Jak dbać o zmywarkę i zmywać prawie za darmo cały rok
Królowa w kuchni jest tylko jedna - zmywarka. Oprócz korony to bohaterka i przyjaciółka każdego domu, zwłaszcza w czasie imprez i uroczystości. Doceniana niestety dopiero wtedy, gdy się zepsuje... Nie dopuść do tego! Cleangangowi eksperci doradzą, jak dbać o zmywarkę, aby służyła bezawaryjnie jak najdłużej i co więcej, podpowiedzą, jak za pięć dyszek zmywać cały rok.
1. Dlaczego warto dbać o zmywarkę?
Bo kto ci zawsze pomoże posprzątać po imprezie, nawet o trzeciej nad ranem? Kto nie ma urlopu, chandry, nie spóźnia się, nie idzie na zwolnienie? Zmywarka! Bohaterka w każdej kuchni. To urządzenie, które zapewnia nie tylko oszczędność czasu, ale też dba o stan twojego portfela za sprawą mniejszego zużycia wody niż podczas tradycyjnego mycia naczyń. Wyobrażasz sobie twoje życie towarzyskie czy święta Bożego Narodzenia bez niej? Wyobrażasz sobie ten moment, kiedy ONA się zepsuje?! Nie dość, że wtedy w kuchni błyskawicznie rośnie sterta brudnych naczyń, to ty na pewno nie oglądniesz w wigilię Kevina. Dlaczego jeszcze warto dbać o zmywarkę? Ponieważ naprawa zmywarki naprawdę do tanich nie należy.
Ponadto nieczyszczona zmywarka może stać się przytulnym schronieniem dla bakterii i grzybów, które niekorzystnie wpływają nie tylko na estetykę urządzenia, ale też stan zdrowia. Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad, aby zmywarka służyła bezawaryjnie przez długie lata.
2. Jak dbać o zmywarkę, czyli co zrobić zanim włożysz do niej naczynia?
Instrukcja obsługi to dobre źródło informacji, ale kto ma dziś czas i cierpliwość, aby ją czytać? XD. Oczywiście koniecznie zapoznaj się z nią przed pierwszym użyciem. Potem korzystaj z naszych podpowiedzi, a zmywarka odwdzięczy ci się efektywną pracą i długą żywotnością.
Po pierwsze – przed włożeniem naczyń do zmywarki usuń z nich resztki jedzenia czy fusy z kubków. Mogą one zapchać filtr lub co gorsza odpływ wody, a uwierz nam - wybieranie stojącej w zmywarce podgrzanej cieczy o nieokreślonym zapachu i konsystencji do przyjemnych nie należy. Po drugie – pozbądź się nadmiaru tłuszczu z naczyń. Przyda ci się do tego spray Dish Luck w koncentracie do wstępnego czyszczenia naczyń. Wystarczy nim spryskać zabrudzenia, odczekać chwilę i bez spłukiwania włożyć naczynia do zmywarki.
Po trzecie – wykorzystuj całe dostępne w zmywarce miejsce, ale jej nie przepełniaj. Przeładowane urządzenie nie doczyści naczyń i sztućców ułożonych jeden na drugim.
Po czwarte – sprawdź jakie naczynia możesz z czystym sumieniem myć w zmywarce. Informują cię o tym oznaczenia – nie lekceważ ich. Na pewno nie wkładaj do zmywarki naczyń z cienkiego plastiku, miedzi, żeliwa, drewna, kryształów, srebra oraz teflonowych patelni czy kubków termicznych lub malowanej ręcznie porcelany. Możesz nie tylko je uszkodzić ale i załatwić przy okazji zmywarkę.
3. Jak czyścić zmywarkę – co robić i jak często
Zmywarka należy do jednych z najczęściej eksploatowanych sprzętów domowych obok pralki, mikrofali i toalety. Resztki niedomytego jedzenia na naczyniach to pierwszy sygnał zaniedbań. Dopiero wtedy możesz odkryć, dokładnie przyglądając się kondycji uszczelek, koszy, pokrywy filtra czy odkręcając zakrętkę pojemnika na sól, że stan zmywarki niewiele odbiega od nieczyszczonego sedesu.
Jak temu zapobiegać?
1. Stosuj tylko dobre kapsułki do zmywarki. Do tych naprawdę lepszych zaliczają się biodegradowalne i trzykomorowe kapsułki Lemon Spark o sprawdzonym składzie. Usuwają uporczywe plamy i tłuszcz, a przy okazji nadają połysku naczyniom. Umyjesz i talerz, i brytfankę i szklane kieliszki.
2. Po zakończeniu zmywania otwórz zmywarkę, aby ją osuszyć i przetrzyj każdorazowo dno zmywarki ściereczką z mikrofibry, aby zebrać pozostałe odpadki.
3. Raz na tydzień, ewentualnie raz na dwa tygodnie, przeczyść ekologicznym płynem czyszczącym Nature All drzwiczki, kosze, szuflady oraz uszczelki, spryskując najpierw tym płynem gąbkę. Pamiętaj szczególnie o filtrze – tam zbierają się resztki, które mogą gnić i pleśnieć, a także brud oraz kamień. Dlatego też filtr myj regularnie pod bieżącą wodą, czyść porządną szczotką oraz odkamieniaj, chociażby w ciepłym occie i wymieniaj co jakiś czas.
4. Raz w miesiącu zaplanuj kompleksowe czyszczenie zmywarki włącznie z ramionami spryskiwaczy, które mogą się zatykać i nie przepuszczać wody. Do ich odblokowania przyda się... wykałaczka. W środku zmywarki umieść środek do mycia, zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nastaw program z najwyższą temperaturą i włącz pustą zmywarkę. Możesz też w miejsce gdzie wkładasz tabletkę wsypać 2-3 łyżki sody oczyszczonej i włączyć intensywny tryb zmywania. Po jego zakończeniu efekt powinien być równie miły dla oka, jak i dla nosa. A propos nosa, to cytrynowy odświeżacz zapachowy Dish Luck w formie dwukomorowej zawieszki zrobi też dodatkową robotę.
5. Stosuj sól, która zapobiega odkładaniu się kamienia, szczególnie przy twardej wodzie.
Jedz, zmywaj i kochaj! Masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz.