10 produktów
Jest jedna rzecz, której nie może zabraknąć w żadnej kuchni. To gąbka do mycia naczyń. Dzięki niej wyczyścisz talerze, garnki, kubki czy sztućce, a także przetrzesz blat, zlew lub kuchenkę. To uniwersalny element, który zmyje brud, nie naruszając delikatnych powierzchni takich jak teflon. Największą zaletą gąbki do mycia naczyń jest jej chłonność. Natomiast dobrze by było, żeby z jednej strony znajdowała się twardsza powierzchnia do szorowania. Dzięki temu żaden brud nie stanowi problemu.
W naszym sklepie znajdziesz gąbki do mycia naczyń o różnym przeznaczeniu. To standardowe gąbki do zwykłych naczyń, ale również i te do delikatnych powłok i mocnych zabrudzeń. Te uniwersalne radzą sobie ze wszystkimi rodzajami naczyń, dzięki różnej strukturze i twardości po obu stronach. Z jednej strony są miękkie i delikatne, a z drugiej nieco twardsze i chropowate. Zwykle wystarcza to, by wyczyścić nawet uporczywe zabrudzenia w przypalonych garnkach. W niektórych przypadkach bardzo wygodna okaże się gąbka do mycia naczyń z rączką, umożliwiająca umycie wąskich elementów, np. wnętrza butelek. Niektóre naczynia i zabrudzenia wymagają jednak specjalnej gąbki.
Specjalnym typem gąbek do mycia naczyń są te przeznaczone do trudnych zanieczyszczeń. Są one nieco sztywniejsze i bardziej szorstkie. Świetnie się spisują tam, gdzie brud mocno przywiera i trzeba go wyszorować lub zdrapać. Takie zabrudzenia przeważnie powstają na naczyniach żaroodpornych oraz przypalonych powierzchniach garnków. W takich sytuacjach, aby pozbyć się brudu, potrzebna będzie porządna gąbka i dobry płyn do mycia naczyń.
W kuchni czasami się przydają także gąbki do powłok nieprzywieralnych. Sprawdzają się one podczas mycia patelni oraz garnków pokrytych teflonem. Takie naczynia zazwyczaj można myć tylko ręcznie.
Jeśli stawiasz na ekologiczne rozwiązania w domu, z pewnością przypadną Ci do gustu naturalne gąbki do mycia naczyń. Do ich produkcji wykorzystuje się celulozę, dzięki której powstaje bardzo chłonna i elastyczna struktura. Z kolei druga strona służąca do szorowania tworzona jest z włókien agawy czy kokosa. Taka eko gąbka do mycia naczyń różni się trochę od standardowej, syntetycznej. Jednak w codziennym stosowaniu sprawdza się również rewelacyjnie.
Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje dwie strony, ponieważ ekologiczna gąbka do mycia naczyń zużywa się trochę szybciej. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. Materiał, z którego jest ona wykonana jest mniej odporny na długotrwałe działanie wody. Dlatego aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów na ekologicznej gąbce do mycia naczyń, po użyciu warto ją odsączyć i odstawić do wysuszenia.
Standardowa gąbka do mycia naczyń nie jest przedmiotem bardzo trwałym. Ciągłe działanie wilgoci sprawia, że gromadzą się w niej bakterie i tworzą nieprzyjemne zapachy. Dlatego tak jak w przypadku naturalnych gąbek do mycia naczyń, te syntetyczne również warto osuszać po użyciu. Na jej trwałość wpływa również materiał wykonania.
Na pytanie “jak często powinno się wymieniać gąbkę do mycia naczyń”, można odpowiedzieć tylko w jeden sposób – to zależy. Niektórzy twierdzą, że powinno się to robić minimum raz w tygodniu. Jednak zużycie gąbki wiąże się z tym, jak często zmywamy ręcznie, dlatego jeśli częściej niż z gąbki korzystasz z tabletki do zmywarki, możesz jej używać nieco dłużej.