Jak czyścić SUP?

Marta Mikołajczyk
02-06-2025
main image

Słońce, lekki wiaterek, odgłos przecinanych fal i Ty pośrodku tafli wody. To właśnie dla takich epickich chwil kochamy SUP! Dla jednych to tylko sprzęt, zabawka do wody, a dla innych przestrzeń, na której łapie się balans – nie tylko fizyczny. Dlatego też zanim z deski spuścisz powietrze, zwiniesz ją i odłożysz do następnego razu, poświęć jej trochę uwagi. Czyszczenie pompowanego SUP-a to nie fanaberia lecz sposób na długie i bezproblemowe użytkowanie pozbawione nieprzyjemnych niespodzianek. W końcu im lepiej dbasz, tym dłużej masz. Gotowi na ekspresowe mycie deski SUP? 3,2,1 – płyniemy!

W skrócie:

  1. Zanim o czyszczeniu – kilka ważnych porad: jak dbać o deskę
  2. Czyszczenie deski SUP – krok po kroku
  3. Czy deskę SUP się impregnuje?
  4. Pożyczona ale usyfiona deska – co robić?
  5. Przechowywanie deski SUP – masz 2 opcje
  6. Nasz poradnik – nasze produkty. Sprawdź co Cleangang używa i poleca!

SUP, czyli pompowana deska do pływania na stojąco (siedzieć też można!), wykonana jest z trwałego i wytrzymałego materiału PVC. Naprawdę solidna! Jest czymś pomiędzy tratwą a kajakiem, a jej niewątpliwą zaletą jest mobilność. Możesz ją zabrać ze sobą niemal wszędzie, i to w plecaku! Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem SUP, to wiesz już, że zmieści się w każdym bagażniku samochodowym i nie zajmuje dużo miejsca w garażu. Jeśli stoisz przed decyzją o zakupie – nie zastanawiaj się. Deska SUP to bezproblemowy sprzęt, którego czyszczenie też nie sprawi Ci wiele zachodu. Podpowiemy Ci, jak myć, pielęgnować i przechowywać pompowanego SUPa w trakcie lata i po jego zakończeniu. Nie musisz kupować nowej deski co sezon!

1. Zanim o czyszczeniu – kilka ważnych porad: jak dbać o deskę

  • Po pierwsze: O deskę należy zadbać od razu po wyciągnięciu z wody. Dobrze, jeśli ułożysz ją w cieniu unikając bezpośredniej ekspozycji na słońce. Wiem, chcesz, aby na słońcu szybciej wyschła, ale nie tędy droga. Unikniesz przebarwieniom i popękaniom od promieni UV.
  • Po drugie: Kontroluj ciśnienie w desce i nie pompuj jej na maksa. Deska musi mieć dodatkową przestrzeń na wypadek wzrostu ciśnienia pod wpływem wysokiej temperatury, podobnie jak każdy. Im cieplej na zewnątrz, tym ciśnienie w komorze też może jeszcze rosnąć. Czym to grozi? Odkształceniem deski, rozstrzelnieniem klejonych połączeń, a nawet rozerwaniem na burcie.
  • Po trzecie: Jak skończysz pływać i wyciągniesz ją na brzeg, upuść jej nieco ciśnienia (jakieś 3 PSI), niech odetchnie.
  • Po czwarte: Jeśli się spieszysz i schowasz wilgotną deskę do plecaka, w domu ją rozłóż i osusz (plecak też!). Przechowywanie wilgotnego sprzętu to gwarantowana pleśń i okrutny zapach.
  • Po piąte: Po pływaniu w słonej, morskiej wodzie, deskę i wszystkie używane akcesoria trzeba wypłukać w słodkiej wodzie. Jeśli nie uda Ci się od razu, zrób to pod koniec wypadu nad morze. To ważna zasada dbania o SUP i każdy inny wodny sprzęt, włącznie ze strojem kąpielowym.

2. Czyszczenie deski SUP – krok po kroku

To, aby deskę SUP wyczyścić po każdym użyciu jest naprawdę ważne, bo pomimo iż jest wykonana z trwałego materiału i nie musisz obchodzić się z nią pieszczotliwie, to jednak możesz ją szybko zniszczyć. Po co Ci to? Lepiej mieć deskę na kilka lat, a sobie kupić nowe buty! 

Krok 1. Po spuszczeniu powietrza z deski, usuń zanieczyszczenia, takie jak piasek, drobne kamyczki, błoto czy zaschniętą sól morską. Tak samo oczyść używane na wodzie akcesoria (siedzisko, wiosło, kamizelkę). Zwróć uwagę na zawór – tu lubi gromadzić się piasek, dlatego dokładnie go wypłucz.

→ Użyj do tego miękkiej szczotki, gąbki (świetnie sprawdzi się gąbka samochodowa!), ręcznika lub wilgotnej ściereczki z mikrofibry.

Krok 2. Przemyj deskę letnią wodą. Unikaj silnych detergentów, które mogą uszkodzić materiał.  

→ Użyj delikatnego mydła, które warto mieć jako nieodłączny element wyposażenia plecaka z SUPem. Ważne, aby umyć SUP z obu stron.

Krok 3. W przypadku ciemniejszych zarysowań i plam, magiczna gąbka z melaminy dosłownie zdziała cuda i sprawi, że Twoja deska będzie wyglądać jak nowa.

