Jak posprzątać balkon i taras przed sezonem?

Marta Mikołajczyk
12-05-2025
main image

Taras i balkon są jak wygrana na loterii! Kto brał udział w pandemii covid-19 ten wie. To wartości dodane do każdego mieszkania czy domu. Dodatkowe pokoje od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W zimie urządzane w twojej wyobraźni w… jedwabne zasłonki, wielkie donice, lampki i fikuśne rośliny albo pomidorki, no i jeszcze śpiewające skowronki w klatkach. Do tego grill albo żeliwna misa, hamak i bar z barmanem serwującym kolorowe drinki… Stop. Zejdź na ziemię. Zanim to wszystko wstawisz i zawiesisz na swoim tarasie albo balkonie, weź miotłę i posprzątaj. Bo pierwsze co zobaczysz, otwierając po zimie drzwi balkonowe, to obraz nędzy i rozpaczy. Jedwabne baldachimy w jednej chwili szlag trafi, barman pryśnie, a skowronki odlecą…  

Nawet jeśli zamierzasz na balkonie tylko wieszać pranie albo trzymać rower, ewentualnie hodować bazylię – posprzątaj go po zimie. Nigdy nie wiesz, co się może na nim wydarzyć… Kiedy najdzie Cię ochota na zjedzenie śniadania na balkonie, będzie na to gotowy! Twój taras nie wygląda ciekawie? Pomożemy Ci to zmienić!

Podpowiemy, jak posprzątać balkon i taras przed sezonem. Nieważne czy masz loggię, taras czy mini balkonik – w tym akurat przypadku wielkość nie ma znaczenia. Chcesz, aby był piękny albo przynajmniej schludny? Musi być najpierw czysty!

W skrócie:

  1. Pierwszy krok – zamiatanie
  2. Drugi krok – mycie wodą
  3. Trzeci krok – czyszczenie rowków i fug
  4. Czwarty krok – czyszczenie tarasu i balkonu
  5. Piąty krok – czyszczenie barierek i balustrad
  6. Szósty krok – czym wyczyścić stół, leżaki i krzesła?
  7. Dorzucamy kilka wskazówek
  8. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca

Od czego należy zacząć czyszczenie tarasu i balkonu?  

Oczywiście najpierw wynieś z tarasu i balkonu wszystkie pozostawione sprzęty i donice, jeśli wcześniej nie zostały schowane i zabezpieczone na zimę. Najlepiej i najszybciej sprząta się puste powierzchnie.

1. Pierwszy krok – zamiatanie

Czym zamieść balkon lub taras? No jak to czym? Miotłą! Porządną, z twardym włosiem – nadaje się do każdego rodzaju podłoża, i do drewnianej deski i do marmurowych czy granitowych płytek. Taka miotła powinna być na wyposażeniu każdego domu, tego bez tarasu czy balkonu też.

Przecież umiesz wymiatać! Rób to wzdłuż rowków jeśli masz ryflowane deski - pójdzie Ci szybciej. Na płytkach technika jest dowolna – pytanie tylko dokąd spadnie cały ten wymieciony brud i kurz. Miej to na uwadze, bo z sąsiadami warto żyć w zgodzie.

▶ Standardy czyszczenia tarasu i balkonu są nieco inne niż wnętrza mieszkania. To nie domowy parkiet ani blat kuchenny. Z tarasowej deski czy granitowej płytki jeść nie będziesz. A wiatr co chwilę coś przywieje, kot „coś” przyniesie w pyszczku albo ptak nabrudzi…

2. Drugi krok – mycie wodą

Zamieciony balkon lub taras przemyj czystą, ciepłą wodą, która zmyje brud, osady i błoto.  

W przypadku drewnianego tarasu nie polecamy myjki ciśnieniowej. Dlaczego? Myjka niszczy drewno. Sprawdzi się przy tarasie z konglomeratu lub płytek z granitu, marmuru, lastryko ale przy drewnianej desce już nie. Masz drewniany taras przy domu schodzący na ogród? Użyj szlaucha, czyli wody z węża ogrodowego pod nieco wyższym ciśnieniem ale bez przesady.

pod2.webp

3. Trzeci krok – czyszczenie rowków i fug

Do czyszczenia fug na tarasie i balkonie z marmuru, kamienia, granitu, betonu i lastryka, możesz użyć pasty do zębów, kwasku cytrynowego, octu, sody oczyszczonej lub zmywacza do paznokci… i chyba patyczków do uszu. Aż taka zabawa Cię nie bawi i w zupełności wystarczy, że kwaskiem co jakiś czas czyścisz czajnik? Tutaj świetnie sprawdzi się płyn do czyszczenia fug, z którym bez żmudnego szorowania pozbędziesz się zielonego i szarego nalotu, a nawet przypomnisz sobie, jaki był ich oryginalny kolor. Użyj zatem profesjonalnego środka to szybciej zawiesisz ten upragniony baldachim.

Do czyszczenia rowków na tarasie z deski drewnianej lub z kompozytu użyj szczotki o twardym włosiu i specjalnego preparatu do czyszczenia. Usuwaj brud z rowków regularnie to nie będzie się w nich rozwijać pleśń ani grzyby. Co jakiś czas wyrwij trawę, która próbuje się wybić spomiędzy desek na obrzeżach tarasu. To nie jej miejsce.  

