O każde urządzenie trzeba dbać. Nie podlega to dyskusji. Raczej większości z nas nie stać na kupowanie co chwila nowego ekspresu do kawy, bo obecny się popsuł, i to jeszcze z naszej winy, bo nie zatroszczyliśmy się o to, aby był czysty. Brzmi trochę śmiesznie? Bardzo! Ekspresy do kawy, od tych najprostszych do tych najbardziej skomplikowanych mają trzy podstawowe wspólne rzeczy: grzałkę, pojemnik na wodę oraz elementy obiegu wody i przygotowywanego napoju, takie jak dysze, przewody i tym podobne. Wszystkie te elementy są kluczowe do przygotowania Twojej kawy i wszystkie z nich mają bezpośredni kontakt z wodą (jeśli myślisz, że elektronika jest kluczowa to pamiętaj, że ona tymi elementami tylko steruje, a Twojej kawy nawet „nie dotyka”).
W skrócie:
- Dlaczego odkamienianie ekspresu jest ważne?
- Jak powstaje kamień?
- Jak odkamienić ekspres do kawy domowymi sposobami
- Odkamienianie ekspresu detergentami
- Jak często odkamieniać ekspres?
- Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca
1. Dlaczego odkamienianie ekspresu jest ważne?
Jeśli pozwolisz by kamień zarósł którykolwiek z powyższych elementów lub nawet wszystkie, to narażasz siebie na poważną awarię sprzętu i pogorszenie jakości przygotowanych napojów. W skrajniejszych wypadkach może dojść do niebezpiecznych sytuacji jak przepięcie czy spalenie (w przypadku grzałki). Nie chcesz, aby Twój ekspres zaczął Ci puszczać znaki dymne. Zostaw to westernom oglądając je z pyszną kawą w ręku.
Zarośnięty kamieniem ekspres pracuje także głośniej i pobiera więcej wody. Wydłuża się też czas jego pracy. A co się z tym wiąże? Oczywiście zużywa więcej prądu i wody. Czyli na własne życzenie dostajesz po kieszeni.
Na dodatek wszystkiego Twoja kawa czy inny napój, jaki uwielbiasz pić ze swojego nieodkamienionego ekspresu do kawy, będzie miała inny smak… kamienny… wapienny… dziwny… niesmaczny. I żeby nie był na tym koniec, na dnie filiżanki możesz znaleźć drobinki kamienia jako dodatek… Nie! To nie cynamon!
Jak odkamienić ekspres do kawy? Jak zwykle nie ma tylko jednego rozwiązania. Jest kilka sposobów, które można podzielić na domowe i detergentami ściśle do tego przeznaczonymi jak odkamieniacz do ekspresu. Poniżej dowiesz się więcej o tych dwóch metodach.
2. Jak powstaje kamień?
Tak bardzo króciutko. Podczas gotowania wody wytrąca się z niej wapń i magnez. Tworzą one nalot na wszystkich powierzchniach, z którymi mają kontakt. Po jakimś czasie nalot osadza się i tak tworzy się kamień.
3. Jak odkamienić ekspres do kawy domowymi sposobami
Nie będzie tutaj zaskoczenia jeśli napiszę, że aby odkamienić ekspres do kawy naturalnymi sposobami wystarczy kwasek cytrynowy lub ocet. Zasada ich użycia jest prosta. Aby odkamienić ekspres kwaskiem cytrynowym wsyp 1-2 łyżeczki do pojemnika z wodą w ekspresie, zalej go do pełna i włącz program przygotowania zwykłej kawy (bez kawy) lub innego napoju (ekspresy kolbowe i proste ekspresy do kawy bez automatycznego programu czyszczenia lub odkamieniania). Możesz również włączyć program czyszczący lub odkamieniający - jeśli Twój ekspres taki ma.
