Jak wyczyścić wok?
Każdy kto posiada wok z pewnością może stwierdzić dwie rzeczy: po pierwsze – ta chińska patelnia smaży nieziemsko, po drugie – nie do końca wiadomo jak ją czyścić, zwłaszcza jeśli jest wykonana ze stali węglowej. Jak utrzymać w czystości wok, pozbyć się przypalonych resztek i zapobiec rdzewieniu? Oto cleangang’owe rady, dzięki którym twój wok będzie smażyć jak najdłużej i będzie świetnie wyglądać.
1. Czy wok się myje?
Wok się myje, lecz nigdy nie myj woka w zmywarce. Detergenty i długi czas zmywania zniszczyłyby naturalną i nieprzywierająca powłokę tej prawdopodobnie najbardziej uniwersalnej patelni w kuchni. Bez zmywarki umyjesz i wyczyścisz woka szybko i prosto.
2. Jak umyć wok?
Najpierw pozwól, aby wok ostygł, jeśli był niedawno używany – lepiej chwilę odczekać niż zdeformować to naczynie. Następnie zalej go gorącą wodą na 10 minut, po czym delikatnie umyj miękką stroną gąbki. Przyschnięte resztki jedzenia usuń szorstką stroną gąbki lub drewnianą szpatułką. Opłucz wok i dobrze go osusz na małym ogniu, aż do ostatniej kropli wody. Nie czekaj z suszeniem. Wok pozostawiony w wodzie lub ociekający na suszarce - zardzewieje.
3. Jak wyczyścić wok?
Mycie a czyszczenie woka, to nie to samo. Nawet wok od czasu do czasu pokryje się przypalonym brudem. Nie zawsze przecież zmywasz „gary” zaraz po gotowaniu – choć wiesz, że tak byłoby najlepiej. Jak usunąć taki zapomniany, przypalony brud? Są na to dwie metody: na mokro lub na sucho, ale obie na gorąco.
Czyszczenie woka na mokro: wlej do woka około 1,5 litra wody i podgrzej ją, aż się zagotuje. Gorący wok łatwiej się czyści. Do wrzącej wody dodaj kwasek cytrynowy – poł małej saszetki. Wymieszaj wodę z kwaskiem, a następnie wyczyść patelnię za pomocą gąbki, wspomagając się szpatułką lub szczypcami, bo gorące! Ponownie umyj wok w ciepłej wodzie za pomocą gąbki i łagodnego, a zarazem skutecznego detergentu. Wypłucz i wysusz wok na małym ogniu.
Czyszczenie woka na sucho: rozgrzej wok na dużym ogniu. Łatwiej się czyści gorący wok. W zależności od intensywności ciepła, wok może zmienić kolor, lekko dymić i wydzielać metaliczny zapach. Kiedy zauważysz tłusty osad, który zacznie tworzyć skorupę (stanie się kruchy), wok jest gotowy do czyszczenia. Wyłącz gaz. Zdejmij osad płaską niemetalową szpatułką, pozwalając mu spaść na środek naczynia. Ostudź wok i opłucz go pod zimną, bieżącą wodą. Następnie użyj delikatnej gąbki, aby zetrzeć resztki osadu.
Pamiętaj, że po tak gruntownym czyszczeniu – czy na mokro, czy na sucho - konieczne jest sezonowanie woka olejem roślinnym, który chroni powierzchnię przed korozją. Dopiero wtedy możesz ponownie smażyć i mieszać! Przy okazji może warto umyć kuchnię? Mamy na to specjalny środek czyszczący KITCH N TENSE, którym usuniesz oporne, tłuste i przypalone zabrudzenia wokół woka, a także spody przypalonych garnków i innych patelni. Najlepiej opłaca się mieć cały zestaw, bo w nim masz: płyn do kuchni na tłuszcz i przypalenia, płyn do czyszczenia kuchni, gąbki do czyszczenia garnków, kapsułki do przygotowania nowego zapasu płynu, naturalną gąbkościerkę. Można poszaleć.
4. Czego nie używać do czyszczenia woka?
Nie używaj wody pod ciśnieniem ani pary wodnej. Czyść woka za pomocą gąbki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Stosuj wyłącznie neutralne lub specjalne środki czyszczące do woka. Nie używaj materiałów ściernych, myjek do szorowania, rozpuszczalników ani metalowych przedmiotów.
5. Jak usunąć lepkość lub rdzę z woka?
Nie panikuj! To nic wielkiego. Rdza lub lepka powierzchnia na woku może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli dawno nie był używany. Dlatego tak ważne jest prawidłowe suszenie woka oraz nakładanie cienkiej warstwy oleju. Każdy ma jakieś tendencje. Wok, szczególnie ze stali węglowej, ma tendencje do rdzewienia, dlatego nie można go długo moczyć w wodzie, pozostawiać mokrego i… nie używać. Każdy by zerdzewiał.
Oto szybki sposób na usunięcie lepkich miejsc i rdzy:
1. Rozgrzej wok na dużym ogniu, aż kropla wody wyparuje w ciągu sekundy lub dwóch.
2. Zdejmij wok z ognia, dodaj 2 łyżeczki soli i 1 łyżeczkę oleju roślinnego (zawsze używając połowy ilości oleju w stosunku do soli) i pocieraj specjalną gąbką wszędzie tam, gdzie wok jest lepki lub zardzewiały. Uważaj, aby nie dotykać dłonią gorącego woka. Sól prawdopodobnie zbrązowieje. Szoruj do skutku.
3. Wypłucz wok, a następnie dokładnie go osusz na małym ogniu, aż zniknie ostatnia kropla wody.
▶ Jeśli twój wok jest bardzo zardzewiały, i konieczne było użycie mocniejszego detergentu podczas czyszczenia, warto go ponownie poddać sezonowaniu, czyli wypaleniu i natłuszczeniu olejem. Co trzeba zrobić Umieść wok na średnim ogniu i dodaj około 2 łyżek oleju roślinnego. Poczekaj, aż lekko zacznie dymić. Rozprowadź olej równomiernie na całej powierzchni za pomocą ręcznika papierowego i szpatułki. Umyj wok w ciepłej wodzie za pomocą gąbki, ale nie używaj detergentu. Wytrzyj wok do sucha.
6. Jak przechowywać wok?
Ostrożnie. Trzymaj wok w miejscu, w którym inne patelnie i garnki go nie porysują. Jeśli używasz woka tylko okazjonalnie, włóż go do papierowej torby, aby chronić przed wilgocią i kurzem. Na czas przechowywania nałóż cienką warstwę oleju na powierzchnię woka. Zapobiega to rdzewieniu. Dobry będzie olej roślinny lub oliwa z oliwek, ponieważ nie wydzielają one zbyt wiele zapachu. Nie poparz się tylko!
7. Jak konserwować wok?
Po prostu często go używaj! Traktuj woka jak patelnię do wszystkiego, a nie na specjalne okazje. Za każdym razem, gdy smażysz na woku, wzmacniasz jego naturalną powłokę zapobiegającą przywieraniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowej patelni. Gotowanie z olejami i tłuszczami - w szczególności smażenie na głębokim tłuszczu - jest dla woka najlepsze.
Przy odpowiedniej pielęgnacji dobrej jakości wok ze stali węglowej może przetrwać nawet pokolenia!