Biel utknęła w szarej strefie? Wiemy, jak ją odzyskać i uniknąć problemu w przyszłości.

Biel utknęła w szarej strefie? Wiemy, jak ją odzyskać i uniknąć problemu w przyszłości.

Jak przywrócić biel ubraniom

Biel w wielu kulturach kojarzy się z czystością, niewinnością, elegancją i prostotą. Dlatego ubrania w tym kolorze związane są często z wyjątkowymi okazjami, takimi jak śluby, chrzty czy pierwsze komunie. Biel często towarzyszy nam przy okazji spotkań biznesowych. Niestety, utrzymanie nieskazitelnej bieli nie jest łatwe. Co sprawia, że jasne ubrania tracą swój oryginalny blask? Jak o nie zadbać, by ustrzec się przed szarzeniem?  A jeśli szarość już przekroczyła próg naszej pralki, czy jest jeszcze jakiś ratunek? Sprawdźmy to!   

Przyczyny szarzenia i żółknięcia białych ubrań

I po bieli

Białe ubrania tracą swój urok z bardzo wielu przyczyn. Główne czynniki to: częste noszenie i regularne pranie, na ogół bez segregacji kolorystycznej lub w zbyt wysokiej temperaturze. Winowajcą może okazać się również suszarka bębnowa. Czasem wynika to z niskiej jakości barwnika zastosowanego podczas produkcji odzieży. Twoja ulubiona bluzka może stać się matowa i bura również w wyniku stosowania środków odplamiających na bazie chloru lub nadtlenku wodoru. Zachodząca wtedy reakcja chemiczna sprawia, że owszem, plamy się rozjaśniają, ale znikają wraz z kolorem włókien.

Przyjrzyj się również proszkom i płynom, które stosujesz podczas prania. Problem może tkwić w niewłaściwym ich doborze lub zbyt dużej ilości środka piorącego, co powoduje gromadzenie się osadów pochodzących z mydła i twardej wody na powierzchni tekstyliów. 

Jak zapobiec szarzeniu i żółknięciu białych ubrań

Jak zapobiec szarzeniu i żółknięciu?

Jeśli nie wyobrażasz sobie swojej garderoby bez białych ubrań, zadbaj o to, by proces prania nie zakończył się katastrofą dla kolorów. Wystarczy, że zapamiętasz kilka prostych zasad, a biel pozostanie z tobą na dłużej.

Nie zapominaj o segregacji

Białe ubrania nie lubią towarzystwa innych kolorów. Pierz je osobno, a unikniesz przypadkowego zafarbowania.

Zadbaj o pralkę 

Jej stan ma ogromne znaczenie. Regularnie sprawdzaj, czy na ściankach bębna nie znajdują się pozostałości po detergentach lub zanieczyszczenia wypłukane z poprzedniej tury prania. Konserwuj pralkę zgodnie z zaleceniami producenta i regularnie czyść filtr.

Produkt do wszystkiego, to produkt do niczego 

Unikaj proszków uniwersalnych, przeznaczonych również do tkanin kolorowych. Środki dedykowane białym ubraniom mają specjalnie dobrany skład, by chronić włókna przed szarzeniem. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja odzież wyjdzie z prania bez szwanku, postaw na specjalistyczne preparaty.

Nie przesadzaj z ilością

Więcej nie znaczy lepiej! Wlej dokładnie tyle płynu i wsyp dokładnie tyle proszku, ile wymaga pranie. Informacje dotyczące dozowania znajdziesz na opakowaniu.

Dobierz odpowiednią temperaturę

Tym razem zwróć uwagę nie na kolor, a typ tkaniny. Zanim włączysz pralkę, sprawdź zalecenia umieszczone na metkach.

Dbając o biel warto zwracać uwagę na odpowiednie środki do prania

Postaw na specjalistyczne środki

Zamiast eksperymentować, wybierz proszki i płyny do pielęgnacji białych tkanin, które uszyte zostały na miarę ich specjalnych wymagań. Nasza seria White Couture zabezpieczy tekstylia przed niepożądanym szarzeniem. Proszek White Couture zapewnia optymalną ochronę włókien oraz zawiera aktywne substancje, które dokładnie usuwają plamy.

Cenisz naturalne rozwiązania? Przetestuj nasz ekologiczny proszek do prania PurEco, który wyprodukowany został na bazie mydła i oleju kokosowego. Jego formuła działa nawet w niskich temperaturach wody, a zawarty w niej biodegradowalny kompleks rozjaśniający oraz roślinny ekstrakt, pielęgnują i chronią włókna. 

Eksperci od zadań specjalnych

Nawet jeśli na twoich białych ubraniach pojawiły się pierwsze oznaki szarości lub trudne do usunięcia plamy, to jeszcze nie koniec świata. Poznaj naszych specjalistów od zadań specjalnych.

W przypadku wyjątkowo upartych plam warto dodać do pojemnika na detergenty odplamiacz, którego formuła oparta jest na działaniu aktywnego tlenu.

Na sam koniec zostawiliśmy prawdziwą wisienkę na torcie. Poznaj sprytne chusteczki wybielające Colour Ranger. To nieustraszony strażnik bieli w niezwykle wygodnej formie. Wystarczy wrzucić do bębna pralki 1 do 3 chusteczek, w zależności od tego, jak bardzo szare lub pożółkłe stały się nasze ubrania. Optymalny efekt osiągniesz nawet w temperaturze 20 stopni.

Nie rezygnuj z bieli!

Biel jest kolorem podatnym na przebarwienia, nie oznacza to jednak, że masz jej unikać jak ognia podczas zakupów. Stosuj się do podstawowych zasad pielęgnacji i wybierz profesjonalne środki piorące, a z pewnością uda ci się uniknąć szarej poświaty. W przypadku ubrań, dla których teoretycznie nie ma już nadziei, postaw na sprawdzonych zawodników, którzy poradzą sobie z każdym wyzwaniem.