Sprzątanie domu po świętach i sylwestrze - 7 złotych zasad sprzątania

Sprzątanie domu po świętach i sylwestrze - 7 złotych zasad sprzątania

Anna Czelewska
30-12-2024
Sprzątanie domu po świętach i sylwestrze - 7 złotych zasad sprzątania

Sprzątanie domu przed świętami to tradycja ale po świętach i sylwestrze też warto posprzątać, szczególnie jeśli wcześniej zrobiłaś/eś to po łebkach, będąc w przedświątecznej, radosnej euforii. To, czego wtedy nie było widać, teraz może wręcz bić po oczach. Poznaj 7 praktycznych zasad, dzięki którym sprzątanie domu po świętach i sylwestrze będzie szybsze, dokładniejsze i osiągniesz lepszy efekt. Oto nasz cleangang’owy poradnik.

Zasada 1: z góry na dół

Masz piętrowy dom, dwupoziomowe mieszkanie lub antresolę – zacznij sprzątać od samej góry, stopniowo przemieszczając się w dół. Łatwiej i szybciej posprzątać te pokoje i pomieszczenia, do których zazwyczaj mają dostęp tylko domownicy. Mniej się tam zmęczysz, zachowując więcej siły i zapału na sprzątanie miejsc znajdujących się niżej: kuchni, salonu, jadalni – epicentrum wszelkich wydarzeń. 

Ponadto wygodniej i prościej jest schodzić po skończonej pracy niż wchodzić. 

Zasada „z góry na dół” dotyczy też samego sprzątania. Tutaj prawa fizyki, a konkretnie grawitacja, czyli siła przyciągania wiedzie prym. Dzięki grawitacji planety krążą wokół słońca, a przedmioty spadają na ziemię. W tym także kurz. 

Dlatego sprzątanie zacznij od najwyższego punktu, czyli od sufitu, potem przejdź do lamp, wnęk i miejsc u zbiegu ścian. Omieć z kurzu żyrandol, ramę lustra, obraz, pamiątki z wakacji powieszone na ścianach, górne części szaf i regałów. Możesz w tym celu użyć specjalnej końcówki od odkurzacza lub miotełki do kurzu. Kurz będzie spadać coraz niżej, aż ostatecznie pozostanie na podłodze. Podłogę zawsze sprzątaj na końcu

nad sciereczka (1).jpg

Następnym krokiem jest pozbycie się kurzu z szafek, krzeseł, stołu, ławy, biurka, telewizora i sprzętów elektronicznych. Do tego najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry, która znakomicie usuwa kurz z tych przedmiotów. Spryskaj ją delikatnie specjalnym płynem do czyszczenia tego typu powierzchni. Do czyszczenia kanapy obitej specjalnym materiałem dla zwierząt (i dzieci też) użyj jednorazowych nawilżanych chusteczek. Nie szoruj kanapy twardą szczotką, bo zostawisz na niej białe plamy. Sprzątając załóż jednorazowe rękawiczki, bo kurz nie sprzyja nie tylko twojemu nosowi, ale także dłoniom. Z tego poziomu kurz będzie spadać jeszcze niżej, aż ostatecznie pozostanie na podłodze. Pamiętaj, podłogę zawsze sprzątaj na końcu.

nad tip.webp

▶ TIP sprzątania „z góry na dół” 

Niezłym tipem jest położenie gazety lub arkusza papieru na górze regału czy szafy i wymienianie go co jakiś czas na nowy, czysty. Wystarczy gazetę lub papier delikatnie ściągnąć i wyrzucić wraz z nagromadzonym kurzem, a górę regału przetrzeć wilgotną szmatką lub ściereczką. Oszczędzisz czas i swój nos przed kichaniem.

Zasada 2: od środka na zewnątrz

Najpierw wyczyść wnętrze szafek czy szuflad, potem umyj je na zewnątrz, usuwając kurz i ślady po palcach. Opróżnij sprzątaną szafkę, a przy okazji posortuj, wyrzuć lub oddaj niepotrzebne przedmioty. Zdecydowanie lepiej czyści się puste wnętrza. Do czystej szafki włóż z powrotem przebraną zawartość. Przetrzyj boki i fronty całego mebla. Polecam w tym celu Nature All - najbardziej przyjazny środowisku środek czyszczący, który posiada certyfikat ekologiczny EU Ecolabel i został umieszczony w innowacyjnym, ekologicznym opakowaniu. Zapewnia maksymalną czystość wszystkich rodzajów gładkiej powierzchni, np. mebli, stołów, biurek i szkła. Wystarczy spryskać czyszczoną powierzchnię raz, z odległości ok. 20 cm i pozostawić preparat na kilkanaście sekund, po czym wytrzeć do sucha ściereczką. 

▶ Ta sama zasada: od środka na zewnątrz dotyczy lodówki, piekarnika, kredensu – najpierw je opróżniasz, przeglądasz zawartość, wyciągasz półki i czyścisz z góry na dół. Podobnie jest z ciastem – też najlepiej wychodzi mieszane w jedną stronę.

Zasada 3: podłoga zawsze na mokro

Jeśli masz dywan, odkurz go najlepiej techniką na krzyż, na jodełkę, albo... wytrzep. To najlepsza starodawna metoda. Przeleć odkurzaczem podłogi, po czym przetrzyj je na mokro. Po co? Bo leży na nich kurz starty wcześniej z obrazów, szafek, regałów, etc. Dobrze umyta podłoga to podłoga umyta na mokro! Możesz to zrobić mopem, szmatą lub myjką parową. Do mycia podłogi użyj odpowiedniego środka. 

nad4.webp

Zasada 4: lepiej wcześniej niż później

Niezależnie od tego, czy przypadkowo rozlejesz kieliszek wina na dywan, czy skapnie ci pasta do zębów albo kawałek tłustego karpia na obrus – działaj od razu. Dotyczy to też innych plam, które mogą stać się niemożliwe do usunięcia, jeśli nie zadziałasz szybko, a one przyschną. Owszem, istnieje kilka wyjątków od tej reguły, takich jak błoto, które należy czyścić tylko wtedy, gdy jest suche. Jednak całej masy innych rzeczy nie warto odkładać na później.

Zasada 5: najpierw na sucho, potem na mokro

Za każdym razem, gdy zaczynasz sprzątać dom, wykonuj najpierw te zadania, które wymagają czyszczenia na sucho. Zamiatanie, ścieranie kurzu i odkurzanie to zazwyczaj czynności, które należy wykonać przed wyjęciem mopa i pasty do mebli. Robiąc to w ten sposób, nie będziesz mieć przylegającego do mokrych powierzchni brudu.

Zasada 6: Pozwól środkom czyszczącym wykonać swoją pracę

Za każdym razem, gdy używasz roztworu czyszczącego na konkretnej powierzchni, pamiętaj, aby pozostawić go tam na kilkanaście sekund lub kilka minut, chyba że producent zalecił inaczej. Jest to szczególnie ważne w przypadku czyszczenia urządzeń w kuchni i powierzchni w łazience.

Zasada 7: 30 minut 

Abstrahując od świąt czy sylwestra, każdego dnia przeznacz 30 minut na sprzątanie jednego pomieszczenia w domu. Na przykład poświęć poniedziałki na odkurzanie, wtorki na sprzątanie kuchni, środy na mycie łazienki, itd. To jeden z najlepszych sposobów utrzymania czystości. Nie musisz robić wszystkiego, ponieważ wrócisz do tego w następnym tygodniu. Włącz radio, puść ulubioną muzykę. Sprzątanie może być naprawdę relaksujące.

Tak jak w każdej sferze życia, zwłaszcza w sporcie, najważniejsza jest konsekwencja i regularność. Trzymaj się regularnego sprzątania swojego domu. Dzięki temu będzie zawsze w dobrej formie!

cleangang poleca

cleangang® 2024