Jak prać czarne ubrania?

Anna Czelewska
01-07-2025
main image

Nic tak nie wkurza jak wyblakły kolor czarnej koszulki czy ulubionych spodni, o małej czarnej nie wspominając... Ponadczasowa czerń dodaje stylu i elegancji ale tylko wtedy gdy pozostaje… czarna.  

Jak dbać o czarną bluzkę, aby nie wyblakła? Jak prać czarne spodnie i koszulki, aby nie straciły intensywnego koloru i na dodatek nie zaczęły brzydko pachnieć? Dobry materiał, świetny krój, nie byle jaka marka… niektóre z Twoich czarnych stylizacji to modowa inwestycja na dobrych kilka lat! Dbając o te rzeczy przy okazji troszczysz się o środowisko, bo nie kupujesz nowych. A to się naprawdę chwali. I opłaca. A za blaknięcie koloru i pojawienie się nieprzyjemnego zapachu odpowiadasz najczęściej Ty!  

Potrzebujesz szybkiej porady jak prać czarne rzeczy? Wbrew pozorom pranie czarnych ubrań nie jest wielką filozofią. Poznaj kilka cennych wskazówek naszych cleangang’owych ekspertów!  

W skrócie:

  1. Dlaczego czarne pranie śmierdzi?  
  2. Posortuj brudne ubrania – biały do białego, czarny do czarnego
  3. W czym prać czarne ubrania?
  4. Co zrobić, by wyblakła koszulka odzyskała kolor?  
  5. Pierz w niskiej temperaturze – ale czy tak do końca to prawda?
  6. Wybieraj najkrótszy program i mało intensywne wirowanie
  7. Czego nie robić swoim czarnym ubraniom? 5 praktycznych wskazówek
  8. Szybkie podsumowanie w pigułce – jak prać czarne ubrania
  9. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca

1. Dlaczego czarne pranie śmierdzi?  

To wina barwnika, słońca i potu, między innymi.  

Czarne materiały nie rosną na drzewach. Tkaniny się barwi, a uzyskanie głębokiego czarnego koloru jest dość wymagające. W przemysłowych warunkach używa się do tego chinoliny (tak w skrócie). Chinolina jest bezbarwną cieczą, o intensywnym drażniącym zapachu, która pod wpływem światła ciemnieje. Stosuje się ją jako rozpuszczalnik, środek konserwujący i aromat w lekach, używana jest do produkcji farb i barwników, także tych do ubrań…  

Są też naturalne sposoby barwienia tkanin, zdecydowanie trudniejsze i wymagające więcej czasu. Tutaj w kąpielach barwiących używa się mieszanek ziołowych np. ziela krwawnika i drewna modrzejca kempesziańskiego albo mieszanki z morwy farbiarskiej, modrzejca i marzanny barwierskiej, oczywiście dobranych w odpowiednich proporcjach.

Jakkolwiek i czymkolwiek nie byłyby jednak barwione – w grę wchodzi także słońce i pot. Czarny przyciąga promienie słoneczne, a to sprawia, że… pocisz się bardziej. Pot wraz z barwnikiem to kombinacja, która może zapachowo niejednego odrzucić.  

Jeśli dodasz do tego wybór nieodpowiedniego środka do prania, przeładowaną pralkę i kiepskie suszenie – Twoja najlepsza wyjściowa czarna koszula tudzież sukienka będzie niestety brzydko pachnieć.  Ale możesz temu zapobiec!  

2. Posortuj brudne ubrania – biały do białego, czarny do czarnego

W przypadku prania świat jest albo czarny, albo biały. W tym świecie nie ma miejsca na szarości, one nikogo nie urzekną. Czarne ubrania farbują, natomiast jasne, zwłaszcza białe, ochoczo chłoną czarny kolor, a raczej szare popłuczyny. Dlatego zanim uruchomisz pralkę, posortuj rzeczy do prania – ciemne kolory zawsze pierz osobno. Do czarnego prania możesz śmiało dorzucić granatowe.

▶Powszechny pogląd, aby czerwone prać z czarnym nie jest prawdziwy! Z czarnym nie pierz czerwonych ubrań ani tych z elementami czerwonego – czerwony zszarzeje.  

3. W czym prać czarne ubrania?

Jeśli z podziałem na kolory nie masz problemu teraz będzie Ci potrzebny odpowiedni środek do prania. Masz do wyboru: proszek, płyn albo kapsułki. Rety? Co wybrać?  

• Płyn się najlepiej rozpuszcza i nadaje tkaninie miękkości.  
• Proszek nie zawsze się dobrze wypłucze, szczególnie jeśli bęben pralki naładujesz na maksa.  
• Przy kapsułkach nie zawsze masz gwarancję, że rozpuszczą się do końca. Są oczywiście kapsułki, które rozpuszczają się szybko i równomiernie. Takie są w naszym sklepie.  

Nie używaj uniwersalnego proszku lub płynu do prania, ponieważ większość z nich zawiera wybielacze. Wybierając specjalistyczny płyn do prania czarnych tkanin unikniesz białych mikroplamek, przebarwień, osadu i blaknięcia materiału. 

▶ Do prania wybieraj płyn, nie proszek, najlepiej przeznaczony do ciemnych tkanin.  

w4.webp

Przed wrzuceniem do pralki – odwróć ubrania na lewą stronę

Pozapinaj guziki, zamki i opróżnij kieszenie (tak dla przypomnienia). Piorąc ubrania na lewej stronie unikniesz przebarwień, blaknięcia kolorów, ale przede wszystkim mechanicznych uszkodzeń odzieży i pozaciąganych nitek przez bęben pralki. Graficzne akcenty też będą bezpieczne.  

4. Co zrobić, aby wyblakła koszulka odzyskała kolor?     

Raz na jakiś czas możesz odświeżyć czarny kolor ubrań… octem. Przygotuj roztwór wody z octem w proporcji 12:1. Dzień przed praniem namocz, na drugi dzień wypierz. Możesz też dodać ocet do płukania. Ocet pomaga utrwalić kolor, zmiękcza tkaniny i neutralizuje zapachy. Wystarczy pół szklanki octu wlać do przegródki na płyn do płukania. Efekt? Czarne i pachnące ubrania.

Możesz też wyprać ubrania dodając do pralki barwnik, chusteczki przywracające czerń tkaninom lub dobrej jakości płyn renowacyjny. Sposób użycia zawsze jest na opakowaniu – zapoznaj się z nim dokładnie.  

5. Pierz w niskiej temperaturze – ale czy tak do końca to prawda? 

Sprawdź najpierw co producent napisał na metce, albowiem temperatura prania zależy od rodzaju 
tkaniny, a nie od koloru. A no tak… Metka odcięta, bo drapała ciałko… Podejdź do tematu organoleptycznie i oceń czy to bawełna, wiskoza, a może poliester… Owszem, czerń nie lubi gorąca – wysoka temperatura działa na barwniki w tkaninie jak słońce na lody, czyli je rozpuszcza… Jest jednak pewna bezpieczna granica dla prania czarnych ubrań wykonanych z większości materiałów - wynosi 40 stopni C. Nie dotyczy to oczywiście kaszmirowego swetra czy jedwabnej bluzeczki (pierz ręcznie, w maks. 30 stopniach, jeśli nie chcesz po wyjęciu z pralki mieć ubranka dla lalki) ani czarnego garnituru (w całości lub w częściach zanieś do pralni!). Z kolei czarny t-shirt po ostrym survivalu może nadawać się wyłącznie do prania w 60 stopniach. Poszukaj mu ciemnego i mocno brudnego towarzystwa do pralki.

▶ Czerń nie znosi gorąca – im cieplej, tym gorzej dla koloru. Wybieraj chłodniejsze programy, chyba, że czarna koszulka była na runmagedonie.  

6. Wybierz najkrótszy program i mało intensywne wirowanie

Długie pranie powoduje, że barwnik znajdujący się w ubraniach wypłucze się wcześniej niż byś tego chciał_. Czerń lubi się odbarwiać i przechodzić w odcienie szarości. Podobnie jak z farbowanymi włosami – im częściej i dłużej myjesz, tym farba szybciej się wypłukuje. A intensywne wirowanie może powodować tarcie i uszkodzenia materiału. Czerń to delikatna dama, nie lubi wirowania.

7. Czego nie robić swoim czarnym ubraniom? 5 praktycznych wskazówek

Niektóre błędy mogą przyspieszyć starzenie się Twoich czarnych ubrań i to znacznie bardziej niż czas:

  • Zbyt częste pranie: jeśli ubranie nie jest brudne – wietrz, nie pierz.\
  • Zbyt dużo detergentów: „więcej” nie znaczy „lepiej”. Nadmiar środka może się nie wypłukać, pozostawiając lepki osad i powodując szarzenie ubrań.
  • Używanie zmiękczaczy (płynów do płukania): wnikają we włókna tkaniny i osłabiają ją, zmniejszają intensywność koloru i na dłuższą metę przyczyniają się do powstawania brzydkich zapachów. Czasem lepiej użyć octu podczas prania czarnych ubrań.
  • Używanie antyperspirantów: łatwo pozostawiają plamy, których trudno się pozbyć, mogą więc trwale odbarwić lub poplamić ubranie
  • Suszenie na słońcu: to „genialny” sposób na przyspieszony proces pozbawienia czarnego głębi koloru, czyli blaknięcie

8. Szybkie podsumowanie w pigułce – jak prać czarne ubrania

Pamiętaj, że czarne ubrania mogą długo wyglądać świetnie i być… czarne oraz nieśmierdzące. To nie wymaga dużego wysiłku, wystarczy:

  • Prać osobno ciemne ubrania
  • Używać specjalnych środków do prania
  • Stawiać na niskie temperatury
  • Odwracać ubrania na lewą stronę
  • Unikać słońca przy suszeniu

9. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca