Duże urządzenie. Ciężkie. Jakieś pokrętło z opisami wkoło niego. Wiele opcji do wyboru. Jakaś szufladka z przegrodami. A jedyne co wiesz na pewno, to gdzie wrzucić brudne ubrania.
Patrząc na to wszystko z perspektywy czasu i tysięcy wykonanych prań w życiu powiem, że śmieszne może się wydawać, że ktoś nie umie posługiwać się pralką. Przypominam sobie wtedy jak mnie to na początku trochę przygniatało. Mały stresik był, że coś się popsuje lub zniszczy ubrania. I ta ilość dostępnych opcji wydawała się mi czarną magią. Dlaczego? Bo ubrania i pranie nie były w kręgu moich zainteresowań… mówiąc delikatnie. Dorastając oddajesz rodzicom brudne pranie i wraca do Ciebie czyste i pachnące. Koniec tematu. A co się dzieje w międzyczasie, to mnie nie interesowało.. i chyba nikogo właściwie. Ważniejsze było wyjść ze znajomymi czy bawić się gdzieś tam z kimś tam.
Ale nadchodzi czas, kiedy trzeba zmierzyć się i z tym „potworem”. Prawie kwadratowym, lekko prostokątnym, czasami węższym, czasami szerszym urządzeniem zwanym pralką. Jak się do tego zabrać?
W skrócie:
- Na sam początek
- Czyszczenie pralki
- Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca
1. Na sam początek
Podstawową rzeczą jest poznanie pralki i jej elementów obsługi. Brzmi jak jakiś manual? Prawie. Zaraz sobie wszystko wyjaśnimy.
Bęben
Gdzie wrzucić brudne ciuchy z pewnością wiesz. Jak nie… to pozostawię bez komentarza… z grzeczności... powiedzmy. Dla sprostowania: ubrania wkładamy w ten duży otwór z przodu. Nie zapomnij tylko otworzyć drzwiczek. Jeśli masz pralkę otwieraną od góry to od góry właśnie włożysz swoje ciuchy. Intuicyjne zachowanie. Dla sprecyzowania, ten otwór i całe jego wnętrze to bęben pralki.
Oczywiście do bębna wrzucamy nie tylko ubrania. Tak jak w zmywarce, tak i w pralce można stosować kapsułki do prania jak kapsułki do prania All-in-1 Uniwersalne czy chusteczki do prania. One wszystkie są umieszczane w bębnie pralki.
Musisz również pamiętać, że każda pralka ma maksymalną ładowność bębna. Oznacza to, że możesz do niej załadować określoną liczbę kilogramów ubrań. Jest to parametr wyrażany w kilogramach. Co się stanie jeśli w pralce mokre ubrania będą przekraczały określoną wagę? Bęben może się urwać lub skrzywić, powodując uszkodzenie pralki. Oczywiście sporo obecnych modeli pralek ma czujnik kontrolujący obciążenie bębna, który da nam znać, że dopchane nogą ubrania trzeba wyjąć.
Panel sterowania
Nad drzwiczkami znajdziesz pokrętło z masą ciekawych opisów różnego typu. Na niektórych pralkach będą to nazwy programów pralki. Na innych nazwy z temperaturami. Tutaj wszystko zależy od producenta i modelu. Ale opisy zawsze są „opisowe”, aby ułatwić wybór programu. Nowsze sprzęty mogą być bardziej futurystyczne. Jest samo pokrętło lub jakiś system sterowania bez napisów i opisów. Nie wpadaj w panikę. Zazwyczaj jest obok nich wyświetlacz i na nim właśnie pokaże się Twój wybór po przekręceniu pokrętła czy użyciu odpowiedniego sterowania.
Na panelu sterowania poza opisem programów i poza pokrętłem będzie jeszcze kilka dodatkowych opcji, na które warto zwrócić uwagę. Są to opcje zmiany temperatury prania oraz wirowania. Dlaczego ma to znaczenie? Już wyjaśniam. Każdy program ma swoje predefiniowane ustawienia. Jest to bardzo wygodne. Ustawisz i nic już więcej nie robisz. Przyciskasz start i zapominasz o pralce do czasu sygnału końca prania… Tak! Pralka da Ci znać, że skończyła. Może to być sygnał lub powiadomienie w aplikacji na telefonie lub nawet w panelu sterowania smart domu. To już opcje nie dla wszystkich… ale są i stają się powoli coraz bardziej przystępne, a co za tym idzie? Wygodne. Można się nie martwić tym, że zapomni się o praniu w pralce. A czy stało by się coś złego jakby się zapomniało? Oczywiście, że tak. Wilgotne ubrania w zamkniętym wilgotnym pomieszczeniu, którym jest bęben pralki… co może pójść nie tak? Zatęchną. Zaśmierdną. Jak zostawisz na dłużej to się roślinek doczekasz… ale to już jest ekstremalna wersja! Jednak znam osoby co zostawiły pranie w pralce i pojechały na wakacje… zgadniesz, co zastały jak wróciły?
Jednak jeśli ubrania leżą długo to niestety czeka Ciebie tylko jedno, ponowne pranie! Niestety. Nie ma co perfumami psikać i liczyć, że nikt nie zauważy. Będzie walić po nosie jak tygodniowe, spocone skarpetki przed tym praniem.
Wróćmy do ustawień temperatury i wirowania. Ustawiając jakiś predefiniowany program możesz w nim zmienić i temperaturę prania, jak i wirowanie.
Opcje dodatkowe
Większość pralek udostępnia też opcje dodatkowe jak opóźniony start pozwalający zaplanować sobie włączenie prania. Jest to szczególnie przydatna funkcja jeśli wiemy w jakich godzinach jest najmniejszy koszt użycia prąd lub wychodzimy do pracy i nie chcemy, by pranie się skończyło wcześnie i leżało wilgotne do naszego powrotu w pralce… o skutkach tego już wcześniej było wspomniane.
Płukanie dodatkowe to kolejna często dostępna opcja spotykana w większości pralek. Szczególnie przydatna podczas używania miękkich środków lub jeśli odplamiacze muszą ruszyć do dzieła w Twoim praniu.
Tajemnicza szufladka
Do czego służy szufladka? To miejsce, do którego wsypujesz proszki do prania lub płyny do prania. Tam też dolejesz wszystkie inne płyny używane w praniu jak płyny do płukania i dosypiesz wszystko co do prania potrzebujesz.
Szufladka ta, nie jest zwykłą szufladką. Ma trzy komory. Każda z nich ma swoje przeznaczenie. A już Ci się wydawało, że tutaj będzie prosto. Te komory to miejsca gdzie dajesz płyny do prania i płyny do płukania. Przegrody są oznaczone następująco: I, II i symbolem kwiatka.
Do komory z symbolem kwiatka dajemy płyny do płukania. Co się stanie jeśli do komory z kwiatkiem dasz detergent do prania? Twoje ciuchy podczas procesu płukania nie zostaną wypłukane. Proste. Jak to sprawdzisz? Ubrania po wyjęciu z prali i wyschnięciu będą sztywniejsze, a nie mięciutkie i przyjemne.
Natomiast do komory I i II dajemy płyny lub proszki do prania. Jaka jest różnica między komorą I i II? Zależy to od programu jaki ustawimy. Klasyczne, godzinne programy składają się z prania wstępnego i zasadniczego. Czyli dwa etapy. W takim przypadku możesz zapełnić obie komory lub jedną tylko odpowiednią ilością proszku lub płynu. Ale już przy krótkich praniach i programach najlepiej dodać proszku lub płynu do prania do komory z oznaczeniem II.
Pamiętaj, że niektóre pralki, szczególnie te ładowane od góry, nie mają szufladki. Posiadają dedykowane na płyny i proszki miejsce, na przykład dokładnie na spodniej części klapy. Oczywiście i tutaj znajdziesz trzy przegrody z takimi samymi oznaczeniami jak w pralce klasycznej.
2. Czyszczenie pralki
Pralkę, jak każde urządzenie należy okresowo czyścić. Na szczęście są do tego odpowiednie programy czyszczące, które wystarczy włączyć, a one zadbają o nasz sprzęt. Nie zapomnij o dodaniu odpowiednich środków do czyszczenia pralki, jak tabletki czyszczące do pralki lub odkamieniacz do pralki w tabletkach.
Czego nie zrobi za Ciebie program czyszczący? Nie wyczyści uszczelki w drzwiczkach. Tutaj musisz zakasać rękawy i ręcznie zabrać się do czyszczenia. Pamiętaj o rękawiczkach ochronnych. Czemu trzeba czyścić uszczelki? Zbiera się tam wilgoć i brud z prania. Do tego jakieś włosy, niteczki itd. To wszystko po praniu tam zostaje i… w najgorszym scenariuszu masz czarną, śmierdzącą uszczelkę zarośniętą pleśnią.
Co jeszcze musisz zrobić ręcznie podczas czyszczenia pralki? Zadbać o opróżnienie i wyczyszczenie filtrów. Sugeruję i tutaj użyć rękawiczek.
Tak to właśnie wygląda. Pralka i jej obsługa w kilku słowach… czasami trochę bardziej rozwiniętych.