Skórzane buty: jak zadbać o każdy rodzaj skóry

Skórzane buty: jak zadbać o każdy rodzaj skóry

03-01-2024
Skórzane buty: jak zadbać o każdy rodzaj skóry

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z którego produkowane są buty jest skóra. Nic dziwnego: jest elegancka i przy odpowiedniej pielęgnacji – bardzo trwała. Różne rodzaje skórzanych butów wymagają jednak odpowiedniego podejścia. Sprawdź, jak zadbać o ulubione buty z każdego rodzaju skóry.

Zadbane buty posłużą latami

Regularne czyszczenie i pielęgnacja skórzanych butów to sposób nie tylko na ich świetny wygląd, ale i odporność na warunki atmosferyczne.To kluczowe, by utrzymać obuwie w doskonałej kondycji nawet na długie lata. Poniżej znajdziesz przewodnik, w którym opisujemy, jak wyczyścić i zakonserwować różne skórzane materiały.

Buty ze skóry gładkiej i licowej

To jeden z najpopularniejszych rodzajów skóry. Jest ona odporna na zabrudzenia i wodę, ale zaniedbana może pękać i się marszczyć. Dlatego należy o nią dbać, regularnie czyszcząc i konserwując.

Aby wyczyścić buty z gładkiej skóry, użyj szczotki o miękkim włosiu lub delikatnej szmatki. Najpierw „na sucho” zbierz zaschnięte zabrudzenia i kurz. Następnie umyj mydłem do czyszczenia skóry za pomocą gąbki do skór.

W kolejnym kroku zadbaj o kolor butów. Za pomocą mazaka nanieś na nie pastę koloryzującą o odpowiedniej barwie. Odżywi ona skórę, a jednocześnie nabłyszczy ją i zaimpregnuje oraz sprawi, że nie będzie ona wysychać i pękać. Dodatkowym zadaniem pasty jest zabezpieczenie butów przed powstawaniem tłustych plam. 

Wypastowane buty dogłębnie wypoleruj. Do tego najlepsza będzie szczotka z miękkim włosiem i odrobina cierpliwości. Aby uzyskać najlepszy efekt, poświęć na to kilka minut, a my obiecujemy: twoje buty z gładkiej skóry odwdzięczą się świetnym wyglądem. 

Możesz użyć również pasty bezbarwnej, która odświeży oryginalny kolor butów i nie wymaga polerowania. W przypadku skóry gładkiej najlepiej sprawdzi się pasta olejowa do skór gładkich lub pachnąca pasta olejowa. Nanieś ją za pomocą gąbki ruchem stemplującym. 

Buty ze skóry olejowanej najlepiej czyścić specjalnym środkiem

Buty ze skóry olejowanej

Skóra olejowana posiada dodatkową warstwę zabezpieczającą przed zabrudzeniami i wodą. W przypadku butów z niej wykonanych zacznij od usunięcia zaschniętych zabrudzeń i kurzu przy użyciu miękkiej szczotki. Następnie wykorzystaj specjalny środek do czyszczenia skóry olejowanej. Ma on już wbudowany aplikator w formie szczoteczki. Wystarczy delikatnie nacisnąć nią na powierzchnię buta i równomiernie rozprowadzić płyn, a po chwili usunąć pianę wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia.

Lakierowane buty mogą odzyskać blask

Buty ze skóry lakierowanej

Charakterystyczne lakierki swoją błyszczącą powierzchnię zawdzięczają specjalnej powłoce. Z jednej strony są stosunkowo łatwe w czyszczeniu, z drugiej – aby dobrze wyglądać muszą być zawsze zadbane.

Czyszczenie zacznij od przetarcia wilgotną ściereczką, a następnie wykorzystania mydła do skór i szczotki z miękkim włosiem. W wielu przypadkach warto wyczyścić w ten sposób nie tylko zewnętrzną warstwę skóry, ale i wnętrze buta.

Aby pozbyć się zagnieceń, wykorzystaj nasz trik: umieść wewnątrz butów prawidła i ostrożnie wysusz je suszarką do włosów, a następnie pozostaw prawidła na kilka godzin.

Następnie użyj żelu do pielęgnacji skóry lakierowanej, który dodatkowo czyści, odżywia i uelastycznia skórę oraz zapobiega jej pękaniu. Wcieraj go delikatną ściereczką aż do wyschnięcia.

W ostatnim kroku użyj szczotki z miękkim włosiem i wypoleruj lakierowane buty, by lśniły jak nowe.

Buty zamszowe są bardzo delikatne

Buty z zamszu i nubuku

Zarówno zamsz, jak i nubuk to materiały bardzo delikatne. Łatwo je uszkodzić lub pozbawić koloru, również podczas nieumiejętnego czyszczenia. Skóra zamszowa i nubuk nie lubią zbyt intensywnego kontaktu z wodą, dlatego potrzebne jest tu specjalne podejście.

Najpierw przeczyść buty suchą szczotką do zamszu i nubuku, a konkretniej jej syntetyczną stroną. Pozbędziesz się w ten sposób powierzchownych zabrudzeń i kurzu.

W kolejnym kroku wyczesz buty mosiężną częścią szczotki. W ten sposób usuniesz resztki kurzu i nadasz butom puszystości. 

Po wyczesaniu butów użyj pasty koloryzującej do zamszu i nubuku, a następnie - pielęgnującego płynu do zamszu i nubuku ze specjalnym aplikatorem. Odświeży on oryginalny kolor butów i poprawi właściwości hydrofobowe nie zmniejszając oddychalności powierzchni.

Dbaj nie tylko przy czyszczeniu

Powyżej zebraliśmy najważniejsze informacje o czyszczeniu i pielęgnacji skórzanych butów. Jeśli będziesz je stosować – twoje buty z rozmaitych rodzajów skóry będą ci służyć o wiele dłużej.

Aby mieć pewność, że dajesz im opiekę, na jaką zasługują, pamiętaj o kilku dodatkowych zasadach: kiedy ich nie nosisz, zostawiaj je w prawidłach, najlepiej w przewiewnym miejscu i z dala od źródeł ciepła i wilgoci; zakładając je używaj łyżki, a użytkując staraj się unikać wody i błota.