Mycie i czyszczenie lodówki według specjalistów cleangang
Lodówka. Królowa kuchni. Największy i najważniejszy jej element. Epicentrum życia kuchennego. To z niej korzystają wszyscy domownicy bez względu na wiek oraz umiejętności kulinarne. Na lodówce z zewnątrz zobaczysz odciśnięte małe rączki i paluszki, a także odciski dużych dłoni. A to dopiero początek. Otwierasz lodówkę, a tam uszczelka z ciemnym nalotem i czymś co tylko masz nadzieję, że nie jest nowym daniem wyrastającym ze starego. Jej lśniące, białe wnętrze bije po oczach żółtymi przebarwieniami, plamami z różnych płynów i wszędobylskimi kruszynami różnego pochodzenia i wielkości. Nie ma co wspominać o zapachu, co wali w nos jak pięść na treningu bokserskim. Totalny brud i syf. Zamykasz drzwiczki i wmawiasz sobie, że nie wygląda to tak źle? NIE! Zakasaj rękawy i przeprowadź operację o kryptonimie „czyszczenie lodówki”. A pomogą Ci w tym spece z cleangang’u, którzy dobrze wiedzą co robią!
Twoja lodówka to miejsce przechowywania żywności. Mysi być czysta. Musi być lśniąca, choć nie przesadzajmy do końca. Pamiętaj, że im rzadziej czyścisz lodówkę, tym więcej pleśni, bakterii i innych drobnoustrojów w niej się domowi i całkiem nieźle w niej żyje. Ponadto te wszystkie paskudztwa dostają się do lub na jedzenie, które potem serwujesz sobie i domownikom. Odchowane i tłuściutkie. I nie myś., że niska temperatura nie pozwala im się rozwijać.
Z czym będziesz walczyć? Z bakteriami, drobnoustrojami, plamami, tłuszczem i pleśnią. O co będziesz walczyć? O higienę, zdrowe miejsce przechowywania żywności i ten przyjemny, lśniący wygląd, nie zapominając o zapachu.
Nie masz co się oszukiwać. Nie będzie łatwo…. Będzie jeszcze łatwiej niż myślisz!
Powiemy ci, jak zabrać się do mycia i czyszczenia lodówki. Jakich sposobów użyć i na co zwrócić uwagę, aby twoja lodówka lśniła, była higienicznie czysta i pachniała jak nowa.
1. Zabieramy się do czyszczenia lodówki – pierwsze kroki
- W pierwszej kolejności odłącz lodówkę od prądu. Inaczej lodówki nie wyczyścisz, a starając się ją umyć podczas jej działania możesz ją tylko zepsuć, a na dodatek alarm otwartych drzwiczek doprowadzi cię do szaleństwa.
- Opróżnij lodówkę ze wszystkich produktów spożywczych. Przy okazji odkryjesz pewnie jeden czy dwa „zagubione skarby”, których już tam nie powinno być. Wiesz co masz z nimi zrobić.
- Przy rozmrażaniu lodówki nie zapomnij o zamrażarce. Wszystko zależy od sprzętu jaki posiadasz i czy rozmrażając lodówkę automatycznie rozmrozi się i zamrażarka. Trzeba to sprawdzić w instrukcji. Dobrym pomysłem jest umieszczenie wyjętych z zamrażarki produktów w pojemniku ze styropianu z przykrywką lub misce. Ważne, by zmieścić tam jak najwięcej zamarzniętych produktów. Dlaczego? Prosta fizyka. Im więcej produktów, tym więcej chłodnej powierzchni skupionej w jednym miejscu utrzymującej dłużej niską temperaturę w swoim najbliższym otoczeniu.
- Jeśli masz lodówkę NO FROST (bezszronowa) czy z technologią bardzo podobną (producenci sprzętu uwielbiają prześcigać się w różnym nazywaniu jednej i tej samej lub podobnie działającej funkcji), to do czyszczenia i mycia lodówki możesz przystąpić praktycznie od razu po odłączeniu jej od prądu, chyba że zauważysz drobne kryształki lodu lub szronu. Wtedy odczekaj chwilę jak naturalnie znikną. W przypadku lodówki bez systemu NO FROST musisz poczekać aż lodówka się naturalnie odmrozi.
- Podczas rozmrażania nie zapomnij położyć pod lodówką szmatki, ręcznika lub jakiejś tacki, by ściekająca woda nie zalała ci kuchni.
- Wyjmij z wnętrza lodówki wszystkie półki, tacki, podwieszane uchwyty na butelki, szuflady etc. W zależności od stopnia zabrudzenia możesz zacząć je moczyć w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, aby dla bezpieczeństwa szklanych półek, jeśli takie masz, nie wkładać ich od razu po wyjęciu z zimnego wnętrza lodówki do zbyt ciepłej wody. Szkło może pęknąć przy dużej różnicy temperatur… tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Odczekaj kilka minut. Jest to dobra praktyka pomimo zapewnień producentów, że niektóre półki szklane są odporne itd. Jeśli pęknie, to ty będziesz bez półki, nie producent.
