Jak pozbyć się plam po lodach z ubrania?

Marta Mikołajczyk
17-07-2025
main image

Beza z jagodą, burak z maliną, czekolada, śmietanka ze świeżą truskaweczką… W wafelku, w kubeczku, na patyku, potem na brodzie i… kap – na koszulce, sukience. Bywa, że skapnie też na buty. Cieszysz się smakiem lodów i letnich owoców jak dziecko i jak dziecko się upaprasz. Chwila rozkoszy, sekunda nieuwagi i plama na pamiątkę? Nie! Tej plamy trzeba się szybko pozbyć. Jak usunąć plamę po lodach?

Na szczęście plamy po lodach da się ogarnąć – skutecznie, szybko i bez utraty dziecięcej radości (i godności). W tym artykule pokażemy Ci, co działa naprawdę – od naturalnych metod po sprawdzone produkty cleangang.  

Dowiesz się: jak sprać lody z ubrania, czy plamę po lodach potraktować zimną czy ciepłą wodą, jakiego użyć odplamiacza i… od czego w ogóle zacząć?!  

W skrócie:

  1. Po pierwsze - działaj jak najszybciej
  2. Co zrobić od razu po zabrudzeniu? Najważniejsze wskazówki
  3. Domowe sposoby na usuwanie plam po lodach
  4. Co, jeśli domowe sposoby nie pomagają?
  5. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca

1. Po pierwsze - działaj jak najszybciej

Zajmij się plamą zaraz po jej powstaniu – to najważniejsza zasada w przypadku plam po lodach, i owocach też. Im świeższa plama (im szybciej się za nią zabierzesz), tym łatwiej można ją usunąć (i osiągnąć lepszy efekt). Lody zawierają tłuszcze, barwniki i cukier, które nadają im intensywny smak i kolor, ale mogą pozostawić równie intensywną plamę na Twoim ubraniu – trudną do usunięcia, zwłaszcza jeśli zaschnie.  

2. Co zrobić od razu po zabrudzeniu? Najważniejsze wskazówki

Lody to radość ale plama już nie… A każda plama wymaga innego traktowania w zależności od rodzaju tkaniny. Są jednak pewne uniwersalne zasady, których warto przestrzegać, zanim zabierzesz się do wywabiania z ubrania plamy po lodach. O czym pamiętać, aby po lodach pozostał uśmiech, a nie tłusta plama? Oto, co trzeba zrobić natychmiast:

  • Usuń delikatnie nadmiar lodów z materiału za pomocą papierowej chusteczki albo suchego patyczka do lodów, a najlepiej łyżką lub tępą stroną noża. 
  • Nie wcieraj i nie rozmazuj lodów palcem (zwłaszcza naślinionym) po tkaninie! Tylko pogłębisz problem. 
     
  • Nie lej na plamę gorącej wody - wysoka temperatura może utrwalić (ściąć) plamę i zostawić trwały ślad. Nigdy tego już nie zmyjesz ani nie dopierzesz.  
     
  • Delikatnie zwilż miejsce z plamą ZIMNĄ wodą. Zimna woda to pierwszy i najłatwiejszy krok – zatrzymuje proces wnikania plamy w głąb (każdej) tkaniny i zmniejsza jej intensywność. Jeśli masz pod ręką wodę gazowaną – świetnie! Gazowana woda dobrze działa na plamę. Raczej nie nosisz przy sobie odplamiacza, octu, sody czy spirytusu…   
    Trzymaj materiał plamą do dołu i przepłukuj zimną wodą. Nie pocieraj.  
     
  • Nałóż na wilgotną ściereczkę niewielką ilość mydła lub płynu do mycia naczyń i delikatnie wetrzyj w plamę, po czym opłucz zimną wodą. Mydło i płyn rozpuszczają tłuszcz – główny składnik przepysznej śmietanki, na bazie której zrobione są lody…  
     
  • Zrób test na niewidocznej części tkaniny zanim użyjesz jakikolwiek środek do odplamiania na całej plamie. Sprawdź jak zadziała, czy nie spowoduje odbarwienia ani uszkodzenia tkaniny.

pod2.webp

3. Domowe sposoby na usuwanie plam po lodach  

Nie musisz od razu sięgać po silną chemię. Wiele domowych i naturalnych sposobów działa skutecznie ale głównie przy świeżych plamach. Skapnęło – działaj! Czego możesz użyć z dostępnych zasobów?

