szczotki do butów

szczotki do butów

Szczotki do butów

Czyste, wypolerowane buty to coś, co w cleangang lubimy najbardziej. Niezależnie, czy szykujesz się na ważne spotkanie, czy na uroczystą okazję, szczotka do butów to jedna z tych rzeczy, które pomogą ci uzyskać elegancki wygląd. Dbałość o buty to nie tylko wyraz dobrego smaku. To również zapewnienie im większej trwałości. Pielęgnując je regularnie, z pewnością przedłużysz ich żywotność. Weź do ręki szczotkę do butów, zaopiekuj się nimi, a na pewno odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem.

Do czego służą szczotki do butów?

Szczotki do butów można podzielić na dwa główne rodzaje: służące do czyszczenia oraz do pielęgnacji. A skoro mamy do czynienia z różnymi zastosowaniami, to przyjrzyjmy się czym różnią się te szczotki między sobą. Jedne są podłużne i mają twarde włosie, inne z kolei przypominają miękki pędzel. Nie powinno się ich stosować dowolnie, ponieważ szczotka do czyszczenia może pobrudzić lub porysować buty, które wystarczy tylko wypolerować, a z kolei szczotka do polerowania niekoniecznie poradzi sobie z czyszczeniem. Poniżej przedstawiamy główne rodzaje szczotek do butów.

Szczotki do czyszczenia butów

Szczotki do czyszczenia butów mogą być wykonane z różnych materiałów. Często jest to włosie naturalne lub wykonane z tworzywa. Najczęściej są one podłużne, dzięki czemu możesz je łatwo chwycić w dłoń i zakończone włosiem z jednej strony. Szczotki do czyszczenia obuwia często posiadają także specjalnie wyprofilowane krawędzie, które pozwalają wyczyścić szwy i łączenia oraz dotrą do mniej dostępnych miejsc.

Włosie szczotki do czyszczenia butów występuje w wariantach o różnym stopniu miękkości. Miękkie są stosowane do powierzchownego oczyszczania buta, np. z kurzu lub do wcierania preparatu czyszczącego. Z kolei te twardsze przydadzą się do czyszczenia podeszwy i otoku. Są to elementy buta, które mają trudno dostępne szczeliny i marszczenia, a jednocześnie bardzo szybko stają się szare. Dlatego od czasu do czasu warto je wyszorować twardszą szczoteczką. Do tej czynności przyda się preparat do czyszczenia obuwia dopasowany do rodzaju materiału.

Właściwa pielęgnacja, czyli szczotki do pastowania i polerowania butów

Kiedy już oczyścisz materiał, czas przystąpić do pielęgnacji. Będzie do tego niezbędna odpowiednia szczotka, ale i dobrze dobrana pasta do butów lub inny środek. Ciemna, gęsta pasta ma to do siebie, że lubi ubrudzić dłonie i ubrania. Aby temu zapobiec, szczotki do pastowania butów mają długi chwyt. Dzięki nim aplikacja jest wygodna i efektywna. Dzięki miękkiemu włosiu, możesz bardzo dokładnie rozprowadzić pastę do butów w trudno dostępnych miejscach.

Szczotki do polerowania butów są z kolei podłużne i pokryte włosiem na całej długości, co sprzyja energicznym ruchom. Miękki włos w tym przypadku spełnia kluczową funkcję. Przy kontakcie z powierzchnią buta szybko się nagrzewa od tarcia. Dzięki temu pasta równomiernie wtapia się w skórę lub inny materiał. Energiczne pociągnięcia szczotki do polerowania sprawiają, że utworzona powłoka nabiera lustrzanego połysku.

Jak dopasować szczotkę do materiału butów?

Wybór narzędzia powinien być zdefiniowany przez rodzaj obuwia. Przykładowo szczotki do butów zamszowych są miękkie i delikatne, ponieważ materiał ten jest podatny na zadrapania. Dlatego często są one wykonane z miękkiego włosia syntetycznego. Z kolei inne szczotki będą potrzebne do butów skórzanych, a inne do tenisówek. W naszym sklepie każda z nich jest opisana w odpowiedni sposób, dzięki czemu masz pewność, że pielęgnacja obuwia pójdzie zgodnie z oczekiwaniami.

czytaj więcej...