Jak prać kolorowe ubrania?

Anna Czelewska
03-07-2025
main image

Zobaczyłaś go za szybą. Zatrzymałaś się na chwilę – niby mimochodem, ale Twoje spojrzenie utkwiło w nim jak zahipnotyzowane. Jakby czekał tam tylko na Ciebie… Przez moment poczułaś… kaprys? potrzebę? pragnienie? Uśmiechnęłaś się do siebie, odwróciłaś wzrok i ruszyłaś dalej. Nie tym razem, pomyślałaś, nie ulegniesz. Nie po to trenujesz pilates, wciągasz co wieczór magnez i słuchasz podcastów o asertywności. Nie po to, aby mu ulec w zaledwie jednej chwili.  

Ale kilkanaście kroków dalej już wiesz, że nie chodzi o słabość ale o to, że możesz wszystko… jeśli tylko chcesz. A chcesz! Wracasz. Bo nowoczesna kobieta nie ucieka przed pokusą. Ona decyduje, kiedy się jej podda. Biegniesz szklaną alejką. Masz wrażenie, że tłumy skandują, serce bije jak oszalałe lecz czy on tam nadal będzie, czy zaczekał?    

Jest!

Żółty sweterek, miękki jak ciepły poranek, wygląda, jakby został utkany specjalnie dla Ciebie, i ten soczysty kolor… Wyobrażasz sobie dokąd go zabierzesz – na wieczorny spacer po mieście, za miasto, do kina… Nieważne dokąd, byle razem. Jedna tylko myśl nie daje Ci spokoju… Jak prać to boskie cudo, aby nie straciło formy i koloru? Bo właśnie tą intensywną barwą Cię uwiódł.  

I teraz wchodzimy my – cleangang’owcy, cali na… kolorowo! Nie zgadzamy się na wyblakłe sweterki, pofarbowane spodenki, zeszmacone i pozbawione koloru sukienki. Z naszego poradnika dowiesz się  jak chronić kolorowe ubrania w praniu, aby nie traciły koloru, nie farbowały innych rzeczy i wyglądały wciąż jak nowe. Są trzy najważniejsze zasady: niełączenie kolorów, temperatura prania i odpowiedni detergent.  

W skrócie:

  1. Nie mieszaj kolorów i materiałów
  2. Dlaczego warto oddzielać kolory od reszty?
  3. Czy wiesz jak segregować pranie?  
  4. Jakie kolory można prać razem?
  5. Jak prać kolorowe ubrania, aby zachowały intensywność barw?
  6. Jak zapobiec farbowaniu ubrań?
  7. Pranie kolorowego – jaki wybrać program i temperaturę?
  8. Najlepsze środki do prania kolorowych ubrań – co wybrać?  
  9. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca

1. Nie mieszaj kolorów i materiałów

Zanim uruchomisz pralkę posegreguj brudne rzeczy - oddziel kolorowe pranie od białego i czarnego. Nie wrzucaj wszystkiego do pralki jak leci. Dokładnie też sprawdź, co wkładasz do bębna z kolorowymi ubraniami. Bawełniane koszulki, poliestrowe sportowe t-shirty czy wełnianie skarpety pierz oddzielnie wedle materiału. Outdoorowe, czarne ocieplane spodnie i różowa, zwiewna koszula nie polubią się ani na Twoim ciele, ani w Twojej pralce.  

w4.webp2. Dlaczego warto oddzielać kolory od reszty?

Bo każdy kolor (podobnie jak materiał) potrzebuje czegoś innego: innej temperatury prania, odpowiedniego programu, mocniejszego lub słabszego wirowania i oczywiście odpowiedniego środka do prania. Jeśli o to zadbasz, pranie będzie ekonomiczne i ekologiczne - zużyjesz mniej wody i prądu, bo do prania kolorowych rzeczy nie potrzeba prawie dwugodzinnego cyklu prania i wrzątku. Twoje ubrania posłużą Ci na długie miesiące, jak nie lata! Dobrze jest dbać o ulubione i sprawdzone modele swojej garderoby. Takiego żółtego sweterka możesz już nigdy nie spotkać… To jest najlepszy egzemplarz - dbaj o niego!

