Jak prać strój kąpielowy? - co warto wiedzieć

Marta Mikołajczyk
24-07-2025
main image

Ty pytasz: Jak prać strój kąpielowy? My odpowiadamy: Szybko!

Szybko oznacza po każdym użyciu, codziennie, nawet jeśli nie wchodziłaś tego dnia do wody, a zażywałaś kąpieli słonecznych. Bo nie tylko sól morska, piasek czy chlor z basenu niszczą materiał ale także nakładane kremy z filtrem i olejki. W stroju kąpielowym również się pocisz, siadasz na kamieniach, betonie, przysiadasz na krzesełku z lampką aperola narzucając jedynie na siebie pareo. Jesz w nim śniadanie i… kolację. Wkładasz do torby albo idziesz w nim dalej, bo kochasz lato, kąpiele i ten stan kiedy strój kąpielowy to Twój najważniejszy ubiór. Bywa, że na wakacjach jedyny…  

Nie pozwól, by Twój strój przeleżał w plażowej torbie albo jeszcze gorzej – w plecaku, albo żeby był przyklejony do Ciebie aż do późnego wieczora (nawet jeśli o 23.00 wciąż jest gorąco). Nie służy to ani jemu, ani Tobie. Unikniesz pleśni, przykrego zapachu, plam, zmiany kolorów i wszelkich uszkodzeń. Zadbaj o swój kostium kąpielowy, tak jak on dba o Twój look na plaży. Wypierz go. Jak prać strój kąpielowy, aby posłużył na kilka sezonów i wciąż dobrze wyglądał?

W skrócie:

  1. Krok 1. Wstępne płukanie - dlaczego jest ważne?  
  2. Krok 2. Pranie ręczne - Twój strój to lubi
  3. Krok 3. Pranie w pralce - jeśli musisz…
  4. Krok 4. Suszenie – też jest ważne!
  5. Strój kąpielowy a krem z filtrem – co nałożyć najpierw?
  6. Jak dbać o strój kąpielowy - 10 wskazówek
  7. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca

1. Krok 1. Wstępne płukanie – dlaczego jest ważne?

Po każdej kąpieli, zwłaszcza w basenie lub morzu, wypłucz strój kąpielowy (i siebie!) pod bieżącą i letnią wodą, aby usunąć chlor, sól lub inne substancje, które niszczą materiał i powoduję utratę kolorów (zwłaszcza chlor). Bezpośrednio po basenie możesz śmiało użyć nieco płynu do kąpieli i delikatnie go przeprać i wypłukać, a na koniec dnia pamiętać, aby jednak strój kąpielowy jak najszybciej wyprać. Choć w zasadzie „wyprać” to może zbyt szumne słowo…

2. Krok 2. Pranie ręczne – Twój strój to lubi

Po wypłukaniu stroju kąpielowego pod bieżącą, letnią wodą i pozbyciu się resztek glonów, piasku i wszelkich mikrobów, spraw swojemu bikini letnią indywidualną kąpiel, czyli wypierz ręcznie. Elastyczny materiał kostiumu kąpielowego (zawierający lycrę lub spandex) nie znosi pralki i wirowania! Włókna porozciągają się. Ty zobaczysz małe, białe niteczki (dobrze, że nie robaczki) – inni zobaczą rozciągnięty i sfatygowany kostium kąpielowy. Twoje bikini ma inne zadanie! Jak strój kąpielowy wyprać ręcznie?  

  • Usuń ze stroju kąpielowego wszystkie ruchome części, dodatki, ozdoby
  • Nalej do miski lub umywalki letnią wodę i dodaj środek do prania delikatnych tkanin, który usunie i zabrudzenia i nieprzyjemne zapachy  
  • Przepłukany wstępnie strój umieść w tej misce i zostaw na 30 minut, czyli namocz, a następnie delikatnie… hmmm… masuj, tak – masuj i ugniataj!  
  • Nie pocieraj o siebie zbyt intensywnie, i nie wykręcaj! Bo zniekształcisz miseczki i osłabisz włókna tkaniny
  • Na koniec porządnie wypłucz go w letniej, a nawet zimnej wodzie (aż nie będzie piany) i wysusz.

3. Krok 3. Pranie w pralce – jeśli musisz…

- Strój kąpielowy najlepiej prać ręcznie ale są sytuacje, na pewno jakieś są… kiedy trzeba wyprać go w pralce. Jeśli więc zdecydujesz się na pranie w pralce:

  • Przed praniem wypłucz strój kąpielowy pod bieżącą, letnią wodą
  • Ustaw delikatny program prania (np. dla ubrań delikatnych)  
  • Ustaw niską temperaturę (30°C) i zrezygnuj z wirowania lub wybierz minimalne obroty
  • Wybierz delikatny i naturalny detergent. Mamy świetne listki piorące, które zajmują mało miejsca w walizce lub plecaku – idealne na wakacje
  • Włóż swoje bikini do specjalnego woreczka do prania – zabezpieczysz je przed uszkodzeniem

4. Krok 4. Suszenie – też jest ważne!

NIGDY nie wrzucaj kostiumu kąpielowego do suszarki automatycznej! Ciepło pogarsza elastyczność materiału. Z tego samego powodu nie powinno się wchodzić w stroju kąpielowym do jacuzzi albo sauny! Pozbądź się nadmiaru wody zawijając strój kąpielowy w suchy ręcznik. Susz kostium na płasko, w przewiewnym, ale zacienionym miejscu, unikając bezpośredniego działania słońca i ciepła. Już mu wystarczy opalania się z Tobą…

w4.webp

5. Strój kąpielowy a krem z filtrem – co nałożyć najpierw?

To ważna wskazówka dotycząca nakładania kremów z filtrem, olejków i balsamów do opalania. Najpierw nasmaruj się kremem, olejkiem czy balsamem do opalania, a potem dopiero (jak się wchłoną) załóż strój kąpielowy na siebie. Unikniesz plam i czerwono-spalonych miejsc na granicy niedosmarowanego ciała i stroju, szczególnie w okolicy dekoltu.

6. Jak dbać o strój kąpielowy - 10 wskazówek

Nie mocz stroju kąpielowego całą noc w wodzie. Spowoduje to wydłużenie włókien i w efekcie rozciągnięcie materiału. Pół godziny i wystarczy!

  • Nie susz w automatycznej suszarce  
  • Nie wchodź w stroju kąpielowym do sauny ani do jacuzzi! Ciepło pogarsza elastyczność materiału
  • Nie prasuj stroju kąpielowego
  • Zawsze siadaj w stroju kąpielowym na ręczniku. Unikniesz rozerwania materiału, jak również infekcji
  • Jeśli strój kąpielowy ma wyściełane miseczki, unikaj ich mocnego zginania i pocierania, aby nie odkształciły się.
  • Po praniu rozprostuj wszystkie marszczenia
  • Nie używaj wybielaczy i płynów do płukania tkanin (zmiękczaczy)  
  • Jeśli strój kąpielowy ma metkę, zawsze sprawdzaj zalecenia producenta dotyczące prania
  • Wstępne płukanie i pranie stroju kąpielowego po każdej kąpieli przedłuża jego żywotność

Tak jak dbasz o swoje bikini czy jednoczęściowy strój kąpielowy, tak samo należy traktować męskie kąpielówki. One też zasługują na szczególną uwagę i dobre pranie! 

7. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca