📦 darmowa dostawa od 150 zł

promocje
czyszczenie
seria nature all
pranie
zmywanie
obuwie
autokosmetyka
zapachy
zestawy
nowości
Strona głównaStrona główna
Kochamy, więc odnawiamy – czyli recykling i segregacja dla dociekliwych

Kochamy, więc odnawiamy – czyli recykling i segregacja dla dociekliwych

Ochrona środowiska jest dla ciebie czymś całkowicie naturalnym? Zatem na bank dobrze znasz takie pojęcia, jak segregacja śmieci i recykling. Przyznasz jednak, że choć temat może wydawać się oczywisty, prawie wszyscy czasem miewamy wątpliwości: „do którego kosza właściwie to wyrzucić?” Potrafisz wybrać właściwy pojemnik na odpady bez mrugnięcia okiem? Sprawdźmy, czy zasady sortowania masz w małym paluszku i czy faktycznie nic cię nie zaskoczy.

 

W skrócie:

  • Recykling — jakość z odzysku
  • Co z tego mamy?
  • Segregacja śmieci, czyli ochrona środowiska najwyższego sortu.
  • Gra w kolory – czas wybrać pojemnik.
  • Jak najlepiej robić to w domu?

blog_recykling_plasticbootle.png

Recykling - jakość z odzysku

Nazwa „recykling" pochodzi z języka angielskiego i składa się z dwóch słów: „re" oznaczającego „ponownie" i „cycle" oznaczającego „cykl". Tyle z teorii. A w praktyce? Materiały, takie jak papier, szkło, metal i tworzywa sztuczne, zyskują drugie życie i po raz kolejny zostają wprowadzone do obiegu, jako całkowicie nowe produkty. Co ważne, większość materiałów z odzysku gatunkowo nie różni się niczym od swoich poprzedników. W niektórych przypadkach proces recyklingu może nieznacznie wpłynąć na wytrzymałość i jakość przetwarzanych surowców, jednak nadal jest to rozwiązanie zdecydowanie korzystne dla środowiska naturalnego.

Konsumenci kupują coraz świadomiej. Zwracają oni uwagę nie tylko na skład produktu, ale także na jego opakowanie. Nic dziwnego, że producenci z roku na rok coraz chętniej sięgają po surowce wtórne i szukają innowacyjnych rozwiązań pozwalających na jeszcze efektywniejszą „reinkarnację” używanych materiałów.

Dobrym przykładem takiego pionierskiego opakowania może być nasze mydło w płynie. W cleangangu pakujemy je w doypack z monomateriału, który nadaje się do recyklingu w całości, łącznie z z jego zamknięciem. Matka Ziemia lubi to.

blog_recykling_tree.png

Co z tego mamy?

Słowo recykling z założenia przywołuje pozytywne skojarzenia. W naszych głowach zapala się wtedy lampka: "o, wchodzimy w ekologię". I słusznie, bo zalet surowców wtórnych jest bardzo wiele.

Na dobry początek: recykling to idealny sposób na znaczne zmniejszenie ilości odpadów, które przez długie lata obciążają środowisko i negatywnie wpływają na ekosystem, w tym nasze zdrowie.

Wszechobecny plastik to prawdziwa zmora dla natury. W zależności od rodzaju użytego tworzywa sztucznego plastikowe opakowania mogą rozkładać się od 100 do aż 1000 lat! Lubisz opierać się na konkretach? Oto one: standardowa torba na zakupy pozostanie z nami przez kolejne 400, a papierek po cukierku aż 450 lat.

Recykling sprzyja oszczędności oraz ograniczeniu pozyskiwania nowych surowców naturalnych, a tym samym zapewnia im ochronę. Dla zobrazowania: przetworzenie jednej tony papieru może uchronić przed unicestwieniem aż 17 drzew.

Kolejny atut to solidne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych powstających podczas procesu produkcji. Gazy te w znacznym stopniu odpowiadają za niekorzystne zmiany klimatyczne, takie jak: globalne ocieplenie, niebezpieczny wzrost poziomu morza czy ekstremalne zjawiska pogodowe.

Recykling pozwala również na zużycie mniejszej ilości energii, niż to ma miejsce w trakcie produkcji na bazie pierwotnych surowców. Dzięki temu obniża się stopień zanieczyszczenia powietrza, wody oraz gleby. A to zdecydowanie poprawia nasz komfort życia. Tu drobna ciekawostka: produkcja aluminium z surowców wtórnych wymaga zaledwie 5% energii potrzebnej do produkcji aluminium z rudy. Można? Można!

shutterstock_1504823981.jpeg

Segregacja śmieci, czyli ochrona środowiska najwyższego sortu.

Jak to w życiu bywa, ciężko osiągnąć pełen sukces bez rozpoczęcia pracy u podstaw. Recykling wymaga odpowiedniego sortowania, czyli dzielenia naszych domowych śmieci na poszczególne kategorie. Zwróć uwagę, z czego wykonany został odpad i jakie są jego właściwości chemiczne. Skrupulatna segregacja to pierwszy krok do dalszej obróbki i omawianego wcześniej recyklingu. Pamiętaj, każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę w procesie ochrony środowiska, a wystarczy jedynie spełnić podstawowe zasady segregacji.

