Pranie jeansów - praktyczne i skuteczne triki

Pranie jeansów - praktyczne i skuteczne triki

Bezpieczne i skuteczne pranie jeansów nie jest trudne

Słynny projektant mody, Yves Saint Laurent, powiedział kiedyś: „Jedyne czego w życiu żałuję, to tego, że nie wynalazłem jeansów”. Nic w tym dziwnego, skoro przez kolejne dekady spodnie jeansowe zrobiły niebywałą furorę, stając się elementem niemal każdej stylizacji i sprawiając, że miłośnicy jeansów są dziś obecni w każdym zakątku świata.

blog_1600X1000 – 3.jpg

Jeans podbija świat

W 1873 roku Levi Strauss wraz z Jacobem Davisem otrzymali patent na produkcję spodni jeansowych. Historia tego materiału zaczyna się jednak wcześniej, w XVIII-wiecznych Włoszech. Właśnie wtedy producenci tekstyliów odkryli jeans, który początkowo wykorzystywano jako materiał do produkcji trwałej odzieży roboczej.

Kiedy więc jeans zaczął podbijać świat i jak to się stało, że dziś prawie każdy ma w swojej szafie klasyczne niebieskie jeansy? Wszystko zaczęło się na Dzikim Zachodzie!

Już w latach 30. XX wieku jeans stał się bohaterem hollywoodzkich reklam oraz westernów. Zdecydowanie można więc powiedzieć, że podbił świat dzięki amerykańskim kowbojom! Pierwszymi z nich byli słynni John Wayne oraz Gary Cooper. W latach 50. – za sprawą takich postaci, jak Elvis Presley, James Dean czy Marlon Brando – jeans stał się symbolem wolności, buntu oraz twórczej młodości, będąc przy tym ulubionym ubraniem milionów młodych ludzi. Ciekawostką jest fakt, że – jako symbolu młodzieżowego buntu – spodni jeansowych przez pewien czas zakazywano nosić w szkołach i na niektórych uniwersytetach, na przykład na Stanford University. Niesamowite!

Niesłabnąca popularność

Niezwykłe jest też to, że mimo upływu czasu jeansy cieszą się nadal niesłabnącą popularnością. Świadczy o tym chociażby fakt, że według szacunków rocznie produkuje się około 2,5 miliarda par spodni jeansowych. Trzeba to więc powiedzieć: jeansy są ponadczasowe

Wobec tego faktu pozostaje tylko jedno pytanie: co zrobić, aby twoje jeansy przetrwały próbę czasu i ponadczasowo Ci służyły? Odpowiedzią jest ich prawidłowe pranie.

Prawidłowe pranie jeansów

Jeansy należą do tych elementów garderoby, które najczęściej pierzemy w sposób nieprawidłowy, przez co szybko tracą one swoją świeżość. Nieodpowiednie pranie niszczy tkaninę, a twoje spodnie mogą przez to szybciej się starzeć. Ponadto przy zbyt częstym praniu kolor ubrań jeansowych może wyblaknąć. Dlatego warto zaopiekować się jeansami w najlepszy możliwy sposób.

Zanim powiemy ci, jak należy prać jeansy, jak zapobiec blaknięciu ich koloru, czym prać jeansy i czy warto stosować pranie ręczne, dowiedzmy się jeszcze trochę więcej o samym materiale, z jakiego się je wykonuje.

Jeans to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów

Czym tak naprawdę jest jeans?

Jeans jest jednym z najbardziej wszechstronnych, trwałych i bardzo poszukiwanych materiałów. Jaka jest jego struktura? To tkanina o splocie diagonalnym, dzięki użyciu jednej nici kolorowej i jednej nici białej. Początkowo tkacze używali barwnika w kolorze indygo, aby farbować nitki osnowy na niebiesko, ale nitki główne pozostały w naturalnym białym kolorze. Kolor uzyskiwano wówczas z naturalnego barwnika z liści półkrzewu o nazwie Indigofera tinctoria, który eksportowano z Indii. Nie był to jednak kolor ekonomiczny – trudno było go wytworzyć, więc był bardzo drogi w uzyskaniu. W 1865 roku niemiecki chemik Adolf von Baeyer rozpoczął pracę nad uzyskaniem sztucznego barwnika. Udało mu się osiągnąć cel 18 lat później, w 1883 roku. Syntetyczny składnik był trwalszy, niezawodny i tani w produkcji. Właśnie temu zawdzięczamy niebieski kolor pierwszych modeli jeansów.

