyczny wygląd. Na brudnym ruszcie gromadzą się bakterie, które mogą przechodzą do świeżych potraw i mogą spowodować ból brzucha czy niestrawność. 

Przed rozpoczęciem czyszczenia, upewnij się, że ruszt całkowicie ostygł. Usuń nagromadzony popiół, wyjmij i oczyść ruszt za pomocą odpowiedniego środka i spłucz wodą. Czysty i osuszony ruszt umieść w urządzeniu. Jeśli właśnie kończysz sezon grillowy lub nie planujesz używać grilla przez dłuższy czas,cprzetrzyj też pozostałe części grilla.

Przechowaj na dłużej

Dzięki odpowiedniemu dbaniu o swój grillowy sprzęt, zachowasz go w świetnym stanie i sprawisz, że będzie ci służył dłużej. Ważną kwestią są warunki przechowywania grilla. Najlepszym miejscem jest suche pomieszczenie, w którym urządzenie nie ulegnie korozji. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości – twój grill znajduje się przez długi czas na zewnątrz i jest narażony na zmienne warunki atmosferyczne, osłaniaj go, zwłaszcza gdy pada deszcz lub śnieg.

Jak każdy sprzęt, grill od czasu do czasu wymaga przeglądów i drobnych prac konserwacyjnych. Posiadasz ruszt żeliwny lub ze stali szlachetnej? Kilka razy do roku warto zabezpieczyć ruszt olejem jadalnym. Najlepiej zrobić to za pomocą rozpylacza oleju lub silikonowego pędzla. Nanieś olej na rozgrzany ruszt, co sprawi, że wpiecze się w jego pory. Inne elementy, które także warto ochronić w ten sposób to palniki i aromatyzery a nawet wnętrze piekarnika, jeśli przed nami sezon zimowy.

Czyszczenie grilla

Miłego grillowania!

O zasadach czyszczenia i konserwacji można by jeszcze długo rozważać, zwłaszcza w gronie prawdziwych mistrzów grilla, jednak w praktyce jest to nieskomplikowane zadanie, z którym poradzi sobie każdy. A dzięki tej trosce, będzie zawsze cieszyć się niezawodnym sprzętem, pysznymi daniami i wspaniałą atmosferą podczas spotkań w rodzinnym gronie lub ze znajomymi.