Jak działa odkurzacz automatyczny?

Jak działa odkurzacz automatyczny?

Anna Czelewska
12-02-2025
Jak działa odkurzacz automatyczny?

Odkurzacz automatyczny. Robot sprzątający. Brzmi dość futurystycznie. Totalny wabik dla osób wolących przeznaczyć swój czas na wszystko inne tylko nie odkurzanie i sprzątanie podłóg, nieprawda? Prawda! Ale czemu miałoby to być coś złego? Cenimy swój czas. Każdy z nas ma o wiele ciekawsze i przyjemniejsze rzeczy do robienia w czasie wolnym niż myślenie o podłogach. Jeśli jest możliwość, aby ułatwić sobie codzienność, to czemu nie?

Starsze pokolenia czytały o tym tylko w książkach fantastycznych i oglądały w telewizji, marząc o czasach kiedy roboty przejmą nasze obowiązki domowe, a my usiądziemy spokojnie, a nawet porozkazujemy naszym domowym pomocnikom – kto nie lubi rozkazywać w domu! Wow, ale by było super, nie? Ten czas już nadszedł… małymi kroczkami. Może nie do końca w wersji filmowej, inaczej bunt maszyn byłby tuż za rogiem, a walka toczyłaby się w naszym salonie. 

Zadajesz sobie pytanie: kto lubi odkurzać? Trzeba się nachodzić. Hałas i nieciekawy zapach wszędzie. Wyciągnąć sprzęt. Kable, nie kable. Wszystko przestawiać. A i jeszcze są dywany… to już w ogóle… No nie. Nie, nie i nie. Można łatwiej. 

Sprawa niby prosta. Wchodzisz na internet. Wybierasz swój ulubiony sklep. Wyszukujesz frazy „automatyczny odkurzacz” lub „robot sprzątający”. Zamawiasz i z głowy. Cieszysz się, że już ze sprzątaniem podłogi nie będziesz mieć nic wspólnego. Serio tak myślisz? Gdyby było to takie łatwe, to teraz by ciebie tutaj nie było. Sprzętu do wyboru jest od groma i jeszcze więcej. Dziwne nazwy, funkcje, opisy obiecujące, że jedynie jeszcze kawy dany model nie robi… ale może już w przyszłym modelu… No dobrze. Zanim cokolwiek wybierzesz czy kupisz poznaj najpierw, jak to „cudowne” urządzonko działa!

nad2.jpg

1. Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Po pierwsze, nie powiem ci jaki model czy firmę wybrać. To już zależy od ciebie. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, że robotów sprzątających jest kilka rodzajów:

  • Odkurzacz automatyczny sprzątający na sucho
  • Odkurzacz automatyczny na sucho z funkcją mopowania (określany też czasami jako robot odkurzający na sucho i mokro, odkurzacz automatyczny z funkcją myjącą lub robot sprzątający 2w1)
  • Odkurzacz automatyczny mopujący (na mokro)

Przyjmijmy też, że potocznie, odkurzacz automatyczny, robot sprzątający, robot odkurzający to określenia tego samego urządzenia. Będzie ci łatwiej całość zrozumieć.

To ty decydujesz jakie urządzenie potrzebujesz. Czy chodzi ci o samo odkurzanie czy chcesz, by nie tylko pozbyć kurzu, ale i za jednym zamachem przydałaby się lśniąca i pachnąca podłoga… raczej prosty wybór… A może wolisz, by tylko za ciebie zmopował podłogę? Ach, te wybory.

Pamiętaj jedną starą i dobrą zasadę. Urządzenie posiadające dwie odmienne funkcje ma swoje wady i zalety (odmienne czyli: sucho – mokro w naszym przypadku), mówimy o opcji automatycznego odkurzacza z funkcją myjącą. Cena może być głównym czynnikiem kuszącym nas ku wyborowi robota 2w1, ale czy warto? Szczerze? Jakość funkcji myjącej czy mopowania podłogi przez taki sprzęt nie będzie na najwyższym poziomie, coś w rodzaju przetarcia ściereczką powierzchni na mokro, czyli do odświeżenia powierzchni starczy. Przy zaschniętej lub lepkiej plamie raczej na cud nie ma co liczyć. Jak tobie to starczy, to okej. Powodem tego jest przede wszystkim to, że główną funkcją robota w tym przypadku jest odkurzanie, a dodatkiem uatrakcyjniającym mopowanie. Nie zapominaj też o tym, że jeśli popsuje się urządzenie to nici i z odkurzania i z mopowania. Łapiesz za stary odkurzacz (jak masz) lub szczotkę, potem mopa i zasuwasz podwójnie, znowu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie dwóch urządzeń, czyli robota odkurzającego i robota mopującego, wyśmienicie się uzupełniają, ale znowu cena też nie będzie najniższa.

nad2.webp

2. Jak działa automatyczny odkurzacz, czyli co on właściwie umie?

Pierwszy wybór masz już za sobą. Idziemy dalej. Jak działają właściwie automatyczne odkurzacze? Pytanie niby proste. Włączam go i… wszystko się samo dzieje. Prawie. Największą zaletą robotów sprzątających jest ich automatyzacja. Są urządzenia, które raz włączysz, skonfigurujesz i w praktyce cała twoja rola się skończyła. Odkurzacz automatyczny resztę już sam zrobi. 

3. Ja widzę… czyli sensorki i czujniczki

Zobaczmy, jak działa odkurzacz automatyczny. Jego funkcjonalność opiera się na możliwości sprzątania, wykrywania i omijania przeszkód, układania sobie mapy mieszkania i pamiętania gdzie już posprzątał oraz dodatkowych możliwości. Zacznijmy od czujników, sensorów. To właśnie dzięki nim nasz mały pomocnik potrafi śmigać po pomieszczeniu, omijać przeszkody, jak meble i ściany (bardzo tanim sprzętom potrafi zdarzyć się odbijanie jak piłeczka od ścian – nikt nie powie, że nie są uparte), wykrywać zmiany podłoża (dywan na przykład). Oczywiście sensor sensorowi nierówny, a każdy model będzie miał inne i w różnej ilości. Tak samo jakość czujników będzie się różniła w różnych automatycznych odkurzaczach. Lepsze sprzęty posiadają czujniki wykrywające schody, co jest bardzo przydatne. Niektóre nawet potrafią wykryć dzięki sensorom stopień zabrudzenia podłoża i dobrać dzięki temu intensywność i dokładność sprzątania. Nic, tylko czekać na te modele z umiejętnością robienia kawy! Zwróć uwagę na to, że nie wszystkie odkurzacze automatyczne potrafią wykryć dywan oraz nie wszystkie nadają się do odkurzania dywanów.

4. A co z samym odkurzaniem? Jak ono działa?

Zasada działania automatycznego odkurzacza nie różni się od zasady działania zwykłych odkurzaczy w sensie ogólnym. Jest pojemnik na bród, do którego są zbierane wciągnięte przez robota zabrudzenia. W przypadku odkurzaczy myjących lub mopujących zbiornik jest wypełniany wodą lub wodą z płynem do mycia. W robotach sprzątających 2w1 zbiornik na wodę może występować jako dodatkowy pojemnik zakładany w miejsce zbiornika na suchy brud (podmieniamy zbiorniki i zmienia się funkcja robota) lub posiada on dwa pojemniki - na brud i na wodę. Odkurzacz automatyczny, tak samo jak standardowe, posiada filtry jak HEPA, które również trzeba wymieniać. Roboty sprzątające w przeciwieństwie do odkurzaczy standardowych nie posiadają kabla, pracują na baterii, więc trzeba pamiętać, że ich czas pracy jest ograniczony, a co za tym idzie, jeśli nie masz modelu . potrafiącego samemu zadbać o swój akumulator, to musisz sam go naładować.

5. Ja się u ciebie nie zgubię… mam nawigację

Nawigacja w automatycznych odkurzaczach to super rzecz. Wykorzystując czujniki do pomiaru odległości i na przykład kamerki te małe spryciarze potrafią „narysować sobie” i zapamiętać mapę naszego mieszkania czy pomieszczeń. Nazywa się to mapowaniem. Na podstawie takiej „mapy” odkurzacz nie gubi się i potrafi dokładnie sprzątnąć powierzchnię pomieszczenia, pamiętając również gdzie już sprzątnął. Nawet ty tak dokładnie tego nie zrobisz!

Bez telefonu ani rusz

Prawie wszystkie roboty sprzątające posiadają łączność przez WiFi i własną aplikację na telefon. My teraz wszystko mamy w tych telefonach, to czemu i nie… swój odkurzacz? Dzięki aplikacji możesz kontrolować swojego pomocnika, ustawiać różne funkcje i ingerować w mapy pomieszczeń. Wszystko zależy od modelu jaki wybierzesz i producenta sprzętu.

nad6.webp

6. Robocik… sprzątaj

Brzmi śmiesznie? Zgoda. Ale możesz i rozkazywać swojemu odkurzaczowi automatycznemu. Nie każdy z modeli ma taką funkcję jak rozpoznawanie mowy, ale tym co mają możesz spokojnie wydawać polecenia i czuć się jak władcą lub władczynią.

7. Wersje super automatyczne

Czy robot sprzątający może być jeszcze bardziej robotem? Może. Są modele, które same zadbają o poziom naładowania swojej baterii i udadzą się do swojej stacji dokującej, by się naładować… znowu, brzmi kosmicznie. Na dodatek tego, po naładowaniu potrafią wrócić w miejsce, w którym przerwały sprzątanie i kontynuować. To samo z opróżnieniem pojemnika z brudem. Modele wyposażone w stacje opróżniające same się „wypróżnią” i wrócą tam, gdzie przerwały. I niech ktoś teraz powie, że przy takim sprzęcie jak automatyczny odkurzacz chciałoby się pamiętać o odkurzaniu podłóg!

8. Kilka wskazówek

To na sam koniec mała lista funkcji odkurzaczy automatycznych, na które warto zwrócić uwagę:

  • Czas pracy na baterie oraz czas ładowania akumulatora
  • Rodzaje powierzchni jakie dany robot czyści
  • Rodzaj czyszczenia: na sucho, na mokro, 2w1
  • Wielkość pojemnika na brud / pojemników na brud i wodę
  • Poziom hałasu
  • Możliwość planowania odkurzania
  • Rodzaj aplikacji na telefon i jej możliwości
  • Wirtualna bariera (wykluczenie pomieszczeń ze sprzątania, by robot tam nie wjeżdżał)
  • Mapowanie pomieszczeń
  • Czy urządzenie posiada stację dokującą
  • Czy urządzenie posiada stację dokującą z pojemnikiem opróżniającym

9. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca: