Czyszczenie zmywarki krok po kroku
Zmywarka to prawdziwy bohater kuchni. Wyręcza nas w codziennym zmywaniu naczyń, które niekoniecznie każdemu sprawia przyjemność. Mimo swoich supermocy to urządzenie potrzebuje czasem naszego wsparcia – regularnej pielęgnacji, by móc dalej służyć bez zarzutu.
Na szczęście czyszczenie zmywarki nie jest skomplikowane, a w zamian za poświęcony jej czas odwdzięczy się lśniącym wnętrzem, świeżością i nienagannym działaniem. Tylko od czego zacząć? No to po kolei!
1. Dlaczego warto regularnie czyścić zmywarkę?
Regularne czyszczenie zmywarki to nie tylko kwestia estetyki, ale również dbałość o higienę i zdrowie. W zanieczyszczonej zmywarce mogą rozwijać się bakterie i grzyby, które bywają źródłem nieprzyjemnych zapachów, a w skrajnych przypadkach nawet i chorób. Dodatkowo nagromadzone zanieczyszczenia mogą prowadzić do awarii urządzenia. A nieprzewidziane wydatki i czas stracony na szukanie serwisu to ostatnie, o czym teraz myślisz, prawda?
2. Jak często czyścić zmywarkę?
Dobrą praktyką jest czyszczenie zmywarki raz w tygodniu w celu usunięcia resztek jedzenia z filtrów. Z kolei raz w miesiącu warto przeprowadzić gruntowne czyszczenie urządzenia z użyciem specjalnego środka do czyszczenia zmywarki.
3. Poznaj proste kroki, które pozwolą Ci zadbać o zmywarkę
Krok 1: Usuwanie resztek jedzenia
Po każdym użyciu zmywarki wyjmij z niej resztki jedzenia i wyrzuć je do kosza. Szczególną uwagę zwróć na filtr zgrubny, który zatrzymuje większe kawałki jedzenia. Jeśli sytuacja tego wymaga, użyj szczoteczki do usuwania uporczywych zabrudzeń, która pomoże Ci pozbyć się resztek z wnętrza zmywarki.
Krok 2: Czyszczenie filtrów
Wyjmij filtry zmywarki (zgrubny i drobny) i dokładnie umyj je pod bieżącą wodą. Podobnie jak w kroku 1, możesz użyć do tego szczotki, a dodatkowo wykorzystać organiczny środek czyszczący, który odświeży elementy zmywarki. Nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu siatki filtrów. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu również filtra odpływowego, który znajduje się na dnie zmywarki.
Krok 3: Mycie wnętrza zmywarki
Raz w miesiącu uruchom pusty cykl zmywania z dodatkiem specjalnego środka do czyszczenia zmywarek. Możesz również zastosować specjalne tabletki do czyszczenia zmywarki, które można stosować podczas cyklu mycia razem z naczyniami – to taki nasz pro tip na bycie bardziej eko!
Krok 4: Pielęgnacja uszczelek
Odwieczny dylemat – czy uszczelki zmywarki można wyciągać do czyszczenia, czy nie? Powiedzmy to wyraźnie – można, ale nie trzeba. Wyjmując uszczelki, wyczyścisz je dokładniej. Ale jeśli obawiasz się, że nie będziesz mógł ich ponownie zamontować, albo uszkodzisz je podczas czyszczenia – wystarczy, że porządnie przetrzesz je wilgotną szmatką z niewielką ilością płynu do czyszczenia.
Krok 5: Dbanie o ramiona spryskiwaczy
Okresowo sprawdzaj ramiona spryskiwaczy i usuwaj z nich ewentualne zanieczyszczenia, które mogłyby blokować przepływ wody. Do tego sprawdzi się wykałaczka lub szczoteczka do czyszczenia.
Krok 6: Osuszanie wnętrza
Po każdym cyklu zmywania pozostaw drzwi uchylone, aby wnętrze zmywarki mogło swobodnie wyschnąć. Zapobiegnie to rozwojowi pleśni i nieprzyjemnych zapachów. A skoro już przy zapachach jesteśmy… Wisienką na torcie będzie wkład zapachowy do zmywarki, który pomoże utrzymać ją w świeżości przez długi czas.
4. Jak dbać o zmywarkę na co dzień? Dodatkowe wskazówki
Używaj soli do zmywarki, aby zmiękczyć wodę i zapobiec osadzaniu się kamienia.
Stosuj nabłyszczacz do zmywarki, aby nadać naczyniom połysk i ułatwić spływanie wody.
Nie myj w zmywarce delikatnych naczyń, które mogłyby ulec uszkodzeniu, np. nieprzystosowanych do tego pojemników z tworzywa sztucznego czy drewnianych desek do krojenia.
Zapoznaj się z instrukcją obsługi swojej zmywarki, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące jej czyszczenia i pielęgnacji.
5. Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki – czy to dobry pomysł?
Oprócz specjalistycznych środków do czyszczenia zmywarek, możesz również wypróbować domowe metody, które sprawdzą się doraźnie, jeśli Twoje zapasy środków czystości nagle się skończyły.
1. Wlej szklankę białego octu do pustej zmywarki i uruchom krótki cykl zmywania w wysokiej temperaturze. Ocet usunie osady z kamienia, zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Podobnie zadziała soda oczyszczona.
2. Pokrój cytrynę na plastry i umieść je na dnie pustej zmywarki. Uruchom krótki cykl zmywania w wysokiej temperaturze. Cytryna nada zmywarce przyjemny, świeży zapach.
Pamiętaj, by przed użyciem domowych środków czyszczących do zmywarki, sprawdzić instrukcję obsługi urządzenia. Niektóre zmywarki mogą być nieodporne na działanie kwaśnych środków, np. octu.
6. Czysta zmywarka, czysta kuchnia
Pamiętaj, że zmywarka to jeden z najważniejszych sprzętów w Twojej kuchni. Dbając o nią, dbasz również o komfort i zdrowie swoich domowników oraz gości. Poświęcając regularnie odrobinę czasu, na szybkie czyszczenie elementów zmywarki, zyskujesz pewność, że zawsze będzie gotowa do pracy na najwyższych obrotach, a Ty będziesz mógł cieszyć się idealnie czystymi naczyniami bez wysiłku.
Nie czekaj, aż zmywarka sama zacznie przypominać Ci o potrzebie czyszczenia. Dbaj o nią regularnie i przekonaj się, jak wiele korzyści płynie z utrzymania tego urządzenia w doskonałej kondycji. Czysta zmywarka to czysta kuchnia i zadowoleni domownicy!