Czyszczenie kominka - jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie

Czyszczenie kominka - jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie

Anna Czelewska
04-12-2024
Czyszczenie kominka - jak zrobić to skutecznie i bezpiecznie

Kominek ma wiele zalet, które doceniają nie tylko boomersi. Tworzy wyjątkową atmosferę i uspokaja widokiem palącego się drewna. Można przy nim ogrzać zziębnięte dłonie lub usiąść z kubkiem herbaty albo kieliszkiem wina. Daje nie tylko dobre vibe, ale będzie też pięknie wyglądał na Instagramie.  

Jak dbać o czystość kominka, aby nie tylko pięknie wyglądał na Insta, ale dawał czysty relaks? Trzeba się trochę postarać. Prawidłowe czyszczenie kominka z sadzy i brudu jest bardzo ważne, aby służył nam jak najdłużej. Podpowiemy ci jak to zrobić. 

1. Dlaczego warto regularnie czyścić kominek?

Ponieważ tylko wtedy można cieszyć się widokiem płomieni wskazujących na prawidłowe spalanie i nie wydzielanie dymu. A przez brudną szybę nie zobaczysz nastrojowego ognia.  Dodatkowo czyszczenie kominka zwiększa jego efektywność grzewczą, a jednocześnie przedłuża żywotność. Czyszczenie eliminuje także potencjalne zagrożenia pożarowe oraz podnosi jakość powietrza w naszych pomieszczeniach. W końcu rzecz ostatnia, choć nie mniej ważna – brudny kominek jest cringe i zamiast zdobić – szpeci.  

2. Jak często czyścić kominek? 

Częstotliwość czyszczenia kominka zależy od intensywności użytkowania, tego co w nim spalamy i od indywidulanych preferencji. Stąd też przed sezonem koniecznie przeprowadź przegląd kominka, a gdy coś cię zaniepokoi - wezwij fachowca. Należy regularnie sprawdzać ilość popiołu, a gdy jest go za dużo – usunąć. Dzięki temu kominek nie tylko będzie robił wrażenie, ale też posłuży przez długie lata.    

3. Czyszczenie kominka - jak się przygotować?   

Zadbaj nie tylko o odpowiednie środki czyszczące, ale też właściwe produkty zapewniające bezpieczeństwo tobie i otoczeniu. To więcej niż połowa sukcesu. 

Niezbędne minimum to:  

1. Jednorazowe rękawiczki – ochronią dłonie przed brudem i sadzą, a także przed kontaktem z płynem czyszczącym, który może powodować oparzenia skóry.  

2. Ręczniki papierowe lub ściereczki – przydadzą się do czyszczenia szyby kominka. 

3. Uniwersalne ściereczki z mikrofibry – jak znalazł do czyszczenia i polerowania obudowy kominka.  

4. Szczotka – poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami na palenisku. 

5. Maseczka – zapobiegnie zawrotom głowy. Po spryskaniu płynem w powietrzu mogą unosić się mikrodrobiny substancji powodujące właśnie takie objawy.  

6. Okulary ochronne – mogą okazać się bezcenne i nie ma tu zbędnej przesady. Zapobiegają sytuacji, gdy płyn czyszczący przypadkowo dostanie się do oczu.  

Pamiętaj - jak dbasz, tak masz. Dlatego też czyszczenie kominka powinno obejmować nie tylko jego wnętrze, ale także szybę, palenisko, wkład oraz obudowę. 

nad czyszczenie wpladu kominkowego.webp

4. Bezpieczne czyszczenie kominka - KROK PO KROKU   

Kominek najlepiej czyścić etapami. Opisujemy je po kolei: 

Czyszczenie szyby kominka 

Zapewni nam nieskazitelny widok na palące się drewno oraz wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu wypełnionym blaskiem ognia.  

1. Nigdy nie czyść szyby w trakcie lub zaraz po paleniu w kominku. Zawsze sprawdź czy drzwiczki i szyba są schłodzone. 

2. Załóż rękawiczki jednorazowe, maseczkę i okulary ochronne. 

3. Otwórz drzwiczki z szybą kominkową, a pod nie podłóż kawałek kartonu. Dzięki temu zabrudzenia z czyszczonej szyby nie spadną na podłogę. 

4. Usuń powierzchowne zabrudzenia z szyby za pomocą papierowego ręcznika lub miękkiej ścierki. 

5. Spryskaj najpierw ręcznik papierowy lub szmatkę przeznaczonym do czyszczenia szyb kominkowych płynem wegańskim w formie pianki - Glossy McFire, a następnie przetrzyj szybę do czysta. Ten płyn odtłuszcza szybę, nie rysuje jej i jest bezzapachowy. 

UWAGA TIP! Nigdy nie spryskuj płynem czyszczącym bezpośrednio szyby kominkowej! Tak radzi większość internetowych poradników, a ostrzega przed tym Arkadiusz Rudny - od 1965 roku kontynuator zduńskich tradycji rodzinnych, a obecnie właściciel firmy zajmującej się montażem i serwisem kominków. Spływający płyn po szybie uszkadza uszczelkę, która w ten sposób twardnieje, co może być przyczyną późniejszego pęknięcie szyby podczas palenia w kominku.

6. Użyj suchej ściereczki, aby usunąć ewentualne smugi.

Czyszczenie paleniska 

Zagwarantuje prawidłowe spalanie, ograniczając wydzielanie dymu i sadzy. 

1. Powtórz czynności z pkt. 1 i 2 dotyczących czyszczenia szyby. 

2. Usuń popiół za pomocą szufelki kominkowej. 

3. Przeczyść palenisko przeznaczoną do tego szczotką. 

4. W przypadku uporczywych zabrudzeń wynikłych ze spalania niewłaściwego drewna użyj środka przeznaczonego do czyszczenia kominków Burny Bernie - ma postać aktywnej piany i też jest bezzapachowy. Spryskaj nim zabrudzoną powierzchnię, pozostaw na ok. 5 minut, a następnie przetrzyj wilgotną gąbką czy ścierką. Ten preparat przyda ci także do czyszczenia piekarnika, a latem grilla! 

UWAGA TIP! Używaj wyłącznie sezonowanego drewna kominkowego poniżej 20% wilgotności. Drewno nie sezonowane lub wilgotne, to, jak twierdzi Arkadiusz Rudny, gwarancja problemów z użytkowaniem i czyszczeniem kominka oraz komina. Takie eksploatowanie urządzenia prowadzi do uszkodzeń, a nawet ryzyka pożaru komina czy budynku.  

nad czyszczenie wpladu kominkowego.webp

Czyszczenie wkładu kominkowego 

1. Zapewni nie tylko prawidłowe działanie, ale też bezpieczeństwo.  

2. Powtórz czynności z pkt. 1 i 2 odnoszących się do czyszczenia paleniska. 

3. Zweryfikuj elementy wkładu kominka: ruszt, deflektor, drzwiczki. W razie potrzeby oczyść je szczotką lub środkiem czyszczącym.  

4. Gdy zauważysz uszkodzone elementy nie kozacz i przed samodzielną naprawą  skontaktuj się ze specjalistycznym serwisem, aby skonsultować się co dalej robić.

UWAGA TIP! Z kominkowej praktyki Arkadiusza Rudnego wynika, że elementem najszybciej zużywającym się jest uszczelka przy szybie. Dotknij jej – jeżeli jest miękka i elastyczna to wszystko jest w porządku. Natomiast twarda lub skruszała grozi pęknięciem szyby i należy ją jak najszybciej wymienić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty.  

Czyszczenie obudowy 

Jest dopełnieniem całości, zapewniając mistrzowskie pierwsze wrażenie.  

1. Usuń powierzchowne zabrudzenia takie jak kurz za pomocą miękkiej i uniwersalnej ściereczki z mikrofibry

2. Dobierz środek czyszczący do materiału, z którego jest wykonana obudowa. Przykładowo do granitu użyj płynu w koncentracie do zewnętrznego kamienia – sprawdzi się też przy terakocie, klinkierze, gresie, granito-gresie i sztucznym kamieniu. Do drewna przeznaczony jest Furni Purektóry usuwa nie tylko kurz, zabrudzenia ale też ślady po palcach. Przed użyciem warto sprawdzić na niewidocznej części zabudowy jego skuteczność. 

nad5 (1).jpg

3. Suchą ściereczką wyczyść obudowę by uzyskać połysk.

UWAGA TIP! Aby kominek nie dymił na szybę i obudowę - rozpalaj go od góry. Na samym dole ułóż grube kawałki drewna, potem na przemian coraz cieńsze, a na samej górze podpałkę, mniej więcej do połowy wysokości paleniska. Podpal podpałkę od góry, zostaw delikatnie uchylone drzwiczki i otwarte dopływy powietrza. Po rozpaleniu zamknij drzwiczki ale jeszcze nie dopływy powietrza. Te ostatnie zamykamy gdy kominek osiągnie wysoką temperaturę.  

5. Kiedy zwrócić się o pomoc fachowca?

Zamów serwis kominkowy co najmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem grzewczym. Warto, aby fachowym okiem specjaliści ocenili stan kominka. To samo minimum raz w roku powinien zrobić kominiarz zaglądając do komina. Taki przegląd jest obowiązkowy i wynika z art 62 prawa budowlanego. Dodatkowo jeżeli w trakcie czyszczenia wkładu kominka coś cię zaniepokoi, nie wahaj się skonsultować z ekspertem. Kominek ma dawać radość, ale też bezpieczeństwo.

cleangang poleca

cleangang® 2024