Jak szybko posprzątać grób na Wszystkich Świętych – poradnik

Jak szybko posprzątać grób na Wszystkich Świętych – poradnik

Anna Czelewska
22-10-2024
Jak szybko posprzątać grób na Wszystkich Świętych – poradnik

Dzień Wszystkich Świętych jest silnie zakorzeniony w polskiej kulturze i tradycji. Wspominanie naszych bliskich zmarłych i odwiedzanie ich grobów na cmentarzu to sens tego dnia. Lecz co powiedzieliby najbliżsi jeśli ich grób będzie zaniedbany i brudny? 

Nie pozwól, aby brudny nagrobek zakłócił spokój kogokolwiek. Dlatego weź szczotkę w swoje ręce i przygotuj lub pomóż przygotować grób na 1 listopada. Bliskim i rodzinie, która go odwiedzi będzie miło, a zmarłym godnie. Podpowiemy Ci co trzeba zabrać na cmentarz i jakich środków użyć, aby szybko posprzątać grób. A na koniec zadbamy jeszcze o Twoje zamszowe buty.

1. Jak często sprzątać grób, a kiedy tego nie robić? 

Zaplanuj sobie dzień na sprzątanie na cmentarzu. Najlepiej sprząta się wtedy, kiedy jest jasno i nie pada, szczególnie w październiku. Idealnie byłoby to robić regularnie, raz w miesiącu ale… nie zawsze jest taka możliwość. Raz na kwartał sprzątanie i pielęgnowanie grobu powinno się już udać. Opadłe liście, zwiędłe kwiaty i gałęzie warto usuwać częściej. Jest pewna stara tradycja mówiąca o tym, kiedy nie sprząta się grobu, zwłaszcza kwiatów – otóż, po pochówku, ku czci zmarłego, kwiaty powinny pozostać na grobie przez 4-6 tygodni.

2. Przygotuj się do sprzątania grobu: lista niezbędnych narzędzi i środków

Z pewnością przyda Ci się kilka akcesoriów do czyszczenia i pielęgnacji nagrobków. Warto je przygotować wcześniej, aby na cmentarzu nie okazało się, że czegoś brakuje. Oto nasza sprawdzona lista: 

  1. Rękawiczki lateksowe
  2. Wiaderko na wodę
  3. Gąbka i szczotka
  4. Ściereczki do czyszczenia
  5. Ręczniki papierowe
  6. Zmiotka i szufelka
  7. Worki na śmieci i worki na liście
  8. Grabki
  9. Sekator
  10. Termos z wrzątkiem
  11. Środek do czyszczenia – oczywiście!

Możesz również skorzystać z cleangangowego gotowca - zestawu do czyszczenia nagrobków, który zawiera 4 podstawowe i niezbędne akcesoria. Co się w nim znajduje?: 

  • Środek do czyszczenia nagrobka
  • Ekologiczne ściereczki do czyszczenia
  • Lateksowe rękawice, wielokrotnego użytku
  • Szczotka ze sztywnym włosiem      
nad3.jpg

3. Jak czyścić granit, marmur i lastriko. 6 konkretnych porad 

Od czego zacząć? Najpierw usuń z grobu wszystkie przedmioty. Wyczyść pomnik przy użyciu miękkiej gąbki lub szczotki i wybranego środka, a następnie dokładnie opłucz nagrobek czystą wodą, a jej nadmiar zetrzyj miękką szmatką. Te informacje Ci się przydadzą: 

1. Granit to jeden z najtrwalszych materiałów o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jest zarazem delikatny i niewłaściwy sposób czyszczenia może doprowadzić do powstania plam i zanieczyszczeń. Nie używaj twardej szczotki ani kwasu. Nie pastuj, nie woskuj, ani nie natłuszczaj nagrobka granitowego – granit tego nie potrzebuje. Wystarczy ciepła woda z octem (nada pomnikowi połysku) lub delikatny detergent oraz miękka gąbka lub ściereczka.

2. Podobnie jest z marmurem – jest łatwy w pielęgnacji, ale również delikatny i nie wymaga mocnego szorowania. Możesz użyć szczotki z twardym włosiem, ale szoruj delikatnie.

3. Nagrobki z lastriko są najbardziej wytrzymałe. Można je czyścić różnego rodzaju detergentami, sprawdzi się płyn do naczyń, nadwęglan sodu usuwający pleśń, a także denaturat. Niektórzy używają nawet wybielacza. Tutaj twarda szczotka jest wskazana. Niezawodnym elementem podczas czyszczenia lastryka jest woskowanie, bo ten materiał chłonie wodę, a wosk genialnie zapobiega jej wchłanianiu. Woskuj lastriko!

4. Plamę z wosku najlepiej usunąć… wrzątkiem. Wystarczy polać plamę gorącą wodą, chwilę odczekać aż się rozpuści, po czym delikatnie zeskrobać wosk drewnianym patykiem, nie rysując powierzchni nagrobka. 

5. Używaj podstawek pod znicze, aby wosk się nie rozlewał albo nie stawiaj zniczy na płycie nagrobkowej. Podobnie jest z kwiatami w doniczkach – potrzebują podstawek.

6. Skąd wziąć wrzątek na cmentarzu – z termosu z naszej checklisty!

4. Grobbing – co to?

Posprzątane? Teraz możesz w spokoju ducha uprawiać grobbing. To społeczne zjawisko, kojarzone szczególnie z Dniem Wszystkich Świętych. Łączy modowy Houte Couture ze zwiedzaniem cmentarzy (na wzór urban exploration, tylko w legalnym wydaniu). Kulturoznawcy mówią o grobbingu jako o płytkiej formie celebrowania Dnia Wszystkich Świętych, że zamiast zadumy i refleksji nad przemijaniem zakładamy nowe kozaczki i odbywamy tourneé po cmentarzu, i to nie jednym. 

pod5.jpg

5. Grobbing i zamszowe buty – co mają wspólnego?

Jeśli jednak w ten sposób nachylisz się i zapalisz światełko nad opuszczonym lub historycznym grobem – zwiedzaj. Zanim jednak wyruszysz w tournée po cmentarzach, pamiętaj, aby zadbać o swoje zamszowe buty – zwłaszcza jeśli są nowe i nie chcesz ich szybko stracić. Liście i wilgoć im zdecydowanie nie służą. Mamy na to nie tylko samą poradę, ale konkretny zestaw, który pozwoli twoim butom zachować swój niepowtarzalny styl i fason w niepogodę. Dzięki specjalnemu impregnatowi dedykowanemu naturalnej skórze, w tych butach możesz posprzątać groby także po Wszystkich Świętych. 

cleangang poleca

cleangang® 2024