Krok 4. Spłucz dokładnie deskę (i akcesoria) czystą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości brudu i mydła.

Krok 5. Pozostaw deskę do całkowitego wyschnięcia na powietrzu, unikając bezpośredniego działania słońca. Spieszysz się? Osusz deskę ręcznikiem.

Krok 6. Czystą i suchą deskę zwiń i schowaj do plecaka.

▶ Jeśli Twój SUP większość dnia jest na wodzie użyj specjalnych środków, które ochronią go przed szkodliwym działaniem promieni UV. Zabezpieczą materiał przed blaknięciem koloru, wysuszeniem, powstaniem spękań i uszkodzeń. Jeśli towarzyszysz SUPowi na wodzie cały czas – zabezpiecz swoją skórę przed słońcem, a unikniesz podobnych uszkodzeń jak Twoja deska.

w4.webp

3. Czy deskę SUP się impregnuje?

Tak! Na jej podwodną powierzchnię możesz nałożyć specjalny wosk, który zabezpieczy dolną część SUP-a przed przyleganiem glonów i roślinności wodnej, a także innych zabrudzeń. Śliska powłoka sprawi też, że popłyniesz szybciej, a przy okazji przyciągniesz zazdrosne albo zalotne spojrzenia innych. Jak woliszJ Zaimpregnuj swoją deskę, niech wygląda najlepiej.

4. Pożyczona ale usyfiona deska – co robić?  

Pożyczono Ci deskę, lecz po jej rozwinięciu Twoim oczom ukazały się plamy, osady z glonów, i nie wiadomo co jeszcze… Tutaj woda z mydłem nie da rady, a Ty jak najszybciej potrzebujesz pozbyć się tego syfu, bo masz w planach romantyczny wypad nad jezioro… Na takie zabrudzone powierzchnie SUPa użyj specjalnego środka do czyszczenia powierzchni z PVC i gumy. Kajak, pompowane kółko czy ponton też przy okazji wyczyścisz.  

→ Użyj rękawiczek, aby chronić ręce!

Przechowywanie deski SUP – masz 2 opcje

w4.webp

To, że umyjesz deskę to jedno. Równie ważne jest, jak ją będziesz przechowywać. Masz dwie opcje:

  • Opcja 1 – jak przechowywać napompowaną deskę SUP?

Napompowaną deskę SUP przechowuj albo w pozycji pionowej albo w poziomej, najlepiej w pomieszczeniu. Nie opieraj o nią ciężkich przedmiotów, aby uniknąć jakichkolwiek odkształceń. Zainwestuj w specjalne stojaki lub wieszaki dedykowane do przechowywania deski SUP. Niech nie dotyka zimnego betonu! Ochrona przed promieniowaniem UV, jak i przed wilgocią też jest kluczowa. Więc ani na słońcu, ani w wilgotnej piwnicy napompowanego SUPa nie przechowuj. 

  • Opcja 2 – Jak przechowywać deskę SUP w plecaku?

Wyczyszczona, dokładnie osuszona i schowana deska do plecaka nie powinna być odpompowana z powietrza do zera i złożona zbyt ciasno. Dlaczego? Będzie zbyt mocno zgnieciona w plecaku, a to może spowodować uszkodzenia farby na grafikach po jej rozłożeniu. Ponadto, podobnie jak wyżej, ani na słońcu, ani w wilgotnej piwnicy SUPa w plecaku nie przechowuj. 

Zanim schowasz deskę do szafy (garażu):

  • sprawdź szczelność deski  
  • zobacz czy nic się nie odkleja
  • oceń stan poluzowania wszystkich gum bungee bagażników  
  • upewnij się, że jest sucha

Jeśli nie poświęcisz desce czasu na pielęgnację, stanie się porysowana, odbarwiona, nieszczelna i po prostu bezużyteczna. Stać Cię na to? Wolisz kupować nową, tanią deskę co roku czy zadbać o swój ulubiony model? Dbaj i wiosłuj!  

5. Nasz poradnik – nasze produkty. Sprawdź co Cleangang używa i poleca:


amountOfBlogposts
Blog banner
7 minAnna Czelewska

Ekologiczne czyszczenie BBQ: po co niszczyć planetę, skoro można tłuszcz?

Sezon grillowy to ten moment, kiedy ludzie zostawiają swoje kuchnie i rzucają się w objęcia ognia, dymu i soczystych kiełbasek. Ale za każdą dobrze wypieczoną kiełbaską, boczusiem, karkóweczką czy pieczarką czai się on… tłuszczowy potwór. Osadza się na rusztach, kapie na trawę, lśni złowrogo na pokrywach. Po plenerowej imprezie zostaje nie tylko wspomnienie pieczonego mięska, warzyw i ślady po winie, ale też… ekologiczna katastrofa.

blog.read

Blog banner
7 minAnna Czelewska

Twoja płytka pamięta PRL? Oto jak ją odświeżyć bez armii detergentów

Jest 2025 rok. Technologia leci w kosmos, AI pisze Ci teksty i myśli za Ciebie, a Ty wciąż masz na balkonie te same płytki, po których dziarsko stąpała ciocia Wiesia w klapkach Kubota, niosąc litrowy słoik kompotu z agrestu. Taaak, te płytki pamiętają czasy PRL-u, a może nawet jeszcze głębszy prequel. I choć nostalgia jest piękna, to mech, osad i 40 lat kurzu już niekoniecznie.

blog.read