Coś ważniejszego niż historia

To piękna historia, ale jest coś ważniejszego: twoje jeansy oraz ich kolor! Jak go zachować i sprawić, aby mimo upływu czasu był świeży? Jak często prać jeansy, by nie straciły koloru? Czy można prać jeansy w niskiej temperaturze? Czy stosować pranie ręczne? W tym artykule pokażemy ci praktyczne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak najlepiej prać jeansy, i zapewnisz im opiekę, na którą zasługują.

Czy trzeba prać jeansy przed pierwszym użyciem?

Czy przed pierwszym założeniem prać nowe jeansy? Przez długi czas zalecano, aby tego nie robić. Skoro powinno się prać tkaniny jak najrzadziej, to założenie jeansów bez wcześniejszego prania wydaje się całkiem logiczne. A jednak należy je wcześniej wyprać! Przemawiają za tym po prostu względy higieniczne. 

7 praktycznych wskazówek na pranie jeansów

Pranie jeansów: 7 praktycznych wskazówek na idealnie wyprane jeansy

Jeansy to jedna z najczęściej używanych części naszej garderoby. Sprawia to, że mimo wszystko muszą też być dość często prane. Co w takim razie możemy zrobić, aby ochronić je przed uszkodzeniem i utratą świeżości? Zapewnić odpowiednią pielęgnację! Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek – dzięki temu, po prawidłowym praniu, twoje ubrania będą wyglądać świeżo, a tkanina ucierpi najmniej, jak to tylko możliwe. Oto nasze rady:

1. Pierz w odpowiedniej temperaturze

Czy wiesz w jakiej temperaturze prać jeansy? To ważne, ponieważ temperatura wody to przy praniu jeansów najważniejsza sprawa. W zbyt wysokiej temperaturze twoje spodnie mogą się skurczyć. Aby temu zapobiec, tkaninę należy prać w temperaturze maksymalnie 30 stopni. Zależy to dodatkowo od rodzaju materiału. Chcąc ustalić odpowiednią temperaturę dla swoich jeansów, nie zapomnij zatem spojrzeć na etykietę. Przy okazji być może odkryjesz na niej także inne praktyczne wskazówki oraz informacje! Tyle wystarczy, aby twoje modne spodnie zachowały intensywny kolor.

2. Oddziel jeansy od innych ubrań, opróżnij kieszenie i zapnij guziki

Chcesz wyprać jeansy tak, aby nie straciły koloru? Istotne, aby oddzielić jeansy od innych kolorowych tkanin, co pozwoli uniknąć mieszania barw. Dla dobra swoich ulubionych ubrań zrezygnuj z prania razem różnych kolorów, np. szarych i niebieskich jeansów. Wystarczy, że wcześniej odpowiednio rozdzielisz pranie. Zapnij guziki i zamki błyskawiczne, opróżnij kieszenie, włóż odzież wykonaną z jeansu do pralki i zacznij pranie w pełnym spokoju o końcowy rezultat!

3.  Przewróć je na lewą stronę

Szczególnie ważne jest, aby przed praniem przewrócić jeansy na lewą stronę, co pozwala chronić ich kolor i samą tkaninę. Odwracając spodnie do wewnątrz, dodatkowo minimalizujesz otarcia, do których dochodzi podczas prania. Dzięki temu twoje ulubione jeansy posłużą ci jeszcze dłużej.

