Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie

Zaczęła się wiosna, więc najwyższa pora przywrócić ogród do życia! Po zimowych mrozach rośliny potrzebują naszej troski, aby móc znów pięknie rosnąć i kwitnąć. Zobacz jak się zabrać za prace porządkowe w ogrodzie krok po kroku. 

8.jpg

Przygotowanie do sprzątania

Przygotuj odpowiednie narzędzia i upewnij się, że są w pełni sprawne i gotowe do pracy. Nie zapomnij też o rękawiczkach ochronnych, odpowiedniej odzieży i obuwiu. Wybierz te, których nie szkoda ci będzie zniszczyć i ubrudzić.

Pielęgnacja trawnika

Zalegających liści i gałęzi z trawnika pozbędziesz się za pomocą tradycyjnych grabi, ale możesz również skorzystać z nowszego rozwiązania. Odkurzacz do liści sprawdzi się idealnie zwłaszcza w przypadku większej powierzchni. Zebrane odpady zielone wrzuć do kompostownika. 

Po oczyszczeniu trawnika przejdź do jego nawożenia. Ułatwi to zdrowy wzrost trawnika. Wybieraj nawozy zawierające pierwiastki takie jak azot, potas, wapń, żelazo i fosfor. Najlepiej nawozić trawnik 3 razy w roku

Dbanie o rabaty kwiatowe to klucz do zdrowego kwitnienia.

Regeneracja rabat 

Dbanie o rabaty kwiatowe to klucz do zdrowego kwitnienia. Wybierz dobrze naświetlone miejsce w swoim ogrodzie, gdzie posadzisz rośliny. Następnie przygotuj glebę wzbogacając ją o nawozy bogate w składniki odżywcze. Sadząc rośliny pamiętaj m.in. o zachowaniu odpowiedniej odległości między nimi, aby miały wystarczająco przestrzeni do wzrostu i rozwoju.

Wczesna wiosna to idealny moment na przycinanie drzew i krzewów

Przycinanie drzew i krzewów 

Pozbycie się suchych i chorych pędów z drzew i krzewów przywróci im świeży wygląd. Odradzamy przycinanie w czasie wzrostu, dlatego wczesna wiosna to idealny moment, aby się do tego zabrać, bo rośliny jeszcze są w stanie spoczynku. Do przycinania użyj odpowiednich nożyc i rozpocznij od usuwania martwych, uszkodzonych lub chorych gałęzi. 

Pamiętaj aby ciąć pod takim kątem, aby nie uszkodzić kory

Czyszcząc markizy i parasole użyj odpowiedniego środka

Czyszczenie parasoli i markiz

Czyszczenie parasoli i markiz zacznij od otrzepania z kurzu czy liści. Możesz również użyć odkurzacza. 

Do umycia użyj specjalnego środka do tekstyliów zewnętrznych, aby nie uszkodzić materiału. Świetnie sprawdzi się Fab'Pure, który usunie zabrudzenia organiczne.

Spryskaj nim powierzchnię, odczekaj 1-2 minuty, a następnie zmyj ciepłą wodą, najlepiej pod ciśnieniem. Trudne zabrudzenia możesz doszorować szczotką. Po umyciu pozostaw materiał do wyschnięcia.

Odświeżenie metalowego wyposażenia ogrodu

Z powierzchni metalowego mebla usuń luźne zabrudzenia np. miotełką lub suchą ściereczką. Następnie przygotuj miskę z ciepłą wodą i płynem do naczyń lub zwykłym mydłem w płynie. Miękką stroną gąbki usuń zabrudzenia. 

W przypadku rdzy, konieczne będzie zastosowanie mocniejszego środka. Możesz użyć żelu Dust'n'Rust, który oprócz rdzy usunie również trudne zabrudzenia.

Nanieś żel na zardzewiałą powierzchnię, odczekaj około 2-3 minuty i spłucz obficie wodą. ⁠

9.jpg

Czyszczenie plastikowych stolików i krzeseł

Plastikowe meble przetrzyj suchą ścierką, a następnie umyj z pomocą specjalnego środka. Płyn Fun*Plastiq jest przeznaczony do tworzyw sztucznych. Spryskaj nim powierzchnię i przetrzyj gąbką. Użyj miękkiej strony, aby nie zostawić zarysowań. Następnie dokładnie spłucz środek wodą. 

Kamienne elementy w ogrodzie wymagają specjalnej pielęgnacji

Czyszczenie powierzchni kamiennych 

Kamienne elementy w ogrodzie wymagają specjalnej pielęgnacji. Nie jest ona jednak skomplikowana: środek D'Greener pomoże w uporaniu się z zielonymi nalotami. Wystarczy spryskać suchą kamienną powierzchnię i pozostawić na 2-3 dni. Po tym czasie naloty samoistnie znikną

Wiosenne porządki w ogrodzie to doskonały sposób na rozpoczęcie wiosny. Są czasochłonne, ale dają satysfakcjonujące efekty. Utrzymaj porządek w swoim ogrodzie i ciesz się pięknym widokiem