Jak umyć okna sprawnie, wygodnie i szybko?
Zaświeciło pierwsze słońce zwiastujące wiosnę, lecz ciebie wcale to nie cieszy, bo te figlarne promyki tylko podkreśliły zasyfione, brudne szyby w oknach? Zrobiło ci się słabo? Działaj. Nie, wcale nie jest za wcześnie, ani nigdy nie jest za późno, na mycie okien. Już kilka stopni na plusie w zupełności wystarczy, aby wziąć się za mycie okien i szyb.
Mycie okien nie musi być koszmarem. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na czyste okna bez smug. Cleangang’owi eksperci podpowiedzą ci, jakich użyć środków do czyszczenia okien. Dowiesz się też kiedy myć okna i jak, aby lśniły cały rok!
1. Kiedy nie myć okien?
W kwestii mycia okien ogranicza cię tylko twoja... nie, nie wyobraźnia lecz słodkie lenistwo. Grunt, aby nie myć okien:
- po pierwsze: w upalny, słoneczny dzień, bo woda szybko paruje i zostawia nieestetyczne ślady, zacieki i to, co najgorsze - smugi. Dlatego nie czekaj do lata!
- po drugie: w mrozie, bo wtedy z kolei cząsteczki wody na szybie mogą zamarzać, utrudniając mycie i dodatkowo zarysowując powierzchnię szyb. W efekcie obok nieestetycznych smug mogą się pojawić jeszcze gorsze - rysy na szybach. A poza tym, komu by się chciało w mrozie otwierać na oścież okno? Chociaż oczywiście mroźna pogoda ma swoich zwolenników, ale dajcie sobie spokój z myciem okien, są fajniejsze miejsca na morsowanie niż parapet.
- po trzecie: nie warto myć okien w deszczu. Ale to chyba oczywiste, dla obu stron.
▶ Zabrudzone okna najlepiej myć w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień lub gdy świeci słońce, lecz jego promienie nie padają bezpośrednio na szyby mytego okna.
2. Przygotuj się – niezbędne akcesoria do mycia okien i szyb
Zanim ruszysz z wolą walki z brudnymi oknami, przygotuj sobie niezbędne do jej stoczenia akcesoria. Do brudnej roboty potrzebujesz tych rzeczy:
- Płyn do mycia szyb i luster – to twój AlCapone
- Uniwersalny płyn do mycia framug - jeśli twoje okna są plastikowe
- Płyn do czyszczenia drewnianych mebli lub podłóg - jeśli masz okna drewniane
- Ściereczki z mikrofibry, ale takiej, która nie zostawia włosków. Podarte stare prześcieradło, t-shirt czy skarpetka pozostawią na szybach resztki spranej tkaniny – tego nie chcesz. Postaw na ekspertkę od tej roboty, czyli porządną ściereczkę z mikrofibry o bardzo cienkich włóknach, które z łatwością „zbierają” brud z czyszczonej powierzchni, a także odznaczają się bardzo dużą chłonnością wody. A najlepiej jeśli ściereczki będą dwie: jedna do mycia, druga do polerowania, no chyba, że... (o tym poniżej).
- Rękawiczki i małe wiaderko z ciepłą wodą – twoi pomocnicy
▶ A propos szmatek z podartego prześcieradła. Po pierwsze - zostawiają kawałki tkaniny na oknie i po drugie - nie możesz zużytej szmatki wyrzucić do zwykłych śmieci (według nowych przepisów grozi teraz za to kara). A ściereczkę z mikrofibry wypierzesz i użyjesz ponownie i to nie raz!
3. Dwie najważniejsze zasady mycia okien
Pierwsza zasada: Myj okna z góry na dół – kurz i brud zawsze zgodnie z prawem grawitacji opada w dół. Jeśli zaczniesz czyścić okna od dołu wpadniesz w zasadzkę i będziesz powtarzać mycie.
Druga zasada: Od brudniejszego do czystszego. Myj okna najpierw od zewnątrz, a potem od wewnątrz – w pierwszej kolejności sprzątamy najbrudniejsze miejsca, aby brud nie przedostawał się na tę czystszą „stronę mocy”. Bo jeśli zdecydujesz się zacząć od łatwiejszej, czyli wewnętrznej strony okna i skapnie ci nieco wody czy płynu na zewnątrz, brud po tamtej stronie zacznie się mazać i smużyć i nie omieszka spłynąć ci do środka wraz z całym zeszłorocznym syfem, kurzem i resztkami osadów wszelakiej maści. Będziesz pucować okna jeszcze raz...
▶ Zacznij od umycia okien od zewnątrz, ponieważ są brudniejsze i ten najgorszy brud nie przedostanie się do środka. Wypłucz wodę w wiaderku i przejdź do tej czystszej strony, czyli od wewnątrz.
4. Jak myć okna – krok po kroku
1. Zdejmij zasłony i firany, jeśli je posiadasz. Wypierz. Wyschną zawieszone na oknie – to najstarszy i najlepszy sposób, Nie wymyślono dotąd nic lepszego. Do prania firan i zasłon użyj dedykowanego środka do czyszczenia, który usunie zabrudzenia z kurzu i brzydkich zapachów. Proszek do prania firan i zasłon Kurt Tains od cleangang dodatkowo usunie szare poświaty na firanach i zasłonach, zwłaszcza białych!
2. Wyczyść rolety, jeśli je masz. Te automatyczne - zarówno zewnętrze, jak i wewnętrze - warto czyścić według zaleceń producenta. Wszystkie inne, roletka po roletce, przetrzyj wilgotną ściereczką z mikrofibry i podnieś do góry. Skupmy się na oknie.
3. Zbierz z grubsza kurz i brud z okolic całego okna. Użyj do tego ręcznika papierowego lub wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Okolice okna to karnisz, framugi, sztukaterie, skrzynki (jeśli mieszkasz w kamienicy, to wiesz), zakamarki, parapet i pod parapetem.
▶ Pamiętaj, aby ściereczkę z mikrofibry często przepłukiwać w ciepłej wodzie, w wiaderku.
4. Umyj okno od góry na dół, zaczynając od ościeżnicy i ramy. Wyczyść ramy na zewnątrz i od środka, na końcu umyj szprosy i próg ościeżnicy. Nie pomiń uszczelek – one brudzą się najbardziej. Jeśli masz okna plastikowe użyj uniwersalnego środka. Jeśli masz okna drewniane użyj płynu do czyszczenia drewna. Płyn do naczyń zostaw naczyniom. On tylko myje, a dedykowane środki czystości do okien dodatkowo je pielęgnują. No i ładnie pachną!
Cleangang’owcy mogą ci polecić płyn i do plastikowych, i do drewnianych okien NaturAll - naturalny środek czyszczący, którym wyczyścisz też wiele innych rzeczy. Pozostawia przyjemny zapach szałwii, owoców cytrusowych i morskiej bryzy. Jeśli jesteś minimalistką/tą, dbasz o swój dom i okna, a przy okazji o planetę, to wykorzystaj ten środek!
5. Teraz przejdź do mycia szyb. Z obu stron: od góry do dołu myjesz, a od dołu do góry polerujesz. Wiesz, ze możesz użyć płynu do szyb samochodowych? To świetny patent! Ale przewagę nad nim ma płyn, który pięknie pachnie i daje niesamowity efekt. Różowy GlossBloos zostawi na twoich oknach owocowe nuty z rozkwitającym bukietem kwiatów. Psiknij na szybę, a ściereczką z mikrofibry kilkoma ruchami dokończysz całą robotę. I gotowe. Masz okno czyste i bez smug.
6. Na końcu umyj parapety – najpierw zewnętrzny, potem wewnętrzny!
5. Czym umyć lustro?
Wiadomo, że jak umyjesz okna, to nie przejdziesz obojętnie obok luster... Lustro też chce lśnić! To podobna zasada do tej z wacikiem – jak już po wieczornej kąpieli zmyłaś makijaż, to tym samym wacikiem zawsze przecież przetrzesz przy okazji umywalkę, baterię i sedes...
Wracając jednak do lustra: najpierw przetrzyj jego ramę ściereczką z mikrofibry usuwając kurz, a następnie raz lub dwa psiknij płynem prosto w taflę lustra. Drugą ściereczką wypoleruj, choć jeśli użyjesz płynu GlassBloss to polerka będzie zbyteczna. Ten sprytny środek poleca Chxxowa Pani Domu. Musi więc działać!
6. Nasz poradnik – nasze produkty. Cleangang używa i poleca:
4 wpisy