Pranie odzieży sportowej: ciesz się czystym strojem i zachowaj jego właściwości

Pranie odzieży sportowej: ciesz się czystym strojem i zachowaj jego właściwości

Dobry trening daje mnóstwo satysfakcji. Niezależnie od tego, czy wolisz siłownię, rower czy górskie wędrówki – świeży strój ma spory wpływ na samopoczucie w czasie ćwiczeń. Niestety, materiał, z którego uszyte są sportowe ubrania jest wrażliwy na pranie. Dlatego sprawdź koniecznie, jak prać strój treningowy, by nie zniszczyć jego właściwości.

Wypierz sportowe ubrania tuż po treningu

Wypierz od razu po treningu

Nie odkryjemy Ameryki mówiąc, że w przypadku prania odzieży sportowej czas ma kluczowe znaczenie. Wilgotne ubranie pozostawione do wyschnięcia to wymarzone warunki do namnażania się bakterii. Właśnie dlatego strój sportowy warto prać bezpośrednio po treningu. Jeśli jednak nie możesz tego zrobić – pamiętaj, by przynajmniej nie umieszczać go w szczelnym koszu na pranie, dopóki całkowicie nie wyschną.

Odwróć na lewą stronę i zapnij zamki

Na treningowych strojach często spotykamy nadruki. To wystarczający powód, by przed praniem odwrócić je na lewą stronę. Dodatkowo zabieg ten pozwoli ochronić kolory i wrażliwe elementy stroju.

Nie zapomnij też zapiąć wszystkich zamków i zapięć na rzepy, by zapobiec uszkodzeniom.

Pranie ręczne to dobry pomysł

Odzież sportowa powinna być prana bezpośrednio po każdym treningu. Nie znaczy to jednak, że jedynym wyjściem jest pranie w pralce. 

Często wystarczy ręczne przepranie koszulek, spodni, legginsów czy staników sportowych. Do mycia ręcznego wystarczą letnia woda i płyn do prania sportowej odzieży. 

Przed praniem sportowych ubrań spójrz na ich metkę

Pranie w pralce: najważniejsze wskazówki

Zanim włożysz swój sportowy strój do pralki, spójrz na metkę i upewnij się, jakie są zalecenia producenta. W przeciwnym razie odzież sportowa może stracić swoje właściwości. Zwróć uwagę przede wszystkim na temperaturę prania. W związku z tym, że ubrania treningowe rzadko wykonuje się z bawełny, zazwyczaj wystarczy prać je w niskiej temperaturze: 30–40 stopni.

Ubrania sportowe wykonane z bawełny nie powinny być prane razem z tkaninami syntetycznymi, ponieważ włókna bawełny mogą zaplątać się we włókna odzieży funkcjonalnej. 

Obecnie większość pralek wyposażona jest w program przeznaczony specjalnie do ubrań treningowych. Stosować go możemy również w przypadku delikatnej odzieży. Używanie sportowego programu zapobiega usztywnianiu się tekstyliów. Pamiętaj, że dzięki regularnej pielęgnacji odzieży w odpowiedniej temperaturze zdecydowanie, twój strój dłużej będzie spełniał swoją funkcję.

Wskazówka: Istnieją specjalne worki do prania. Są one dostępne w różnych wzorach i chronią odzież sportową przed uszkodzeniami podczas prania.

Wybierz płyn do prania odzieży sportowej

Podczas prania ubrań sportowych niezwykle ważny jest wybór detergentu. Najlepiej sprawdzi się specjalny płyn stworzony do prania odzieży treningowej, który chroni i pielęgnuje tkaniny – w tym odzież oddychającą. 

Jeśli chcesz wyczyścić strój sportowy z membrany – użyj płynu, który zachowuje właściwości hydrofobowe i nadaje się do prania w niskich temperaturach.

Natomiast materiały wykonane z wełny merynosów powinny być prane z zachowaniem szczególnej ostrożności i tylko z płynem do prania wełny.

Czysty strój sportowy to lepszy trening

Nie używaj płynów do zmiękczania tkanin

Do prania sportowych ubrań w żadnym wypadku nie używaj płynów zmiękczających. Stosowanie ich pogorszy właściwości włókien i sprawi, że może się w nich znaleźć jeszcze więcej komórek skóry, potu i bakterii. 

Dodatkowo płyn do zmiękczania tkanin może nie rozpuścić się całkowicie podczas prania w niskiej temperaturze i w ten sposób utknąć we włóknach koszulek czy spodni.

Zamiast niego, jeśli chcesz dodać odzieży funkcjonalnej właściwości hudrofobowych, możesz użyć specjalnego płynu impregnującego, dzięki któremu deszcz nie zepsuje ci treningu na świeżym powietrzu.

Suszarka bębnowa może zniszczyć sportowy strój

Nie polecamy suszenia sportowych ubrań w suszarce bębnowej. Może to spowodować, że ubrania stracą właściwości oddychające. Dlatego najlepiej suszyć odzież sportową na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, by nie suszyć ubrań w palącym słońcu, gdyż powoduje to kruchość rozciągliwych włókien.

Unikanie suszarek służy nie tylko odzieży, ale i środowisku – susząc ubrania na powietrzu, nie zużywamy prądu.

Nie zapomnij o praniu sportowej torby

Nie zapomnij o torbie!

Oprócz sportowego stroju warto regularnie prać także torbę, w której go nosisz w drodze na trening. Ze względu na bezpośredni kontakt z wilgotną odzieżą sportową, w torbie treningowej tworzy się idealny klimat dla rozwoju bakterii. Nie ma się co dziwić, że ubrania sportowe wyjęte z nieświeżej torby nie pachną zbyt przyjemnie. Przed wypraniem torby koniecznie sprawdź informacje zawarte na jej metce.

Lepszy trening w czystym stroju

Regularna pielęgnacja sportowych ubrań sprawi, że twoje treningi będą jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Życzymy wielu sportowych sukcesów!