4. Czwarty krok – czyszczenie tarasu i balkonu

Łatwiej czyści się taras z kompozytu, bo jest gładki. Jeśli masz właśnie taki, wystarczy Ci uniwersalny środek czyszczący. Taras lub balkon z płytek brudzi się wapiennymi osadami z wody. Do tego pleść, grzyby i przebarwienia. Nie wiesz co z tym począć? Wykorzystaj środek do czyszczenia i pielęgnacji marmuru od cleangang, który nie tylko czyści ale też pielęgnuje powierzchnię. Brudowi i grzybom trudniej będzie się zadomowić na Twoim balkonie lub tarasie. A Ty unikniesz jego mycia co tydzień. Jedna butelka wystarczy Ci na cały sezon, jak nie na dwa. Rozmieść preparat na płytkach i przetrzyj szczotką lub mopem. Dobra wiadomość jest taka, że tego preparatu nie musisz spłukiwać wodą.

Drewno wymaga nieco więcej zabiegów. Ale warto. Po pierwsze – impregnuj taras regularnie. Możesz na początku albo w trakcie wiosenno-letniego sezonu. Po drugie – używaj środków przeznaczonych do czyszczenia drewna. Nie straci ono swojego naturalnego koloru. O tym, aby nie używać myjki cisnieniowej, wspomnieliśmy wyżej.  

Nałóż odpowiedni preparat na szczotkę i czyść drewniane deski wzdłuż słojów lub rowków. Wyszorowany taras spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia najlepiej na dobę lub dwie.  

5. Piąty krok – czyszczenie barierek i balustrad

Nie zapomnij o nich. Nie tylko Ty łapiesz się balkonowej balustrady… Robi to też mucha albo gołąb swymi niezbyt czystymi łapkami. Spadająca w przelocie ptasia kupa bywa, że trafia na tę właśnie barierkę. Czasem spada też coś od sąsiada. Nigdy nie masz pewności co to… W najlepszym razie popiół z papierosa. Umyj barierkę balkonu lub tarasu środkiem czyszczącym – nie żałuj go! Możesz użyć myjki ciśnieniowej jeśli balustrada nie jest z drewna – myjka z precyzją usunie brud z nieregularnych kształtów i trudno dostępnych miejsc. Przemyj potem barierkę ciepłą wodą i wypoleruj ściereczką z mikrofibry. Wypoleruj to może za mocno słowo, po prostu wytrzyj do sucha.  

6. Szósty krok – czym wyczyścić stół, leżaki i krzesła?

Przygotuj sobie wiaderko z ciepłą wodą, przynajmniej dwie ściereczki z mikrofibry (do wytarcia na mokro i na sucho) oraz: płyn do czyszczenia plastiku i płyn do czyszczenia drewna – w zależności od tego, jakiego rodzaju masz ogrodowe meble. Czyszczenie plastikowych mebli ogrodowych nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że ich nie zaniedbasz wcześniej.  

Plastikowy stół i krzesła: Najpierw wstępnie umyj stół i krzesła ciepłą wodą, aby pozbyć się błota i tych większych zabrudzeń. Wytrzyj suchą ściereczką. Potem przemyj specjalnym środkiem: do plastikowych krzeseł i stołu użyj środek do czyszczenia plastiku. Przy okazji umyj nim ramy okienne i rolety.  

Drewniane leżaki i stół - jeśli tego potrzebują zaimpregnuj tym samym środkiem, którego użyłaś (lub użyjesz później) do olejowania tarasu. Jego zadaniem jest i pielęgnacja i wydobycie koloru. Leżaki i stół też się impregnuje! Jak wyschną przecieraj je od czasu do czasu środkiem do czyszczenia drewna.  

Teraz jest czas na baldachim, poduchy, lampki i… kwiaty. Najlepiej posadź je po Zimnej Zośce! Barmana można posadzić za barem od razu.

7. Dorzucamy kilka wskazówek

  • Do czyszczenia płytek betonowych możesz użyć octu lub sody oczyszczonej, a najlepiej w postaci ekologicznego płynu zawierającego oba te składniki.
  • Do czyszczenia trudnych zabrudzeń możesz użyć szczotki o twardym włosiu i mocniejszego płynu do czyszczenia powierzchni z kamienia.
  • Do czyszczenia płytek po zimie możesz użyć specjalnych środków do usuwania białych wykwitów.  
  • Impregnowanie np. olejowanie desek tarasowych zrób w środku sezonu w ciepły dzień, z prognozą słońca na kolejne, aby wszystko dobrze wyschło. Możesz to zrobić także pod koniec sezonu.
  • Do czyszczenia plastikowych mebli ogrodowych możesz wykorzystać naturalnych bohaterów czystości: sodę oczyszczoną, kwas cytrynowy i nadwęglan sodu – trzech muszkieterów dla skutecznego sprzątania, bez żadnej chemii. Znajdziesz ich w naszym ekologicznym, przyjaznym dla środowiska środku czyszczącym Nature All albo w zestawie naturalnych środków czyszczących w ekstra saszetkach.   

8. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca