Mycie lodówki - kiedy, jak i czym najlepiej to zrobić?

Mycie lodówki - kiedy, jak i czym najlepiej to zrobić?

Anna Czelewska
08-10-2024
Mycie lodówki - kiedy, jak i czym najlepiej to zrobić?

Zastanawiałeś się kiedyś, ile bakterii i nieprzyjemnych zapachów kryje się w Twojej lodówce? Jeśli nie, to najwyższy czas, aby o tym pomyśleć! Może wydawać się, że mycie lodówki i układanie w niej produktów to kolejny viral z Tik-Toka, bo przecież pewnie wystarczy przetrzeć jej wnętrze szmatką tylko przy okazji gruntownych porządków. Tymczasem nic bardziej mylnego.

Mycie lodówki (nie tylko od święta) to mniej kwestia estetyki, a bardziej higieny i zdrowia. W tym artykule dowiesz się, kiedy, jak i czym najlepiej umyć lodówkę, aby lśniła czystością i pachniała świeżością.

1. Dlaczego regularne mycie lodówki jest tak ważne?

Czy zdajesz sobie sprawę, że nieumyta lodówka może stać się siedliskiem groźnych bakterii i pleśni? I o ile regularne czyszczenie tego sprzętu jest kluczowe dla zachowania higieny, o tyle ma też znaczenie dla przedłużenia żywotności samego urządzenia.

Brudna lodówka to nie tylko nieprzyjemny zapach i nieestetyczny wygląd. To przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia domowników i gości, którzy będą spożywać dania, przygotowane z przechowywanych w niej produktów. Bakterie rozwijające się w zakamarkach lodówki mogą do nich przenikać, powodując ich szybsze psucie się i stanowiąc potencjalne źródło zatruć pokarmowych. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie i dokładnie czyścić to urządzenie.

2. Jak często myć lodówkę?

Częstotliwość mycia lodówki zależy od wielu czynników, takich jak intensywność użytkowania, rodzaj przechowywanych produktów czy liczba domowników. Jednak ogólna zasada mówi, że gruntowne czyszczenie powinno odbywać się co najmniej raz na trzy miesiące.

Nie oznacza to jednak, że w międzyczasie można zapomnieć o higienie lodówki. Bieżące przecieranie półek i szuflad, usuwanie rozlanych płynów czy wyrzucanie przeterminowanych produktów powinno być na porządku dziennym. Dzięki temu unikniesz nagromadzenia się brudu i przykrych zapachów, a także ułatwisz sobie późniejsze gruntowne sprzątanie (i gotowanie).

3. Czy trzeba dokładnie myć lodówkę po każdych zakupach spożywczych?

Choć może się to wydawać dobrym pomysłem, w praktyce nie jest to konieczne. Zamiast tego, warto skupić się na utrzymaniu porządku i organizacji przy każdym uzupełnianiu zapasów. Gdy wracasz z zakupów, zamiast pełnego mycia, wykonaj szybki przegląd lodówki. Usuń produkty, które są przeterminowane lub nieświeże. Przetrzyj wilgotną ściereczką półki, na których będziesz układać nowe produkty – to wystarczy, aby usunąć ewentualne zabrudzenia czy okruszki.

nad3.jpg

Przechowywanie produktów w lodówce – po co je organizować?

Przed włożeniem nowych produktów do lodówki, zastanów się nad tym, jak powinny być w niej ułożone. W tym przypadku świetnie sprawdza się zasada FIFO (first in first out – pierwsze weszło, pierwsze wyszło). Staraj się umieszczać nowe produkty z tyłu, a te z krótszą datą ważności przesuwaj do przodu. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której o czymś zapomnisz i pozwolisz mu się zepsuć.

Warto też zainwestować w przezroczyste pojemniki do przechowywania żywności. Ułatwią one organizację i pozwolą na szybkie zorientowanie się, co masz w lodówce. Dodatkowo przechowywanie produktów w szczelnych pojemnikach zapobiega rozlaniu się płynów i mieszaniu się zapachów.

4. Mycie lodówki krok po kroku

  1. Wyjmij z lodówki wszystkie produkty i przenieś je do chłodnego miejsca lub torby z termoizolacją. To dobry moment, aby przejrzeć zawartość i wyrzucić przeterminowane artykuły.