4. Użyj specjalnego środka

Wyjątkowy materiał wymaga wyjątkowej troski, dlatego bez względu na to, czy zamierzasz prać jeansy ręcznie, czy w pralce – użyj delikatnego płynu do prania. Dzięki niemu jeansy nie blakną i są odpowiednio chronione. Płyn chroni włókna rozciągliwe, a twoje jeansowe tkaniny są dzięki nim świeże i gotowe do codziennego noszenia. Pamiętaj też, aby odstawić konwencjonalne środki i płyn do zmiękczania tkanin. 

A jeśli twoje ulubione jeansy zdążyły już nieco wyblaknąć – dołącz do prania specjalne chusteczki przywracające kolor jeansu.

5. Pierz jeansy w specjalnym programie

Zanim wstawisz pranie, sprawdź jeszcze, czy twoja pralka ma specjalny cykl prania jeansów. Program ten wykorzystuje specjalne właściwości jeansu, aby czyścić go delikatniej. Zużywa się nieco więcej wody, a czas mycia jest dłuższy, za to jeansy pozostają w dobrym stanie. Dodatkowo cykl wirowania trwa krócej, aby nie uszkodzić delikatnych szwów i tkanin.

6. Napełnij pralkę tylko częściowo

Jeansy to symbol wolności i nic dziwnego, że nawet w praniu lubią mieć sporo przestrzeni! Przygotowując się na pranie jeansów w pralce, napełnij ją więc tylko częściowo. Zapobiega to zbytniemu rozciągnięciu się odzieży. Pranie z pełnym ładunkiem sprawia, że tkaniny się plączą i ciągną w różnych kierunkach, a to może prowadzić do utraty ich naturalnego kształtu. 

Dodatkowo częściowe napełnienie pralki pozostawia więcej miejsca na cyrkulację wody, a dzięki temu twoje spodnie są po prostu czystsze. W ten prosty sposób możesz prawidłowo wyprać jeansy. Voila!

7. Unikaj suszarki, słońca i prasowania, aby uzyskać świeży kolor

Nie polecamy suszenia jeansów w suszarce lub na słońcu, ponieważ spandex jest wrażliwy na ciepło. Ponadto włókna tkaniny jeansowej mogą przez działanie promieni słonecznych i pod wpływem wysokich temperatur ulec uszkodzeniu. Tu chodzi o twoje ulubione spodnie, więc jeśli nie chcesz uszkodzić ich delikatnych tkanin, znajdź odpowiedni cień i pozwól im wyschnąć na powietrzu.

Spodni nie należy też prasować, ponieważ żelazko nagrzewa włókna jak w suszarce i wpływa na ich kolor. Tak naprawdę prasowanie nie jest konieczne, ponieważ stretch jeans ze spandexem szybko usunie wszelkie zagniecenia podczas noszenia.

Jak uniknąć zbyt częstego prania jeansów i jednocześnie zachować ich świeży kolor?

Chcesz zrobić coś dobrego dla swoich jeansów i uniknąć zbyt częstego prania? Poniżej znajdziesz kilka alternatywnych rozwiązań, które Ci to ułatwią:

 • Wietrzenie: Kiedy poczujesz, że Twoje jeansy nie pachną tak, jak powinny, powieś je wieczorem na świeżym powietrzu. Następnego dnia rano zauważysz, że odzyskały świeży zapach. Ta metoda pomaga również w przypadku mokrych jeansów.
 • Usuwanie plam bez prania: Plamy można usunąć za pomocą szczoteczki do zębów i wody. Jeśli to nie wystarczy, spróbuj zanurzyć szczotkę w łagodnym preparacie do czyszczenia jeansów, rozprowadź go na poplamionym miejscu i poczekaj chwilę. Następnie wyszczotkuj plamę i gotowe!
 • Zamrożenie: Zamiast prać jeansy, włóż je do zamrażarki na okres od 24–48 godzin, aby znów stały się świeże. Taka czynność pozwoli też usunąć z ubrań bakterie. To niezwykle skuteczny sposób na walkę z przykrymi zapachami!
 • Czyszczenie parą: Powieś swoje jeansy nad prysznicem. Para oczyści je i w ciągu kilku godzin wyschną. W ten sposób dodatkowo wyeliminujesz nieprzyjemne zapachy. To prosty i skuteczny sposób na odświeżenie jeansów.
 • Ręczne pranie jeansów: Brudne jeansy możesz też wyczyścić podczas prania ręcznego, z użyciem delikatnego preparatu do jeansów. Napełnij wannę lub umywalkę wodą i dodaj odrobinę łagodnego środka czyszczącego. Następnie wmasuj go w jeansy i pozwól mu wsiąknąć. Na koniec wypłucz spodnie w czystej wodzie. Zwróć też uwagę, że to pranie może się odbywać w niskiej temperaturze.

Tkanina każdego ubrania jest nieco inna, więc, wypróbowując te wskazówki, sprawdzisz, która metoda najlepiej pasuje do twoich spodni.

Kilka jeansowych ciekawostek na koniec

Historia jeansu jest niesamowita, dlatego warto wiedzieć o niej jeszcze więcej. Oto kilka ciekawostek, o których prawdopodobnie nie wiesz: 

 • słowo „jeans” pochodzi z francuskiego Blue de Gênes, co znaczy „błękit Genui”, miasta w północno-zachodniej części Włoch, gdzie wyrabiano z tego materiału odzież marynarską;
 • tkanina, z której tworzy się jeansy, nosi nazwę „denim”. Określenie „denim” pochodzi od nazwy francuskiego miasta Nîmes, w którym znajdowała się fabryka tego najpopularniejszego dziś materiału, który początkowo był płótnem namiotowym;
 • żeby wyprodukować jedną parę jeansów, trzeba zużyć około kilograma bawełny;
 • klasyczny model spodni miał pięć kieszeni, zewnętrzne szwy z pomarańczowej nici i dodatkowe wzmocnienie miedzianymi ćwiekami. Początkowo spodnie zapinane były na guziki, ale z czasem wymieniono je na zamek;
 • pierwszą hurtownię jeansów otwarto w 1853 roku, co było odpowiedzią na ówczesne zapotrzebowanie. W Stanach Zjednoczonych trwała gorączka złota i osadnicy szukali ubrań, które byłyby przede wszystkim wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Tak powstały ogrodniczki, które jako pierwsze wyszły spod ręki Levisa;
 • kilkanaście lat temu w opuszczonej kopalni na kalifornijskiej pustyni Mojave znaleziono spodnie marki Levi’s z roku 1880. Były ubrudzone woskiem ze świecy, którą amerykański górnik oświetlał sobie drogę w tunelu, i okazały się prawdziwym skarbem. Wystarczyło trochę ponad 120 lat, by ta część garderoby, pierwotnie sprzedana za równowartość 1 dolara, na aukcji internetowej osiągnęła cenę 46 tysięcy razy wyższą;
 • w roku 1905 swoją premierę miał klasyczny model jeansów o prostych nogawkach Levi’s 501, który po dziś dzień świetnie się sprzedaje i często określany jest mianem kultowego;
 • w roku 1934 Levi Strauss & Co. zaprojektowało pierwszy model dla kobiet – Lady Levi’s 701. Rok później na łamach amerykańskiej edycji magazynu Vogue pojawiła się ilustracja przedstawiająca kobietę ubraną w jeansy, opatrzona wskazówką, by nosić tego rodzaju spodnie „w sposób naturalny, nisko na biodrach, tak jak robi to twój ulubiony kowboj”;
 • kanadyjska marka Dussault Apparel wypuściła na rynek najdroższe jeansy świata. Spodnie z dziurami na kolanach ozdobione wysadzanym rubinami łańcuszkiem z białego złota można było kupić w Los Angeles i Nowym Jorku za 250 tysięcy dolarów, czyli około milion złotych!
 • na większości zamków błyskawicznych stosowanych w jeansach widnieje napis YKK. To skrót utworzony od nazwy Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, największego producenta zamków błyskawicznych na świecie, którego udział w rynku sięga 90 procent;
 • mała kieszonka w jeansach została oryginalnie zaprojektowana do przechowywania zegarków na łańcuszkach. I, choć takich zegarków już nie nosimy, sprawdza się ona do dziś.