▶ Chcesz się nosić jak Coco Chanel, segreguj ubrania jak Kopciuszek!  

3. Czy wiesz jak segregować pranie?  

Posortuj brudne ubrania na trzy kupki.  
Na jednej kupce ułóż białe rzeczy i tylko białe! To ubrania bez wzorów na białym tle, bez kolorowych wstawek, bez różowego flaminga na środku śnieżnobiałej koszulki, bez granatowego paska na białej skarpetce… Białe, bez jakichkolwiek dodatków. Żadnych.

Druga kupka to ubrania czarne, granatowe i ciemnobrązowe, bo ciemne kolory możesz prać razem. Ale nie z innymi. Czarne ubrania zawierają mocne barwniki, które farbują, zwłaszcza jeśli ciuch jest nowy. Z czarnym nie pierz czerwonych ubrań ani tych z elementami czerwonego, różowego czy pomarańczowego, bo wszystkie te kolory zszarzeją.  

Z tego co nie jest czarne, granatowe i nie jest białe zrób dodatkową, osobną kupkę pod nazwą: pranie kolorowe. Tutaj daj to, co jest czerwone, zielone, niebieskie, żółte, fioletowe, pomarańczowe, w paski, w kratkę, w groszki… To wszystko możesz spokojnie wyprać razem, zważając oczywiście na materiał – od niego bowiem zależy temperatura prania.

4. Jakie kolory można prać razem?

Dokładnie te, które udało Ci się posegregować na osobnych kupkach. Czarne pierz z czarnym, białe z białym, a kolorowe z kolorowym – ale podziel je jeszcze na kolorowe jasne i kolorowe ciemne! Bladoróżowej koszuli z czerwonymi spodniami nie pierz razem. Żółtego sweterka z czarną sportową koszulką też nie wkładaj razem do pralki!  

5. Jak prać kolorowe ubrania, aby zachowały intensywność barw?

  • Nie mieszaj kolorów i tkanin - ale to już wiesz, że niełączenie kolorów i tkanin to najważniejsza zasada.
  • Pierz kolorowe ubrania na lewej stronie - szczególnie jeansy, kolorowe koszule, bluzy z grafikami czy naszywkami. Nie tylko nieprawidłowo dobrane detergenty mogą spierać kolory, ale ocieranie się tkanin o siebie i o bęben w pralce też nie służy intensywności barw.
  • Wybieraj niższe temperatury prania - im niższa temperatura, tym trwalszy i intensywniejszy będzie kolor na tkaninie. Im wyższa – tym pranie będzie szybciej blaknąć.  
  • Przy pierwszym praniu każdego nowego ubrania dodaj szklankę octu do pralki lub namocz je przed praniem w roztworze octu i wody – to stary i sprawdzony sposób prania intensywnych kolorów. Naprawdę działa. Nie bój się i śmiało dodaj ocet.
  • Jeśli chcesz przywrócić blask kolorom, zwłaszcza po iluś tam praniach, użyj genialnego rozwiązania jakim są chusteczki przywracające kolor - świetnie sprawdzą się np. przy praniu niebieskich jeansów.  

Może nie dotyczy to bezpośrednio czynności prania, lecz trzeba to napisać: nie susz kolorowych ubrań bezpośrednio na słońcu (podobnie jak czarnych!) - promienie słoneczne powodują blaknięcie kolorów, ale to już powtarzamy jak mantrę przy każdym praniu.  

6. Jak zapobiec farbowaniu ubrań?

Chcesz wyprać swoje najbardziej kolorowe ubrania, a nie masz ich aż tyle, aby je segregować na jaśniejsze i ciemniejsze, albo Ci się najzwyczajniej nie chce… Zamierzasz dorzucić do nich kilka nowych superkolorowych łaszków i martwisz się, czy coś czegoś nie zafarbuje…  To właśnie dla Ciebie wymyślono chusteczki wyłapujące kolor! Pochłaniają kolor i wyłapują zanieczyszczenia, które uwalniają się do wody podczas prania i mogą zafarbować inne ubrania. Dzięki nim możesz prać różne kolory razem.