  2. Następnie wyjmij półki, szuflady i inne ruchome elementy. Dzięki temu będziesz mieć łatwiejszy dostęp do wszystkich zakamarków lodówki, a każde jej elementy swobodnie umyjesz pod bieżącą wodą.

  3. Przetrzyj dokładnie wnętrze lodówki – ścianki, zagłębienia, wbudowane pojemniki. Zwróć szczególną uwagę na trudno dostępne miejsca, takie jak narożniki czy uszczelki drzwi, gdzie najczęściej gromadzi się brud i pleśń. Po umyciu wszystkich powierzchni dokładnie je osusz. Wilgoć pozostawiona w lodówce może prowadzić do rozwoju pleśni i bakterii. Kiedy wyczyścisz już wnętrze, zajmij się wyciągniętymi elementami.

  4. Używając miękkiej gąbki lub ściereczki z mikrofibry i delikatnego detergentu, dokładnie wyczyść wszystkie szuflady/pojemniki. Wytrzyj je do sucha i włóż z powrotem do lodówki.

  5. Do tak przygotowanej lodówki możesz włożyć wcześniej wyjęte produkty, zwracając uwagę na ich daty ważności oraz stosując zasadę FIFO. NA koniec przetrzyj wilgotną szmatką lodówkę z zewnątrz.

5. Jakich środków użyć do mycia lodówki?

Wybierając środki czystości do mycia lodówki, warto pamiętać, że powinny to być produkty łagodne i bezpieczne dla zdrowia – w końcu będą mieć bezpośredni kontakt z żywnością.

Do mycia lodówki sprawdzą się zatem specjalnie środki czystości, opracowane z myślą o czyszczeniu sprzętów kuchennych, jak np. zestaw do mycia lodówki, czyli płyn do mycia lodówek i zamrażarek oraz 4 chłonne gąbki z naturalnych włókien. Płyn jest skuteczny w walce z brudem, pleśnią i bakteriami, a jednocześnie bezpieczny dla powierzchni lodówki i produktów spożywczych. Dodatkowo nie pozostawia smug i nie wymaga spłukiwania. Alternatywnie możesz użyć roztworu wody z octem lub sodą oczyszczoną, które również świetnie radzą sobie z brudem i nieprzyjemnymi zapachami. Zdecydowanie unikaj silnych, chemicznych środków czystości, które mogą pozostawić szkodliwe pozostałości lub uszkodzić powierzchnię lodówki.

pod5.jpg

6. Jak utrzymać czystość lodówki na dłużej?

  • Staraj się regularnie przeglądać zawartość lodówki i usuwać produkty, które są przeterminowane lub zaczynają się psuć. Przechowuj żywność w szczelnie zamkniętych pojemnikach, co zapobiegnie rozlaniu się płynów i mieszaniu się zapachów.

  • Dobrym pomysłem jest też umieszczenie w lodówce specjalnych mat antybakteryjnych, które zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i ułatwiają utrzymanie czystości.

  • Pamiętaj również o regularnym odmrażaniu lodówki, jeśli Twój model tego wymaga. Nadmiar lodu nie tylko zmniejsza efektywność urządzenia, ale także utrudnia utrzymanie higieny.

7. Czysta to podstawa dobrze zorganizowanej kuchni i zdrowego gotowania

Regularne mycie lodówki to nie tylko sprzątanie – to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie domowników. To prosty, ale skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka zatruć pokarmowych i redukcję nieprzyjemnych zapachów w kuchni. A przy okazji, oszczędzasz pieniądze, bo dobrze zorganizowana i czysta lodówka pomaga ci efektywniej wykorzystywać zakupione produkty.

Pamiętaj, by gruntownie myć lodówkę przynajmniej raz na kwartał. A na start najlepiej zrobić przegląd zawartości lodówki i przetrzeć jej półki przed włożeniem nowych produktów. Rób to co tydzień, przy okazji uzupełniania zapasów, a z czasem zauważysz, jak te działania przekładają się na lepszą organizację całej kuchni.

cleangang® 2024