Jeśli wolisz użyć octu do pozbycia się kamienia z ekspresu wymieszaj go najpierw z wodą w proporcji 1 do 2 (ocet : woda). Zalej pojemnik z wodą w ekspresie przygotowanym roztworem i odczekaj około 15-20 minut. Dalej postępujesz tak samo jak w przypadku kwasku cytrynowego. Pamiętaj, aby po całej procedurze czyszczenia z kamienia octem dokładnie wypłukać ekspres i puścić 2-3 razy program przygotowania najprostszej kawy (ale bez kawy) lub ciepłej wody. Dlaczego? Ocet, jeśli będzie źle wypłukany, pozostawi kwaśny posmak w wodzie i w każdym przygotowanym napoju. Na dodatek nie ma on najmilszego zapachu.
Trzeba jednak dodać, że producenci często odradzają używanie domowych środków do czyszczenia i odkamieniania ekspresu ze względu na to, że mogą one uszkodzić elementy wewnętrzne i przewody w urządzeniu. Tyczy się to bardzo częstego używania domowych środków czyszczących, niemniej trzeba to brać pod uwagę decydując się na kwasek cytrynowy lub ocet. Zawsze doczytaj instrukcję użytkownika ekspresu, aby być pewnym. Zwróć także uwagę na warunki gwarancji, czy przypadkiem zastosowanie innych niż zalecane środków czyszczących i odkamieniających jej nie naruszy i w efekcie ją stracisz.
4. Odkamienianie ekspresu detergentami
Do odkamieniania ekspresu producenci ale także i serwisanci urządzeń polecają profesjonalne odkamieniacze. Mogą one być w płynie, w tabletkach lub w proszku. Odkamieniacz do ekspresu w płynie z tego wszystkiego jest chyba najbardziej intuicyjny. Dolewamy określoną na pojemniku ilość odkamieniacza do komory wypełnionej wodą w ekspresie. Tabletki odkamieniające zazwyczaj dodaje się do specjalnej kieszonki w ekspresie (nie we wszystkich ekspresach ona występuje). Proszek natomiast dosypujemy do pojemnika z wodą w ekspresie, dobrze wodę mieszając, aby się rozpuścił.
Po dodaniu jednego z powyższych środków odkamieniających uruchamiamy program odkamieniający, jeśli go nasz ekspres posiada, lub puszczamy „pusty przebieg” jednej kawy (bez kawy).
5. Jak często odkamieniać ekspres?
No to trochę matematyki. Nic strasznego… zwyczajna, prosta, nieskomplikowana matematyka. Załóż, że ekspres do kawy powinno się odkamieniać średnio co 200-300 kaw. Ale kto to liczy? Przeważająca większość ekspresów nie pokazuje na wyświetlaczu z rana wielkiego napisu: „Twoja 350-ta kawa”, ale są ekspresy faktycznie to liczące i pokazujące w ustawieniach. Reszta zlicza to automatycznie. Wracamy do matematyki. Oblicz sobie w przybliżeniu ile kaw dziennie robisz w ekspresie do kawy. Załóżmy, że 2 kawy dziennie. Podziel przykładowo 300 kaw (górną granicę ilości zrobionych przez ekspres kaw, po której należy go odkamienić) przez 2 kawy dziennie. Wychodzi 150 dni. Podziel teraz te 150 dni przez 30 dni miesiąca (lub 31, jak wolisz) i co Ci wychodzi? 5 miesięcy. Oczywiście jest to przykładowe wyliczenie, ale chyba już wiesz jak samemu sobie to wyliczyć. Nie musi to być dokładne wyliczenie. Nic się nie stanie jak się pomylisz o kilka dni czy tydzień.
Oczywiście bardziej rozbudowane ekspresy do kawy same pokazują kiedy jest już ich czas na odkamienianie lub kiedy tego bardzo potrzebują. Nie przestrasz się jeśli odstępy między procesami odkamieniania ekspresu będą różne. Dzieje się tak dlatego, że urządzenie kalkuluje potrzebę oczyszczenia z kamienia nie tylko po ilości przygotowanych napojów, ale też twardości wody.
Na częstotliwość odkamieniania mogą mieć też wpływ filtry wody stosowane w ekspresach. Czasami urządzenie, w którym jest zainstalowany filtr wody nie będzie w stanie dokładnie sam określić kiedy zasygnalizować potrzebę odkamieniania. W takiej sytuacji, jeśli minęło już kilka miesięcy od ostatniego czyszczenia z kamienia, profilaktycznie je zrób.