Jak prać biustonosz i delikatną koronkową bieliznę?

Jak prać biustonosz i delikatną koronkową bieliznę?

14-11-2024
Jak prać biustonosz i delikatną koronkową bieliznę?

Z rozciągniętą koronką czy wystającą fiszbiną w staniku nie będziesz czuć się zmysłowo ani nawet swobodnie. Twoje seksowne majtki nie dodadzą Ci pewności siebie jeśli będą zmechacone. Zadbaj o to, co masz pod sukienką i pod spodniami! Zadbaj o swoją bieliznę, bo jest najbliższa twojemu ciału.

Podpowiemy ci, jak prać biustonosz i delikatną koronkową bieliznę, aby wciąż wyglądały jak nowe. Czy prać ręcznie czy można wrzucić je do pralki? Żaden biustonosz, choćby był wykonany z najlepszego i najdroższego materiału, długo nie przetrwa jeśli będzie źle prany.

1. Jak prać biustonosz: ręcznie czy w pralce?

Ten wybór zależy od rodzaju biustonosza i od modelu pralki. Proste, bawełniane oraz sportowe staniki bez fiszbin śmiało wrzucaj do pralki wraz z inną odzieżą w podobnych kolorach i pierz w 30-40 stopniach. Natomiast te z koronki, z fiszbinami, typu push-up, formowane termicznie albo szyte z łączonych materiałów (podobnie jak występujące w parze z nimi majtki) pierz wyłącznie w programach zalecanych do prania delikatnej bielizny w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni, korzystając ze specjalnego woreczka do prania bielizny, albo ręcznie.

2. Jak prać biustonosz i koronkową bieliznę ręcznie?

Ręczne pranie biustonosza i delikatnej bielizny wymaga letniej lub zimnej wody z dodatkiem płatków mydlanych albo szarego mydła bądź innego delikatnego środka w płynie lub żelu. Nie używaj proszku do prania, bo jego drobinki mogą uszkodzić delikatną strukturę materiału, zostawić na niej białe plamy, a także podrażnić twoją skórę. Nie trzyj gwałtownie (zwłaszcza delikatnej koronki i ramiączek stanika), by nie doprowadzić do zmechacenia albo rozerwania, nie ugniataj miseczek (szczególnie w stanikach typu push-up), ani nie wykręcaj biustonosza podczas prania. Zanurz go w wodzie z detergentem i poczekaj, aby nią nasiąknął, a następnie delikatnie pocieraj w dłoniach jego poszczególne elementy. Opłucz biustonosz w czystej, nadal letniej lub zimnej wodzie i odciśnij jej nadmiar.

Płatki mydlane, szare mydło i miska to nie twoja bajka? Po co masz pralkę? Wypierz biustonosz w pralce ale pamiętaj o kilku ważnych zasadach. 

nad3.webp

3. Jak prać biustonosz i koronkową bieliznę w pralce, aby ich nie uszkodzić?

Poznaj trzy najważniejsze zasady: temperatura prania nie może przekraczać 30 stopni, nie pozwól na wirowanie i korzystaj z woreczka do prania bielizny. Dzięki woreczkowi unikniesz uszkodzenia ramiączek, zdefasonowania miseczek, wykręcania i wypadania fiszbin (które w efekcie mogą uszkodzić pralkę), zaciągnięcia materiału czy urwania zapięcia lub haftki. Wybierz najdelikatniejszy cykl prania z minimalnym wirowaniem. To właśnie wirowanie jest najbardziej zabójcze dla twojego stanika, szczególnie z koronki, bo w starciu z bębnem pralki delikatny materiał ma małe szanse na przetrwanie. Nie przeciążaj pralki podczas prania biustonosza - grube swetry wypierz innym razem, bo przygniotą i zdeformują swoim ciężarem delikatną bieliznę. Piorąc biustonosz i delikatną koronkową bieliznę w pralce nie używaj proszku, płynów z lanoliną ani wybielaczy. Najlepiej sprawdzi się łagodny płyn do prania, który dodatkowo nie podrażni twojej skóry.

4. Jak suszyć biustonosz?

Odpowiednie suszenie biustonosza i delikatnej, koronkowej bielizny jest tak samo ważne jak pranie. Aby prawidłowo wysuszyć stanik najpierw delikatnie wyciśnij nadmiar wody – nie wykręcaj ani nie wyżymaj biustonosza po praniu, bo możesz uszkodzić tkaninę i zniszczyć fiszbiny oraz zdeformować kształt. Rozłóż stanik płasko na ręczniku lub powieś przez mostek między miseczkami. Tylko nie wieszaj go za ramiączka, bo się rozciągną! Poczekaj aż sam wyschnie. Nie kładź stanika na gorącym kaloryferze i nie susz w bębnowej suszarce, bo pod wpływem wysokiej temperatury może się zniekształcić lub skurczyć i z miseczki D możesz mieć małe, przyciasne B.

5. Pranie biustonosza w pralce – szybkie podsumowanie:

- biustonosz w każdym typie i kolorze pierz w zimnej lub letniej wodzie (maks. 30 stopni) – unikniesz zafarbowania, zdefasonowania miseczek oraz skurczenia materiału

- biały biustonosz zanim wrzucisz do pralki warto namoczyć w delikatnym wybielaczu do tkanin. Domowe sposoby wybielania z użyciem sody oczyszczonej czy octu sprawdzą się w wypadku bawełny, ale mogą uszkadzać koronki czy materiały syntetyczne

przed praniem zdejmij wszelkie dodatki i biżuteryjne ozdoby (guziczki, kokardki), które będzie można potem ponownie umieścić lub przyczepić - nie uszkodzą delikatnej koronki w trakcie prania

- zamknij zapięcie stanika - w ten sposób zminimalizujesz ryzyko zaciągnięcia koronki lub uszkodzenia zamknięcia

włóż biustonosz do specjalnego woreczka do prania biustonoszy i delikatnej koronkowej bielizny - posiada on otwory, przez które przedostaje się woda z detergentem, ale dzięki niemu bielizna nie będzie bezpośrednio obijać się o bęben. Woreczek to najlepsza ochrona staników z fiszbinami!

nad4.webp

używaj łagodnych detergentów w żelu lub w płynie – bez lanoliny, która może za bardzo zmiękczyć strukturę stanika i zniszczyć podtrzymujące gumowe elementy

wybierz najdelikatniejszy cykl z minimalnym wirowaniem i nie przeciążaj pralki podczas prania bielizny innymi rzeczami, zwłaszcza grubymi swetrami

- pamiętaj o prawidłowym suszeniu - nie wkładaj wypranego biustonosza i delikatnej bielizny do suszarki bębnowej ani nie kładź na gorącym kaloryferze, bo pod wpływem wysokiej temperatury mogą się skurczyć.

cleangang poleca

cleangang® 2024