Jak wyczyścić piekarnik domowo i profesjonalnie

Jak wyczyścić piekarnik domowo i profesjonalnie

Anna Czelewska
31-01-2025
Jak wyczyścić piekarnik domowo i profesjonalnie

Siadasz do obiadu. Niesamowite zapachy. Przepyszne, soczyste, pieczone mięsko. Warzywa zapiekane puszczają dodatkowy aromat … Aż ślinka leci i paluszki lizać. Nic dodać, nic ująć. I kiedy już siedzisz z pełnym brzuszkiem po jedzeniu zaczyna do ciebie powoli docierać, że to już koniec sielanki… trzeba zabrać się za sprzątanie po obiedzie.

Wchodzisz do kuchni. Wkładasz naczynia do zmywarki i patrzysz na niego…, a on niewzruszenie na ciebie. Twój piekarnik. Namęczył się  przy obiedzie tyle co ty, a może nawet więcej. Otwierasz go i… ręce ci opadają. Jak zwykle tłuszcz, zaschnięte resztki jedzenia, plamy i ogólnie atak brudu na pełną skalę. No i co masz z tym zrobić? Bez stresu. Czyszczenie piekarnika nie musi być ani męczące, ani uciążliwe. Clengangowy zespół pomoże się ci się uporać z wszędobylskim tłustym brudem w piekarniku!

1. Od czego należy zacząć czyszczenie piekarnika?

  • W pierwszej kolejności wyjmij ze środka piekarnika wszystkie znajdujące się w nim ruchome elementy, takie jak kratki, rożen, blachy… i jeśli ktoś zapomniał, to wczorajszą potrawę! Co nie powinno się zdarzyć!
  • Wiele dzisiejszych modeli piekarników pozwala na demontaż drzwiczek lub wyjęcie szyby, ale to już w ekstremalnych przypadkach walki z brudem. Bo jeśli masz taki przypadek, to raczej systematyczne czyszczenie nie należy do twojej mocnej strony.
  • Jeśli jeszcze nie znasz  dobrze swojego piekarnika, to zwróć uwagę na jego wnętrze i na funkcje jakie posiada. Na przykład piekarniki z funkcją katalizy będą posiadały chropowate płyty znajdujące się wewnątrz komory, po których ściereczką z płynem już nie przetrzesz.
  • Teraz przyjrzyj się zabrudzeniom, aby wiedzieć z czym będziemy walczyć. Brud brudowi nie jest równy, ale każdy będzie stawiać opór.

2. Kilka domowych sposobów czyszczenia piekarnika

Ocet

Kojarzy się zazwyczaj z usuwaniem kamiennych i wapiennych osadów i polerowaniem stali lub szkła. W piekarniku poradzi sobie z zabrudzonymi szybami i przypieczeniami na ściankach komory oraz blasze i kratkach.

Jak użyć octu do czyszczenia piekarnika?

1. Wymieszaj ocet z wodą w stosunku 1:1.

2. Nanieś gąbką lub spryskiwaczem wymieszany ocet na zabrudzenia (komora, blacha, rożen, drabinki).

3. Zaczekaj około 20-30 minut i przetrzyj gładką gąbką lub ściereczką z mikrofibry.

4. Po zastosowaniu octu przemyj piekarnik i inne elementy wodą.

Jeśli zabrudzenia są bardzo uciążliwe wlej wymieszany ocet do naczynia żaroodpornego, wstaw do piekarnika i podgrzewaj w temperaturze 120-150 stopni przez około 45 minut. Pamiętaj, aby wstawić też drabinki, blachy i rożen. Upieczesz kilka pieczeni na jednym ogniu. Po przestygnięciu piekarnika powtórz czynności z punktu 3.

Pamiętaj, by stosować zwykły, czysty ocet, bez dodatków i urozmaiceń.

Wady czyszczenia piekarnika octem?

  • Nie zabija niestety wszystkich bakterii.
  • Długo utrzymujący się, specyficzny zapach może doprowadzić do szału i okazać się drażniącym dla dzieci i osób bardziej wrażliwych.
  • Może uszkodzić powierzchnię piekarnika i innych elementów.