Gra w kolory – czas wybrać pojemnik.

Jednolity System Segregacji Odpadów brzmi znajomo? To coś, z czym masz do czynienia codziennie, choć niekoniecznie o tym wiesz. Spieszymy z wyjaśnieniami!  

Jednolity System Segregacji Odpadów to ustalony kod kolorystyczny, który ułatwia właściwą segregację śmieci. W zależności od koloru pojemnika umieszczamy w nim inny rodzaj odpadów.

 

Pojemnik brązowy – odpady biodegradowalne

Tu trafiają naturalne odpady, które można przerobić między innymi na kompost lub organiczne podłoża do roślin. Zaliczamy do nich: zepsute owoce i warzywa, resztki żywności, skorupki jajek, liście, trawę, rośliny, korę i drobne ścinki z drewna.

Czego nie wrzucamy? Ziemi, drewnianych elementów pokrytych farbą lub impregnatem, kości, ości i odchodów zwierząt, płyt drewnopodobnych, popiołu z węgla kamiennego, kamieni.

Ważne, by odpady organiczne umieszczać w koszu bez foliowego worka, który zniweczyłby nasz wysiłek związany z sortowaniem. Jeśli nie chcesz gromadzić ich bezpośrednio w koszu, możesz użyć całkowicie biodegrowalnego worka na śmieci, który stworzyliśmy na bazie skrobi.

 

Pojemnik niebieski – papier

To miejsce na wyroby papiernicze, które nadają się do recyklingu, czyli: książki, czasopisma, kartony, artykuły papiernicze, instrukcje obsługi, ulotki, papierowe opakowania bez dodatku folii, opakowania po jajkach.

Jakie materiały nie mają tu wstępu? Zużyte ręczniki papierowe i chusteczki, mocno zabrudzone (np. tłuste) odpady z papieru, kartonowe opakowania po napojach lub mleku, opakowania pokryte folią lub lakierem.

 

Pojemnik zielony – szkło barwione i bezbarwne

Tu swoje miejsce znajdzie zarówno szkło barwione, jak i bezbarwne. Możesz się również natknąć się na białą wersją pojemnika, która przeznaczona jest wyłącznie do szkła bezbarwnego. Zielony pojemnik chętnie przygarnie: słoiki, butelki po napojach i alkoholu, pojemniki szklane po kosmetykach. Przed wrzuceniem szkła do pojemnika koniecznie usuń wszystkie wieczka, pokrywki i zakrętki, a następnie umieść je w pojemniku żółtym.

Wyroby zakazane? Lustra, szyby, naczynia po lekach, rozpuszczalnikach i środkach chemicznych, szkła okularów, żarówki, ceramika i porcelana (w tym doniczki).

 

Pojemnik żółty – metale i tworzywa sztuczne

Przeznaczony jest dla opakowań z tworzyw sztucznych i niektórych metali. Wśród nich: puszki, plastikowe butelki, folia aluminiowa, plastikowe torby i worki, czysty styropian, zakrętki i wieczka, kartonowe opakowania po nabiale i napojach, plastikowe opakowania po kosmetykach, żywności i środkach chemicznych.

 

Pojemnik szary – odpady komunalne zmieszane

Tu trafiają śmieci, które nie mogły zostać odpowiednio posegregowane lub nie spełniają wymogów innych pojemników. Należą do nich między innymi: resztki mięsa i kości zwierząt, silnie zabrudzone worki papierowe i zużyte artykuły higieniczne. To także miejsce na żwirek z kuwet, potłuczone szkło oraz tekstylia.

A co w tym przypadku jest zakazane? Baterie, odpady budowlane, akumulatory, sprzęt elektryczny, niebezpieczne odpady komunalne oraz medyczne, leki.

blog_recykling_trashbin.png

Jak najlepiej robić to w domu?

Chcesz sortować śmieci po mistrzowsku? Postaw na odpowiedni sprzęt. Może to być pojedynczy kosz z przegródkami lub indywidualne pojemniki do segregacji śmieci, wyposażone w kolorowe znaczniki, które pozwolą na sprawne dzielenie odpadów. Aby zaoszczędzić miejsce i usprawnić przechowywanie śmieci, zawsze zgniataj plastikowe butelki, puszki i inne pojemniki, a papierowe odpady zwiń do jak najmniejszych rozmiarów.

Nadal masz problem z decyzją, gdzie dany odpad powinien się znaleźć? Wejdź na stronę dotyczącą zasad segregacji i wydrukuj sobie małą ściągę, a następnie przyklej ją blisko kosza na śmieci lub na lodówce. Dzięki temu trudno będzie o pomyłkę.

Segregacja śmieci wydaje się prostym i oczywistym tematem, jednak odpowiednie sortowanie odpadów potrafi przyprawić o zawrót głowy. Mamy nadzieję, że nasza mała ściąga rozwiała Twoje wątpliwości i teraz bez najmniejszych wątpliwości każdy śmieć w Twoim domu trafi w odpowiednie miejsce.