- Teraz zabierz się za uprzątnięcie wszystkich okruszków i luźnych pozostałości z wnętrza lodówki. Jednym słowem, pozamiataj w środku.
- Przygotuj sobie wszystkie elementy do pracy: ściereczkę z mikrofibry, szmatkę lub gąbkę (najlepiej używać gładkiej strony gąbki, by nie uszkodzić wnętrza lodówki), wybrany przez ciebie roztwór (ocet, cytryna itd.) lub specjalistyczny płyn do mycia lodówki i zamrażarki.
2. Mycie lodówki sposobami domowymi i profesjonalnymi
Ocet
To standardowa metoda czyszczenia, która jest całkiem skuteczna w odkażaniu powierzchni i radzeniu sobie z pleśnią. Dobrze sprawdzi się też przy zaschniętych plamach. Wystarczy rozrobić ocet z wodą w proporcji 1:1 i zacząć nim myć lodówkę od góry do dołu. Trzeba pamiętać, że ocet nie wybije wszystkich bakterii i drobnoustrojów i będzie wymagał większego nakładu siły przy bardziej uporczywych plamach. Dodatkowo zapach octu może być drażniący i nie tak łatwo go się pozbyć.
Cytryna lub kwasek cytrynowy
Dobra na lekkie przybrudzenia i przyschnięcia. Co do proporcji to można tutaj podać wiele różnych propozycji 1:1, ½ cytryny lub kwasku cytrynowego :1 ciepłej wody. Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia i własnych doświadczeń. Niestety nie jest aż tak skuteczna w zwalczaniu bakterii, ale za to pozostawia bardzo przyjemny zapach świeżości. Może być uzupełnieniem dla octu, aby po przemyciu wodą powierzchni lodówki po occie jeszcze bardziej zniwelować jego nieprzyjemny zapach.
Soda oczyszczona
Dość dobrze walczy z bakteriami, zabrudzeniami, plamami zaschniętymi i tłustymi oraz pleśnią.
Płyn do mycia lodówek
Najlepszym i najbardziej sprawdzonym sposobem jest płyn do mycia lodówek i zamrażarek. Dlaczego? Nie chodzi tu o reklamę. Płyny do mycia lodówek są sprawdzone i specjalnie tworzone pod kątem zwalczania pleśni i bakterii oraz usuwania zabrudzeń o różnym stopniu i różnej tłustości. Dodatkowo większość z nich radzi sobie wyśmienicie z nieprzyjemnym zapachem. Specjalistyczne płyny są też bezpieczne dla sprzętu i żywności. Dobrym rozwiązaniem są gotowe propozycje, jak zestaw do mycia lodówki. Czyli wszystko co potrzebujesz do pielęgnacji i higieny twojego sprzętu. Dodatkową zaletą jest możliwość uzupełnienia płynów do mycia lodówek i zamrażarek.
3. Mycie uszczelek. Nie można o nich zapomnieć
Bardzo ważnym elementem, którego nie można pominąć podczas mycia lodówki są uszczelki. To tam rośnie sobie spokojnie pleśń, a ze względy na strukturę gumowej uszczelki, doskonale się rozwija. Gromadzą się w niej kruszynki jedzenia i powstają nawarstwiające się plamy i bakterie. Wiele osób pomija uszczelkę podczas czyszczenia lodówki i jest to ogromny błąd!
4. Jak wyczyścić uszczelkę w lodówce?
Uszczelkę należy dokładnie wymyć wybranym płynem lub domową recepturą używając szmatki, ściereczki z mikrofibry lub gąbki (najlepiej gładką stroną, by nie uszkodzić wnętrza lodówki), zagłębiając się we wszystkie nierówności uszczelki. Dla odważniejszych podsuniemy rozwiązanie obejmujące wyjęcie całej uszczelki z drzwi i dokładne wymycia samej uszczelki, jak i wgłębienia w drzwiach przeznaczonego właśnie dla niej. Najlepiej podczas wyjmowania uszczelki zapamiętać, którą stroną była włożona. Nie panikuj! Jak ją włożysz odwrotnie, nic wielkiego się nie stanie. Guma się rozciąga. Pamiętajcie jednak, że drzwi się otwierają i zamykają, i sama guma się deformuje, więc aby uniknąć małych niedogodności zapamiętaj jak uszczelka była włożona oryginalnie.
5. Czy można wymyć lodówkę bez odłączania jej od prądu?
Ogólnie mówiąc, NIE! Może to grozić uszkodzeniem sprzętu.
Możesz jednak poczyścić wszystkie ruchome elementy znajdujące się we wnętrzu lodówki (oczywiście wyjmując je na zewnątrz). Nie jest to doskonałe rozwiązanie, bo przecież kto lubi tylko częściowo wykonaną pracę?
Do dyspozycji masz również płyn do mycia lodówek i zamrażarek, którym możesz usuwać wszelkie zabrudzenia nawet do -20 stopni. Bez rozmrożenia lodówki możesz spokojnie nim czyścić zabrudzenia w lodówce i zamrażarce, pamiętając, aby robić to szybko i nie pozostawiać otwartych drzwiczek lodówki na długo.
6. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca:
4 wpisy