Jak użyć tego genialnego wynalazku? Wystarczy jedną chłonną chusteczkę wrzucić bezpośrednio do bębna pralki razem z praniem. I już. Ponadto, jeśli zależy Ci, aby pomarańczowa bluza nie odcisnęła swego piętna na białej koszulce polo, czyń jak wyżej: nie mieszaj kolorów, pierz kolorowe ubrania w niższej temperaturze i na lewej stronie.

7. Pranie kolorowego – jaki wybrać program i temperaturę?

Na metkach zazwyczaj znajdziesz informację sugerującą pranie w 30°C, maks. 40°C. Temperatura prania kolorowych ubrań zależy jeszcze od materiału i od stopnia zabrudzenia. Oto kilka przykładów:  

  • Wełniany, ten soczyście żółty sweterek warto wyprać ręcznie w letniej wodzie. Przy kolejnych praniach pewnie nastawisz delikatny program w pralce na wełniane swetry - możesz!  
  • Kolorowy bawełniany t-shirt po przejażdżce rowerowej – daj na 40°C i nastaw pralkę na program MIX.  
  • Kolorowe koszule, spodenki, bluzeczki w kropeczki, bez plam – dla nich wybierz 30°C i jeśli producent pozwala użyć pralki – korzystaj!  
  • Jeśli skapnęły Ci lody na kolorową koszulę – użyj najpierw odplamiacza, zgodnie z instrukcją, potem wypierz w 30°C, maks. 40°C.  
  • Kolorowe dziecięce ubrania – nie ma opcji, pierz w 40°C, a jak dzieciak zaszaleje w błocie i kałuży albo w farbach i czekoladzie – daj śmiało nawet na 60°C, zazwyczaj dziecięce ubrania są z bawełny, dla której jest odpowiedni program w pralce.  

8. Najlepsze środki do prania kolorowych ubrań – co wybrać?  

Masz duży wybór: kapsułki do prania koloru, żel do prania tkanin kolorowych, proszek do prania kolorów, a nawet listki do prania kolorów – te ostatnie szczególnie przydatne w podróży. Co wybrać, aby kolorowe ubrania wyglądały jak nowe? Wszystkie, ważne, aby były przeznaczone do prania kolorów. Jeśli nie używasz środków dedykowanych do kolorów, licz się z tym, że twoje ubrania wkrótce go stracą...

  1. Kapsułki do prania kolorowego

Łatwe do użycia i dozowania – najprostsza i najczystsza opcja. Wrzucasz do bębna pralki, nie do przegródki na detergent! Nie rozlewasz, nie rozsypujesz i nie przesadzasz z ilością, bo jednorazowa dawka na cykl prania jest już gotowa. Czystość i świeżość w jednej żelowej kulce. To opcja nieco droższa niż proszek.

2. Żel do prania kolorowych tkanin

Doskonale działa już przy 30°C, więc chroni kolory i oszczędza energię. Dobry żel dobrze się rozpuszcza – przetestuj na swoich ubraniach. Skuteczny w niskich temperaturach, ale przy bardzo zabrudzonych tkaninach może być niewystarczający. Ładnie pachnie! Nie przedawkuj – więcej płynu nie oznacza, że lepiej się wypierze.  

3. Proszek do prania kolorów

Proszek to wciąż jeden z najmocniejszych graczy wśród środków czystości. Szczególnie jeśli walczysz z brudem po festiwalach, piaskownicach i czekoladzie. Lubi wyższe temperatury – wtedy się lepiej rozpuszcza i nie zostawia po sobie śladów. Możesz dodawać do niego środki chroniące kolor.  

4. Listki do prania kolorowego

Listki to propozycja dla minimalistów i… podróżników. Cienkie, lekkie, skuteczne – wystarczy wrzucić do bębna pralki. Łatwe do przechowywania i do użycia. Nadają się do prania w temp. od 20-60°C i do krótkich cykli prania. Małe ale wymiatają!

Wiesz już wszystko co potrzeba, aby zadbać o swój żółty sweterek. Pranie kolorowych ubrań bez utraty koloru i tchu, to całkiem prosta sprawa, prawda?

9. Nasz poradnik – nasze produktu. Cleangang używa i poleca