Cytryna

Metoda do walki z lekkimi zabrudzeniami, ale może być stosowana do wstępnego przygotowania gruntu także przy cięższych, tłustych przypaleniach. Jest to dość ekologiczna metoda czyszczenia piekarnika.

1. Wlej 0.5 litra wody i wyciśnij pół cytryny do naczynia żaroodpornego.

2. Wstaw do piekarnika i podgrzewaj przez 30 minut w temperaturze około 180 stopni, najlepiej przy wykorzystaniu funkcji termoobiegu.

3. Zaczekaj aż piekarnik ostygnie i przetrzyj gąbką lub ściereczką z mikrofibry.

Para wodna z mikstury doskonale rozmiękczy przypalenia i tłuste plamy, a dodatkowo pozostawi orzeźwiający zapach cytryny.

Można by wymieniać wiele krążących w internecie, pocztą pantoflową czy z dziada pradziada przekazywanych metod czyszczenia piekarnika. Prawda jest jednak taka, że u jednych one zadziałają, a u innych nie. U jednych będą takie proporcje, a u innych inne. Nie każda metoda jest też bezpieczna i tych nie wymieniamy, a i te najbezpieczniejsze nie zawsze chronią sprzęt, który czyścimy.

nad3.webp

3. Jak szybko i profesjonalnie wyczyścić piekarnik?

Najprostszym sposobem wyczyszczenia piekarnika i najmniej wymagającym jest użycie przeznaczonych do tego środków. Dodatkowo mamy pewność, że usuwamy całe zabrudzenie z bakteriami i wirusami, oszczędzamy i nie niszczymy naszego sprzętu, co przy domowych sposobach niestety często może się zdarzyć i grozić nawet utratą gwarancji!

Do usunięcia tłuszczu, nawet tego najbardziej upartego, użyj płynu do stali nierdzewnej. Wystarczy spryskać zabrudzoną powierzchnię. Odczekaj do 20 sekund i przetrzyj gładką wilgotną ściereczką lub gładką gąbką. Jak paskudny tłuszcz czy przypalone resztki nie poddadzą się za pierwszym razem, powtórz czynność.

W cięższych przypadkach należy wytoczyć ciężkie działa, czyli niepokonanego Burny Bernie - środek do czyszczenia grilla i piekarników. Do tej walki będziesz potrzebować rękawiczek. Spryskaj pianką zabrudzenie. Odczekaj około 5 minut i przetrzyj wilgotną gładką ściereczką, ściereczką z mikrofibry lub gładką gąbką.

Korzystając ze specjalistycznych produktów stawiaj na produkty ekologiczne.

nad4 (1).jpg

4. A czy z „automatem” nie będzie mi łatwiej?

Patrzysz na swój piekarnik i się zastanawiasz: To nowy sprzęt. Dlaczego mam się męczyć przy jego czyszczeniu. Dlaczego mam go czyścić? Sam tego nie zrobi?

Otóż dzisiejsze piekarniki posiadają funkcje czyszczenia, takie jak pyroliza, kataliza czy czyszczenie parą. Ale czy naprawdę myślisz, że będzie tak łatwo? Klikniesz, ustawisz i po ptakach? No nie. Żadna metoda czyszczenia piekarnika nie jest doskonała. Pozwoli ci zaoszczędzić część pracy, ale na sam koniec i tak musisz wziąć do rączki najlepiej ściereczki z mikrofibry lub gładką gąbkę i zebrać pozostałości z wnętrza piekarnika. Żadna automatyczna i wbudowana funkcja czyszczenia piekarnika nie spowoduje magicznego zniknięcia wszystkich zabrudzeń. Nawet pyroliza pozostawi ci popiół do zebrania.

Dodatkową zaletą ręcznego czyszczenia piekarnika jest…? Oszczędność! Każda funkcja czyszcząca, jeśli twój piekarnik ją ma, oznacza pracę piekarnika, a ten nie działa na korbkę. Jeśli nie masz piekarnika z funkcjami automatycznego czyszczenia lub masz starszy piekarnik, gazowy, to ręczne czyszczenie piekarnika jest twoim jedynym rozwiązaniem.

Pamiętaj. Dbając o czystość swojego piekarnika dbasz o higienę, zdrowie i utrzymanie sprzętów w dobrym stanie technicznym. A przecież chcesz, by służyły ci długo!

5. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca: