Skórzane buty: jak zadbać o każdy rodzaj skóry

Skórzane buty: jak zadbać o każdy rodzaj skóry

Anna Czelewska
03-01-2024
main image

Jednym z najpopularniejszych materiałów, z którego produkowane są buty jest skóra. Nic dziwnego: jest elegancka i przy odpowiedniej pielęgnacji – bardzo trwała. Różne rodzaje skórzanych butów wymagają jednak odpowiedniego podejścia. Sprawdź, jak zadbać o ulubione buty z każdego rodzaju skóry.

1. Zadbane buty posłużą latami

Regularne czyszczenie i pielęgnacja skórzanych butów to sposób nie tylko na ich świetny wygląd, ale i odporność na warunki atmosferyczne.To kluczowe, by utrzymać obuwie w doskonałej kondycji nawet na długie lata. Poniżej znajdziesz przewodnik, w którym opisujemy, jak wyczyścić i zakonserwować różne skórzane materiały.

2. Buty ze skóry gładkiej i licowej

To jeden z najpopularniejszych rodzajów skóry. Jest ona odporna na zabrudzenia i wodę, ale zaniedbana może pękać i się marszczyć. Dlatego należy o nią dbać, regularnie czyszcząc i konserwując.

Aby wyczyścić buty z gładkiej skóry, użyj szczotki o miękkim włosiu lub delikatnej szmatki. Najpierw „na sucho” zbierz zaschnięte zabrudzenia i kurz. Następnie umyj mydłem do czyszczenia skóry za pomocą gąbki do skór.

W kolejnym kroku zadbaj o kolor butów. Za pomocą mazaka nanieś na nie pastę koloryzującą o odpowiedniej barwie. Odżywi ona skórę, a jednocześnie nabłyszczy ją i zaimpregnuje oraz sprawi, że nie będzie ona wysychać i pękać. Dodatkowym zadaniem pasty jest zabezpieczenie butów przed powstawaniem tłustych plam. 

Wypastowane buty dogłębnie wypoleruj. Do tego najlepsza będzie szczotka z miękkim włosiem i odrobina cierpliwości. Aby uzyskać najlepszy efekt, poświęć na to kilka minut, a my obiecujemy: twoje buty z gładkiej skóry odwdzięczą się świetnym wyglądem. 

Możesz użyć również pasty bezbarwnej, która odświeży oryginalny kolor butów i nie wymaga polerowania. W przypadku skóry gładkiej najlepiej sprawdzi się pasta olejowa do skór gładkich lub pachnąca pasta olejowa. Nanieś ją za pomocą gąbki ruchem stemplującym.

blog_1200X800.jpg

3. Buty ze skóry olejowanej

Skóra olejowana posiada dodatkową warstwę zabezpieczającą przed zabrudzeniami i wodą. W przypadku butów z niej wykonanych zacznij od
usunięcia zaschniętych zabrudzeń i kurzu przy użyciu miękkiej szczotki.
Następnie wykorzystaj specjalny środek do czyszczenia skóry olejowanej. Ma on już wbudowany aplikator w formie szczoteczki. Wystarczy delikatnie nacisnąć nią na powierzchnię buta i równomiernie rozprowadzić płyn, a po chwili usunąć pianę wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia.

4. Buty ze skóry lakierowanej

Charakterystyczne lakierki swoją błyszczącą powierzchnię zawdzięczają specjalnej powłoce. Z jednej strony są stosunkowo łatwe w czyszczeniu, z drugiej – aby dobrze wyglądać muszą być zawsze zadbane.

Czyszczenie zacznij od przetarcia wilgotną ściereczką, a następnie wykorzystania mydła do skór i szczotki z miękkim włosiem. W wielu przypadkach warto wyczyścić w ten sposób nie tylko zewnętrzną warstwę skóry, ale i wnętrze buta.

Aby pozbyć się zagnieceń, wykorzystaj nasz trik: umieść wewnątrz butów prawidła i ostrożnie wysusz je suszarką do włosów, a następnie pozostaw prawidła na kilka godzin.

Następnie użyj żelu do pielęgnacji skóry lakierowanej, który dodatkowo czyści, odżywia i uelastycznia skórę oraz zapobiega jej pękaniu. Wcieraj go delikatną ściereczką aż do wyschnięcia.

W ostatnim kroku użyj szczotki z miękkim włosiem i wypoleruj lakierowane buty, by lśniły jak nowe.

blog_1200X800 – 2.jpg

5. Buty z zamszu i nubuku

Zarówno zamsz, jak i nubuk to materiały bardzo delikatne. Łatwo je uszkodzić lub pozbawić koloru, również podczas nieumiejętnego czyszczenia. Skóra zamszowa i nubuk nie lubią zbyt intensywnego kontaktu z wodą, dlatego potrzebne jest tu specjalne podejście.

Najpierw przeczyść buty suchą szczotką do zamszu i nubuku, a konkretniej jej syntetyczną stroną. Pozbędziesz się w ten sposób powierzchownych zabrudzeń i kurzu.

W kolejnym kroku wyczesz buty mosiężną częścią szczotki. W ten sposób usuniesz resztki kurzu i nadasz butom puszystości. 

Po wyczesaniu butów użyj pasty koloryzującej do zamszu i nubuku, a następnie - pielęgnującego płynu do zamszu i nubuku ze specjalnym aplikatorem. Odświeży on oryginalny kolor butów i poprawi właściwości hydrofobowe nie zmniejszając oddychalności powierzchni.

6. Dbaj nie tylko przy czyszczeniu

Powyżej zebraliśmy najważniejsze informacje o czyszczeniu i pielęgnacji skórzanych butów. Jeśli będziesz je stosować – twoje buty z rozmaitych rodzajów skóry będą ci służyć o wiele dłużej.

Aby mieć pewność, że dajesz im opiekę, na jaką zasługują, pamiętaj o kilku dodatkowych zasadach: kiedy ich nie nosisz, zostawiaj je w prawidłach, najlepiej w przewiewnym miejscu i z dala od źródeł ciepła i wilgoci; zakładając je używaj łyżki, a użytkując staraj się unikać wody i błota.


4 wpisy