Jak prać ubrania sportowe? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Jak prać ubrania sportowe? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Anna Czelewska
04-04-2025
main image

Dobry wp*****l na treningu jest niczym katharsis dla ciała i duszy. To uczucie satysfakcji, a wręcz fetyszu, gdy kropelki potu powoli łączą się w większe, a potem zamieniają w płynące strużki po mięśniach na całym ciele… Dla osób, które nie uprawiają sportu bywa to czasami całkowicie niezrozumiałe. Sportowcy wiedzą jednak o czym mowa, wyjmując mokre ciuchy z torby treningowej. Dobrej jakości odzież sportowa do tanich nie należy ale pozwala skupić się na treningu lub zawodach, nie przyczyniając się do kontuzji czy choćby dyskomfortu. Dlatego warto wiedzieć jak o nią dbać, aby służyła jak najdłużej. 
 

A wiesz, co jest kluczowe w tym dbaniu? Pranie! To niby banalna czynność, ale od niej zależy trwałość, świeżość i komfort noszenia treningowej odzieży, a kto wie – może też sportowe wyniki! 
 

Powiemy ci, jak prać ubranie sportowe, aby zachowało swoje wyjątkowe właściwości. Jakich sposobów i produktów użyć oraz na co zwrócić uwagę, aby twoja odzież treningowa nawet po najcięższym wysiłku była znowu czysta i pachniała jak nowa. Fuj! Nie ma nic gorszego niż założenie czystej koszulki, która nadal śmierdzi potem lub, co gorsza, „spoconym pieskiem”.


Odzież sportowa w praniu to niełatwy zawodnik, ale razem damy radę!


W skrócie:
1. Pranie odzieży sportowej – co zrobić przed włożeniem do pralki?
2. Ręczne pranie odzieży sportowej – da się to zrobić skutecznie?
3. Prać osobno czy razem z innymi rzeczami?
4. W czym prać odzież sportową?
5. Dobry środek do prania odzieży sportowej – płyn, żel czy proszek do prania?
6. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z mocno przepoconego ubrania?
7. Dlaczego ubrania do ćwiczeń nadal śmierdzą po praniu
8. Podsumowanie – pranie odzieży sportowej w pigułce
9. Nasz poradnik – nasze produkty. Co cleangang używa i poleca?


Masz to! Ostatni podjazd na spinningu lub w terenie, zdobyty szczyt albo kilometr. Kiedy biegniesz, jedziesz na rowerze, wyciskasz siódme poty na siłowni czy tańczysz – koszulka nie przykleja ci się do ciała, choć lepiący pot spływa po tobie jak na ustnej maturze. I o to właśnie chodzi. Ty masz skupić się nad wyciśnięciem z siebie ostatniej dawki mocy, jak z glukozowego żelka, a twój idealnie dopasowany sportowy strój ma ci w tym maksymalnie pomóc, albo przynajmniej nie przeszkadzać. A po skończonym wysiłku… od razu go wypierz. Wysusz i wypierz. Ale po kolei.


1. Pranie odzieży sportowej – co zrobić przed włożeniem do pralki?


Zanim wrzucisz koszulkę, spodenki, body czy trisuit do pralki, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt:

Sprawdź metki z instrukcją prania. Jeśli producent przekazał na nich konkretne zalecenia, to warto się do nich zastosować, szczególnie jeśli twój strój treningowy jest nowy. Ubrania z bawełny możesz prać w wysokich temperaturach, a odzież z materiałów syntetycznych, szczególnie poliester - w letniej lub zimnej wodzie, aby nie uszkodzić włókien. 
Rozwieś do wyschnięcia mokre sportowe ubranie, zarówno przed samym praniem lub jeśli zamierzasz zrobić je później. Nie wrzucaj do pralki mokrego czy wilgotnego stroju po treningu i co gorsza – nie zostawiaj go tam! Śmierdzieć będzie strój, ty i pralka. Wysusz zwinięte w torbie lub zrzucone z siebie mokre ciuchy - unikniesz przy okazji rozwoju pleśni.
Obróć wszystkie części sportowej garderoby na lewą stronę. Na wewnętrznej stronie ubrań jest najwięcej potu i brudu. No i chodzi też o to, aby jak najdłużej zachować oryginalny wygląd, a także ochronić kolor i nadruki, zwłaszcza te z twoim nazwiskiem i nazwą sportowej imprezy na koszulce. Do kolejnego startu będą w świetnej kondycji, podobnie jak ty! 
Usuń plamy. Jeśli po dotarciu do mety czy po zakończeniu treningu w nagrodę były lody lub kawa i ups… ulało ci się nieco na koszulkę - nałóż na plamę specjalny środek lub pastę z sody oczyszczonej wymieszaną z odrobiną chłodnej wody, odczekaj 15-20 minut, zetrzyj i dopiero wypierz. 


▶ Jeśli twoja pralka jest wyposażona w program do prania odzieży sportowej – korzystaj do woli! Słynne 39 minut, 30 stopni i max. 600 obrotów i gotowe. 

nad2.webp
2. Ręczne pranie odzieży sportowej – da się to zrobić skutecznie?


Jeśli skończyły ci się treningowe koszulki, a nie masz dostępu do pralki, wypierz ręcznie – tak, da się to zrobić skutecznie! Zasady są te same: wysusz przed praniem, pozbądź się plam i odwróć na lewą stronę. Musisz tylko organoleptycznie sprawdzić i dostosować temperaturę wody do rodzaju tkaniny, z jakiej wykonana jest twoja sportowa odzież. Chłodna woda zapobiegnie skurczeniu się materiału. Pamiętaj, aby po praniu ręcznym dobrze ubranie wypłukać, usuwając pozostałości po detergencie. Unikniesz w przyszłości podrażnień skóry.


▶ Czy chłodna woda jest skuteczna? Woda jest tylko nośnikiem detergentu. Brud i bakterie usuwa środek piorący.


3. Prać osobno czy razem z innymi rzeczami?


Idealnie byłoby prać ciuchy sportowe osobno, ale trudno uzbierać taką ilość prania po jednym czy nawet dwóch treningach dziennie. Dlatego, jeśli masz inne rzeczy wykonane z takich samych materiałów, w podobnych kolorach, i które wymagają podobnego traktowania podczas prania –wypierz je razem z ubraniami sportowymi. 
▶ Nie wrzucaj ręcznika, aby dopełnić pralkę, pomimo, że jest po tym samym treningu – ręcznik wymaga innej, zdecydowanie wyższej temperatury prania!

4. W czym prać odzież sportową?

Odzież sportowa (podobnie jak techniczna czy outdoorowa) została wykonana z materiałów oddychających, wodoodpornych i wiatroszczelnych. Jej podstawowym zadaniem jest zatrzymanie wilgoci (i wchłonięcie potu). Tradycyjne detergenty mogą uszkodzić te funkcje, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich środków piorących. Najlepsze są specjalne środki do prania odzieży sportowej, które nie tylko czyszczą ale też pielęgnują tkaniny o zaawansowanych właściwościach, chroniąc przy okazji kolor i nadruki.


▶  No chyba nie dopuścisz do tego, aby kultowa naszywka na twojej ulubionej treningowej koszulce odkleiła się w czasie prania tylko dlatego, bo nie chciało ci użyć specjalnego detergentu?


5. Dobry środek do prania odzieży sportowej – płyn, żel czy proszek do prania?


Krótko i zwięźle, bo nie ma co owijać w bawełnę, a raczej w poliester: do prania spoconych i śmierdzących ubrań używaj płynu do prania odzieży sportowej (ładniej brzmi, prawda?), który jest  przeznaczony do czyszczenia i pielęgnacji tkanin funkcyjnych. Jaki najlepszy?
• delikatny i skuteczny! Taki, który nie naruszy struktury materiału, ale skutecznie usunie pot, brud, bakterie i nieprzyjemne zapachy.
• na nieprzyjemne zapachy dobrze sprawdzają się chociażby jony srebra lub ocet, które neutralizują przykrą woń, np. potu, którym najczęściej przesiąkają ubrania treningowe – szukaj ich w składzie detergentu.
• zawierający składniki, które nie zatykają mikroporów tkanin, co pozwala na zachowanie ich właściwości oddychających i wodoodporności (bawełniana koszulka już po kilku minutach dreptania przyklei do twojego ciała niczym meduza).
• posiadający w swoim składzie środki antybakteryjne, które usuną podczas prania bakterie i grzyby.

→ Nie używaj proszku – pozostawia białe ślady, ale przede wszystkim może uszkodzić włókna, szczególnie proszek z mikrogranulkami.

→ Nie używaj płynu do płukania – owszem, ubrania będą bardziej miękkie, ale taki płyn pozostawia na ubraniach powłokę, przez którą woda i detergent nie przenikną. Jeśli nie mogą przeniknąć to nie usuną zabrudzeń, plam z potu czy niezbyt przyjemnych zapachów z ubrań. Płyn do płukania jedynie je zamaskuje i to tylko na chwilę.

→ Nie używaj silnych, chemicznych detergentów ani wybielaczy – choćby były w żelu. Wybielacz może uszkodzić kolory i nadruki na koszulce, a inne agresywne substancje mogą zniszczyć materiał. To już lepiej w ogóle nie pierz. Może kiedyś polubisz swój zapach potu.

▶ Płyn do płukania tkanin i płyn do zmiękczania tkanin to dwie różne nazwy tego samego środka, który chroni włókna ubrań, nadając im fantastyczny wygląd, zapach i przyjemną w dotyku miękkość. Niestety nie nadaje się dla sportowych ciuchów, zwłaszcza tych z membraną.

6. Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z mocno przepoconego ubrania?

Całkiem prosto. Użyj octu (bez smakowych dodatków). Tego samego, którym czasem czyścisz kabinę prysznicową czy piekarnik. Zrób to przed praniem. Wymieszaj w misce kilka kropel octu z chłodną wodą i w takim roztworze pozostaw na 20 minut przepocone ubranie - zarówno białe, jaki kolorowe. Po namoczeniu – wypierz. Oprócz brzydkiego zapachu znikną przy okazji także żółte plamy po pocie.    

▶ Nie dodawaj octu bezpośrednio do pralki, bo w efekcie w bębnie pralki może pojawić się rdza.

nad7.webp

7. Dlaczego ubrania do ćwiczeń nadal śmierdzą po praniu?

Odzież sportowa to trudny zawodnik! Ty się skupiasz na celu i endorfinach, a ona w tym czasie zatrzymuje całą wilgoć – nieważne ile potu się z ciebie wylało. Jednak oprócz potu jest jeszcze starty naskórek, sebum, bakterie i to, czym się nasmarowałaś/eś wcześniej. Gdzieś to się musi przecież gromadzić… A gromadzi się w twoim (co by nie było) syntetycznym ubraniu. Nawet jeśli po praniu ładnie pachnie, po kilkunastu minutach czujesz, że unosi się za tobą zapach „mokrego psa”… Dlaczego? Powodów może być kilka: 
• nieodpowiednio dobrany detergent lub za dużo go! To, że się pieni, nie oznacza, że czyści. Im więcej, tym wcale nie lepiej
• płyn do płukania tkanin naprawdę w przypadku odzieży sportowej się nie sprawdzi - nie tylko pozostawi osad, ale także bakterie, które zwiększają moc smrodu
• niedosuszona odzież przed wrzuceniem do pralki i po wypraniu.


Na pewno, po przeczytaniu tego artykułu, dojdziesz do tego, co może być przyczyną.


8. Podsumowanie – pranie odzieży sportowej w pigułce:

Nieważne czy to bieganie, triathlon, siłownia, pilates, piłka, taniec współczesny czy nordic walking - jeśli jesteś sportowym duchem albo masz w domu takiego niewyżytego delikwenta, najważniejsze zasady dbania o treningowe ubrania, które warto znać.

1. Używaj delikatnych środków piorących, najlepiej płynu do prania sportowej odzieży, a nie proszku. Proszek może pozostawiać na ubraniach białe ślady i uszkodzić włókna.
2. Wybieraj dedykowane środki do prania odzieży sportowej, które zachowują jej właściwości oddychające, wodoodporne i wiatroszczelne.
3. Nie stosuj płynu do płukania tkanin, bo zawarta w nim lanolina niszczy właściwości termoaktywne materiału.
4. Dawkuj odpowiednio detergent. Użycie większej ilości detergentu nie sprawi, że ubrania będą czystsze.
5. Pierz odzież sportową od razu po każdym użyciu, nie zostawiaj mokrej w treningowej torbie, ani w koszu na pranie, ani w pralce – bo trudno potem będzie pozbyć się zapachu stęchlizny, ale przede wszystkim bakterii i pleśni.
6. Pierz sportowe ubrania w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza.
7. Wirowanie jest niewskazane, wybierz delikatny cykl i najniższe obroty (400-600), aby nie rozciągnąć i nie uszkodzić materiału.
8. Plamy i uporczywe zapachy usuń przed praniem.
9. Suszenie po praniu też jest ważne, ale pamiętaj, że funkcjonalna odzież sportowa nie lubi za dużo ciepła (grzejnik!) ani słońca – wyblaknie i może śmierdzieć.

Jeśli już wiesz jak prać i dbać o sportową odzież, to może czas wsiąść na rower i porządnie się spocić?:)

10. Nasz poradnik – nasze produkty. Co cleangang używa i poleca?


4 wpisy
Blog banner
7 minMarta Mikołajczyk

Wiosenne porządki z perspektywy dziecka: jak zaangażować maluchy w sprzątanie?

Wiosenne porządki to doskonała okazja, by zaangażować do sprzątania dzieci. Większość maluchów reaguje na mop podobnie jak na brukselkę – czyli w sposób, delikatnie mówiąc, niezbyt entuzjastyczny. Jednak sprzątanie wcale nie musi być nudnym obowiązkiem, wręcz przeciwnie - może stać się świetną zabawą, która nie tylko pomoże w ogarnięciu bałaganu, ale i pozwoli na wspólne spędzenie czasu w gronie rodziny.

czytaj