Woda utleniona lub spirytus

Plamę po lodach wytrzyj wacikiem nasączonym w spirytusie lub wodzie utlenionej, a następnie miejsce z plamą wypłucz w letniej wodzie. Woda utleniona to metoda pielęgniarek i dobrze działa na ich białe, szpitalne uniformy, więc niektóre tkaniny (zwłaszcza delikatne) może wybielać, aż za bardzo. Trzeba to najpierw sprawdzić, bo plama po wodzie utlenionej też nie jest fajna.  

Sok z cytryny  

Dobrze sprawdza się w przypadku plam na jasnych, bawełnianych tkaninach, działa niczym wybielacz. Natrzyj plamę rozkrojoną połówką cytryny, niech sok porządnie wsiąknie w plamę. Zostaw na 15 minut, a następnie spłucz zimną wodą. Jeśli obawiasz się odbarwienia tkaniny, sprawdź najpierw na niewidocznym fragmencie.  

Soda oczyszczona

Absorbuje tłuszcz, dlatego sprawdza się w usuwaniu plam po lodach na naturalnej, tłustej śmietance. Zrób gęstą pastę z sody i wody, nałóż ją na plamę i odczekaj 15–20 minut. Następnie zetrzyj miękką gąbką, delikatnie wcierając pastę w plamę, po czym spłucz wodą – zimną oczywiście.

pod2.webp

Nadwęglan sodu

Naturalny pomocnik w walce z uporczywymi plamami na białych ubraniach. Idealny jako dodatek do detergentu lub do miejscowego usuwania plam – wymieszaj 1 łyżkę nadwęglanu sodu z ciepłą wodą, nałóż pastę na plamę, pozostaw na 5 minut, a następnie wypierz ubranie w pralce.  

Ocet + woda (w proporcji 1:1) lub ocet + detergent ( też 1:1)

Oto masz dwa sposoby: możesz użyć octu z wodą do usunięcia plamy lub zamoczyć poplamioną tkaninę w mieszance octu i detergentu. W obu przypadkach zastosuj te same proporcje. W sporządzonej mieszance namocz plamę. Po kilku minutach opłucz zimną wodą i wypierz.  

▶ Mleczne i owocowe lody – najlepiej sprawdzi się mieszanka zimnej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń lub octu (1:1)

▶ Czekoladowe lody – tutaj użyj pasty z sody oczyszczonej i wody lub nadwęglanu sodu z wodą. Jeśli lód skapnął na jedwabną bluzkę - przygotuj mieszankę żółtka z gliceryną lub alkoholu denaturowanego z amoniakiem (ale to już nieco wyższa szkoła jazdy)

4. Co, jeśli domowe sposoby nie pomagają?

Czasem domowe sposoby nie wystarczają, zwłaszcza jeśli plama jest zaschnięta lub intensywna (np. po lodach jagodowych albo czekoladowych). Wtedy czas sięgnąć po specjalistyczny odplamiacz, najlepiej ze składnikami rozkładającymi białko i tłuszcz – bo to właśnie one są głównymi winowajcami i twórcami plam po lodach. Pamiętaj tylko, że każdy środek chemiczny, który chcesz wykorzystać musi mieć czas, aby zadziałać.

A czy to będzie odplamiacz w proszku, odplamiacz w kapsułkach czy odplamiacz w żelowej formule – nie ma większego znaczenia. W naszym cleangang’owym e-sklepie wszystkie odplamiacze są tak samo skuteczne oraz dostępne w każdej formule, zarówno osobno, jak i w pakiecie z odpowiednim detergentem. Znaczenie ma natomiast rodzaj tkaniny, na którą skapnął lód. Dlatego zanim przystąpisz do pozbywania się plamy:

Po pierwsze - sprawdź metkę i zalecenia producenta co do prania i pielęgnacji, w tym odplamiania.

Po drugie - czy to będzie domowy czy profesjonalny odplamiacz zawsze przetestuj go na niewidocznej części tkaniny.

Po trzecie - zastosuj nasze najważniejsze wskazówki, jedz ze smakiem i bez obaw lody!

5. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca